fbpx

Na temat zawodu programisty panuje wiele przekonań, które mają mniejsze lub większe odzwierciedlenie w rzeczywistości. Niestety wiele z nich nie dość, że są nietrafne, to od razu podcinają skrzydła początkującym adeptom programowania, którzy wierząc stereotypom zniechęcają się do tej profesji. Warto więc zastanowić się, które z panujących opinii możemy zaliczyć jako prawdziwe, a które możemy uznać z czystym sumieniem uznać za mit.

Przyjrzyjmy się więc najpopularniejszym mitom o zawodzie programisty:

Programista musi być świetnym matematykiem

Chyba jeden z najpopularniejszych mitów. Od lat panuje przekonanie, że programowanie wymaga znajomości matematyki na naprawdę wysokim poziomie. Oczywiście, rozumienie matematyki wspomaga naukę programowania, gdyż pomiędzy obiema dziedzinami istnieje pewna analogia. Nie jest natomiast prawdą, że osoba która nie jest mistrzem matematyki nie poradzi sobie w programowaniu. Zwłaszcza frontendowcy nie muszą się o to martwić – tam matematyka praktycznie nie ma znaczenia.


Programista musi ukończyć studia techniczne

Kolejny z często powtarzanych mitów. Czasy gdy ukończenie studiów praktycznie gwarantowało zatrudnienie minęły bezpowrotnie. Dzisiaj na rynku pracy liczą się umiejętności i doświadczenie, zwłaszcza w branży IT. Iluż naprawdę dobrych programistów ma w swoim CV dyplom ukończenia humanistycznych studiów, bądź też nie ma dyplomu w ogóle. Dziś programiści czerpią wiedzę nie z sal wykładowych, ale z kursów online, bootcampów czy też podręczników. Problemem są głównie przestarzałe treści serwowane na wykładach, a także sami wykładowcy, którzy nie są przecież programistami, a jedynie programowania uczą. Zdecydowanie lepszym nauczycielem jest praktyk, który zna dobre nawyki i wie co jest pożądane na rynku pracy.

Programista to także świetny informatyk

Ciekawy i całkiem powszechny mit. Często programista traktowany jest przez rodzinę i znajomych jako specjalista od wszelkiego rodzaju sprzętu komputerowego, przez co nie raz proszony jest o naprawę laptopa, czy instalację systemu operacyjnego na nowym pececie. Prawda jest taka, że dobry programista to niekoniecznie dobry informatyk, choć często zdarza się że osoby pasjonujące się całą branżą IT są ekspertami zarówno od sprzętu jak i kodu. Warto mieć wiedzę na temat swojego narzędzia pracy, chociaż nie jest to absolutnym wymogiem.

Programować trzeba od najmłodszych lat

Choć zawód ten może kojarzyć się z młodą i energiczną osobą, to nic nie stoi na przeszkodzie by spróbować swoich sił w programowaniu mając na karku trzydzieści, czterdzieści lat. Oczywiście, im wcześniej zaczniemy się rozwijać w tym kierunku, tym łatwiej będzie nam przyswajać nową wiedzę, ale programowania można nauczyć się w każdym wieku. Wszelkie materiały dostępne są na wyciągnięcie ręki, więc tak naprawdę jedynym ograniczeniem jest własna determinacja i chęć samodoskonalenia.

Programista to introwertyk

Powszechny i często krzywdzący stereotyp. Osoby, które znają pracowników tej branży powinny doskonale wiedzieć, że programiści to często energiczni i otwarci na świat ludzie. Empatia i umiejętność współpracy z innymi są nawet wymogiem koniecznym do zostania programistą. W końcu zdecydowana większość projektów tworzona jest w dużym zespole, gdzie komunikacja i wzajemne zrozumienie jest niezbędne do końcowego sukcesu. Poza tym programiści często uczestniczą w konferencjach, eventach, gdzie mają okazję poznać nowych ludzi i nawiązać kontakty.

Obaliliśmy najczęściej powtarzane mity dotyczące tego jakże szlachetnego zawodu. Jak widać, nie zawsze warto słuchać powszechnych opinii i dobrze jest brać na nie poprawkę. Ważne, by nie zrażać się rzekomym brakiem predyspozycji.

Czy więc programistą może zostać absolutnie każdy? Nie trzeba być wybitnym matematykiem, kończyć studiów, tak więc są w ogóle jakieś elementy, które mogą nas zdyskredytować jako programistów już na początku kariery?

