fbpx

Dobór odpowiednich materiałów do fotomanipulacji to polowa sukcesu.  Nawet najlepszy grafik nie będzie w stanie zamaskować różnic w fotomontażu które wynikły z nieodpowiednigo doboru fotografii.  Co kryje się zatem za pojęciem odpowiednich zdjęć ? Jak wiadomo fotomontaż to takie dopasowanie wszystkich zdjęć, by razem stanowiły całość. Jednak już na etapie wyszukiwania zdjęć możemy sobie ułatwić to zadanie i znaleźć takie zdjęcia, które jeszcze przed edycją do siebie pasują. Na zwrócić szczególną uwagę ?

 

 

Ostrość

Po pierwsze zwróćmy uwagę na głębie ostrości. Zazwyczaj głębia ostrości nie może być zbyt mala i o wiele lepiej jeśli cale zdjęcie jest ostre niż tylko jego fragment, a tło rozmyte. Tak naprawdę ostrość będziemy regulować dopiero w procesie edycji i nieostre fragmenty jednego ze zdjęć mogą po prostu nie pasować do reszty projektu.  Pamiętajmy ze lepiej rozmywać pojedyncze fragmenty niż odwrotnie czyli z nieostrych tworzyć ostre.  Nadmierne wyostrzanie w Photoshopie zawsze będzie zauważalne.

To zdjęcie niezbyt będzie nadawać się do fotomontażu ponieważ jego elementy są poza głębią ostrości

 

 

 

Rozdzielczość

Grzechem początkujących jest wybieranie zbyt małych obrazów. Pamiętaj żeby wybierać wszystkie obrazy mniej więcej w takiej samej rozdzielczości ponieważ będzie nam łatwiej zorientować się w projekcie układając zdjęcie obok siebie. Moim zdaniem rozdzielczości poniżej 1000 pikseli niestety nie nadają się do fotomontaży.  Są zbyt male.  Oczywiście takie zdjęcia można powiększyć bez problemów ale wtedy znacznie tracimy na jakości, piksele staja się rozmazane i końcowo całość fotomontażu również nie wygląda atrakcyjnie.   Pamiętaj że zawsze można pomniejszyć zbyt duży obraz, natomiast w druga stronę nie jest już tak łatwo gdy nie chcesz tracić jakości.  Ważne również, by zdjęcie bazowe miało odpowiednia rozdzielczość. Zazwyczaj zaczynasz tworzyć fotomontaż od zdjęcia, które będzie stanowić tło lub główny temat.  To właśnie to zdjęcie w głównej mierze powinno być bardzo dobrej jakości.

 

 

Jednolite tło

Dobieraj takie fotografie gdzie już na pierwszy rzut oka nie będzie problemów z odseparowaniem niepotrzebnych elementów od reszty.  Jeśli wybierzesz zdjęcie, które będzie zbyt skomplikowane, wielokolorowe z rożnymi elementami, to po prostu będziesz musiał poświecić mnóstwo czasu na usuwanie niechcianych fragmentów.  Gdy potrzebujesz wyciąć jakąś postać, wyszukaj takie zdjęcie gdzie ta postać jest na jednolitym tle najlepiej białym.  Wycinanie postaci, która ma rozwiane ciemne kosmyki włosów, a do tego znajduje się na tle ciemnych drzew, będzie o wiele trudniejsze niż wycięcie jej z jednolitego tła. Taka sama sprawa odnosi się do zdjęć krajobrazowych.  Zazwyczaj dobrze sprawdzają się rozległe krajobrazy, duże polany, leśne tereny, ale tutaj uważaj ponieważ zbyt wiele drzew również może popsuć twój projekt.

Z tego zdjęcia będzie trudno nam wyciąć główną bohaterkę, ponieważ tło zlewa się z resztą

 

 

Dużo przestrzeni, jednolita trawa oraz subtelne tło czynią to zdjęcie idealne do fotomanipulacji

 

 

 

Kontrast

Zwróć uwagę również na kontrast i nasycenie barw poszczególnych obrazów, które razem maja tworzyć całość.  Jak można poznać, że zdjęcie jest fotomanipulacją ?  Przez to, że elementy na zdjęciu maja zupełnie inny kontrast od siebie.  Oczywiście kontrast dopasujesz na etapie edycji całości, jednak zadbaj o niego już na początku i ułatw sobie zadanie. To samo dotyczy sprawy gdy jedno zdjęcie jest mało nasycone kolorami, drugie natomiast posiada ogromne nasycenie. Logicznym jest, że takie połączenie zdjęć nie wróży nic dobrego.  Zdjęcia już na pierwszy rzut oka powinny pasować do siebie.

 

To zdjęcie posiada bardzo wyrazisty kontrast oraz nasycenie barw przez co ciężko będzie je wkomponować w jakiś projekt

 

 

 

Cień oraz światło

Zwróć uwagę czy obiekt na zdjęciu jest równomiernie oświetlony.  Pamiętaj, jeśli wytniesz z niego tylko fragment to oświetlenie może po prostu nie pasować do nowego otoczenia. Najlepiej gdyby na obiekcie nie były widoczne mocno zarysowane cienie i światła, ponieważ nadasz je dopiero na końcowym etapie twojej fotomanipulacji.  Gdy obiekt będzie już oświetlony przed etapem fotomontażu, to ciężko Ci będzie zniwelować padające światło.

Bardzo intensywne oświetlenie i ostre cienie na tym zdjęciu

 

 

 

Skąd brać zdjęcia ?

Do kursu została dołączona rozpiska stron, które będą pomocne przy wyszukiwaniu materiałów. Ja zazwyczaj zaczynam od serwisu Pixabay, gdzie szukam zdjęć, które będą motywem.  Niestety minusem jest to, że serwis ten jest bardzo mocno oklepany i większość ludzi korzysta właśnie z niego, przez co niektóre prace mogą wydawać się bardzo podobne. Dlatego warto spróbować wyszukiwać zdjęć z alternatywnych źródeł z naszej listy, którą znajdziesz w pliku z kursem. Drugim serwisem gdzie raczej szukam pojedynczych  elementów jak np. sylwetki ludzi, pędzle do photoshopa jest deviantart.  Tutaj jednak należy uważać na licencje zdjęć i zwrócić uwagę w jaki sposób można je wykorzystać.  Polecam korzysta z tej zakładki jeśli chodzi o szukanie.

 

Sprawdź kurs dotyczący
tworzenia fotomanipulacji w Photoshopie