fbpx

Ruszamy z cyklicznymi wpisami gdzie będziemy pokazywać proces powstawania zdjęcia od kuchni. Od przygotowania sceny, ustawień aparatu po obróbkę w Photoshopie. Pierwszy odcinek to dosłowanie “od kuchni” ponieważ to właśnie tam będzie odbywać się cały proces fotografowania. To właśnie w kuchni znajdziemy potrzebne składniki i rzeczy przydatne do tego zdjęcia. Sam pomysł na zdjęcie przyszedł po obejrzeniu filmiku “The Love Car” na Youtube. Postanowiłem odwzorować podobną scenę na polskie realia.  Mamy więc jako model samochodu syrenkę ( a jak ! ) oraz polską mąkę pszenną z polskiego młyna. Całość sesji nie odbywa się tak jak w oryginale w studio przy lampach lecz w małej kuchni przy naturalnym świetle padającym z okna.

 

auto2
Oto nasz model

 

Czas wykonywania zdjęcia to godzinny poranne ponieważ wtedy do kuchni wpada fajne jasne światło. By odbić światło skorzystałem z dwóch białych podobrazi malarskich ale równie dobrze moga to być blendy, kartki brystolu. Jedno na tło, drugie na odbicie światła naprzeciw okna. Kolejne potrzebne rekwizyty to oczywiście mąka, która robi za śnieg, trochę sztucznego śniegu w sprayu by stworzyć efekt zamrożonych szyb. Reszta akcesorii to co nawinęło się pod ręką. Jako, że jesteśmy w kuchni w ręce wpadło sitko, którym posypujemy auto tworząc efekt padającego śniegu. Mamy również patyczek do szaszłyków, którym rzeźbiliśmy szczegóły na samochodzie.

 

backstage
Backstage. Aha jeszcze jedna uwaga: dobrze wysłać żonę na zakupy ponieważ może nie zrozumieć naszych intencji.

 

Co do ustawień aparatu to oczywiście statyw. Chciałem uniknąć również wysokiego ISO by zachować jak najwięcej ostrości. Warto sfotografować obiekt pod różnymi kątami, by potem wybrać ten najlepiej pasujący. Oczywiście musimy zostawić na górze kadru  trochę wolnej przestrzeni tak by można było wtopić na etapie edycji choinki i chmury. Oczywiście fotografujemy w RAW-ach. Gdyby doświetlić scenę dodatkowym światłem obróbka w Camera Raw ograniczyła by się do minimum.

 

 

 

 

Co do samej edycji zdjęcia to na początek warto wyszukać zdjęcie, które będzie stanowić tło. Musi być ono w miarę rozmyte tak jak w naszym przypadku mamy zdjęcie choinek ale nie są one na tyle wyraźne ponieważ przysłania je mgła. Wykorzystaliśmy to i dodaliśmy efekt mgły do reszty dzięki temu samochód zaczął komponować się z tłem. Jednak największą robotę jeśli chodzi o spójność tła oraz samochodu zrobiły kolorystyczne warstwy dopasowania. Dodatkowe zdjęcia to tekstura dymu, którą nałożyliśmy na scenę. Oczywiście można stworzyć dym już na etapie zdjęciowym zapalając po prostu papierosa. Resztę zobaczycie w poniższym filmiku.