Fakty o zawodzie programisty:

Programista musi się nieustannie dokształcać

Jedna z najważniejszych cech dobrego programisty. Dzisiejszy rynek jest tak dynamiczny, że ciężko przewidzieć która technologia będzie najbardziej pożądana przez pracodawców za rok, dwa czy pięć lat. Nawet najwybitniejsi specjaliści w tej dziedzinie nigdy nie twierdzą, że umieją już wszystko. Zawsze znajdzie się coś, co można udoskonalić. Ważne, by nieustannie dążyć do samorozwoju i nie poprzestawać na jednej technologii. Dobrzy programiści PHP częstą uczą się innych technologii backendowych, a najlepsi frontendowcy nieustannie poznają nowe frameworki. Chyba nie trzeba mówić, że korzystają między innymi z kursów wideo;)?

Programista musi być cierpliwy i opanowany

Niewątpliwie pożądana cecha u każdego programisty. Pisanie kodu to nie zawsze radosne i łatwe zapełnianie kolejnych linijek w edytorze. Nie raz przychodzą trudne momenty, chociażby gdy od dwóch dni próbuje się poprawić BUG w linii 1822, ale do głowy nie przychodzi żaden rozsądny pomysł i wszystkie próby spełzają na niczym. To właśnie w takich momentach poznaje się dobrego programistę. Potrafi on spędzić odpowiednio dużo czasu nad problemem, nie zrażając się niepowodzeniami.

Programista dba o detale

Zdecydowanie ważna umiejętność. Nawet najmniejsze niedopracowanie może przynieść poważne konsekwencje w procesie użytkowania programu. Warto już na początku kariery przykładać dużą wagą do takich detali jak walidacja, zabezpieczenia. Programista musi w pewien sposób przewidywać, że użytkownicy mogą umyślnie bądź też nieumyślnie, próbować zepsuć aplikację. Nigdy nie należy zaniedbywać takich elementów jak walidacja przyjmowanych danych. Choć oczywiście wyłapywaniem BUG-ów zajmują się zazwyczaj w późniejszym procesie testerzy oprogramowania, to warto już na etapie produkcji zadbać o to, by było ich jak najmniej.

Programista jest dociekliwy i stale poprawia kod

Dość powszechne powiedzenie mówi o tym, że jeżeli coś działa, to najlepiej tego nie ruszać. W zawodzie programisty jest jednak trochę inaczej. Cóż z tego, że dana funkcjonalność działa, skoro kod jest nieoptymalny i jego wykonanie zajmuje bardzo dużo czasu ? Na najwyższym poziomie należy stale szukać okazji na poprawę swojego kodu. Warto go analizować i próbować optymalizować. Nie zapominajmy również o odpowiednich komentarzach, programista który chciałby zmodyfikować nasz kod, czy nawet my wracając do naszego kodu po pół roku, nie będziemy pamiętać czym zajmuje się dana funkcja, dlatego warto zadbać o ten element. 

Programista dobrze zna język angielski

Drugi po matematyce przedmiot szkolny, który pojawia się w tym zestawieniu. Ten jednak w nieco innej roli – język angielski to niezwykle ważny element, który każdy programista powinien mieć opanowany. Oczywiście nie trzeba kończyć filologii angielskiej, nie chodzi nam o bezbłędną gramatykę, znajomość wszelkich możliwych konstrukcji czy też idealny akcent. Programista wykorzystuje język angielski głównie do czytania, a czasami i tworzenia dokumentacji. Ważne więc by opanować ten język chociaż na poziomie B2, tak by swobodnie rozumieć wszelkie materiały.

Podsumowując, zawód programisty jak każda inna profesja wymaga pewnych predyspozycji. Mimo to, wymienione wyżej cechy w dużej mierze zależą od samozaparcia i chęci ciągłej nauki, mniej od talentu czy wykształcenia. Dlatego spróbować programowania powinien każdy, kto chce zaznać czegoś nowego w swoim życiu. Programowanie samo w sobie jest świetnym treningiem dla naszego umysłu, poprawia zdolność logicznego myślenia. Jeżeli wszystkie z wymienionych tu cech dobrego programisty pasują do Ciebie, to masz naprawdę spore szansę na sukces w tej branży.