fbpx

Jak powstało to zdjęcie ? Oświetlenie latarką butelki whisky

W tym przykładzie chcę pokazać, że do stworzenia fajnego zdjęcia produktowego nie potrzeba mnóstwa świateł, dobrze wyposażonego studia i lamp błyskowych. Wystarczy nam latarka lub inne fajne źródło światła. Testowałem również światło padające z latarki telefonu ale nie pasowało ono do charakteru tego ujęcia. Butelka whisky bardziej kojarzy nam się  z czymś ciepłym, brązowym, a światło smartfona było zbyt zimne. Dlatego też sięgnąłem po zwykłą latarkę z ciepłą barwą żarówki.  Należy tutaj pamiętać żeby światło z latarki nie było zbyt mocne ponieważ prześwietlimy zdjęcie. Nasza latarka posiada słabe baterie i światło padające z niej jest w sam raz.

 

whisky3

 

 

Miejsce

Robiąc to zdjęcie potrzeba nam ciemnego pomieszczenia gdzie inne źródła światła będą ograniczone do minimum. Sesja odbywała się w dzień dlatego w mieszkaniu ciężko było znaleźć całkiem zaciemniony pokój. Dlatego też całość fotografowania odbyła się w garażu ponieważ tam po zamknięciu drzwi nie wpada żadne inne światło. Przy okazji wizyty w garażu znalazłem leżące płyty wiórowe, które doskonale nadały się na tło zdjęcia. Drewno doskonale skomponowało się z butelką whisky.

 

garaz

 

 

Ustawienia

ISO – 100
F /3.2
Czas 20 sekund

Ok mamy bohatera sesji, utworzone tło zatem co dalej ? Należy ustawić obiekt tam gdzie będziemy go fotografować, następnie ustawić aparat na statywie ponieważ będziemy korzystać z długich czasów naświetlania. Na początek przestawiamy tryb aparatu w nastawy manualne. Zaczynamy od ustawienia niskiego ISO by uniknąć szumów, u nas było to ISO 100. Całość fotografowania będzie odbywać się w całkowitej ciemności dlatego należy dobrać parametry aparatu przed zgaszeniem światła. Celujemy więc w obiekt by autofokus wyostrzył centralnie na niego. Gdy mamy złapaną ostrość przestawiamy ją w tryb manualny dzięki temu po zgaszeniu światła ostrość nadal będzie skierowana na obiekt. Nasz obiekt jest dosyć mały dlatego przysłonę ustawiłem dosyć nisko na poziomie f3.2.  Przyszła pora na czas naświetlania czyli nasz najważniejszy parametr. Ustawiamy go w zależności od wielkości obiektu oraz tego jak dużo czasu potrzebujemy by go fajnie oświetlić. W naszym przypadku ustawiłem 20 sekund ale tak naprawdę scena została oświetlona już po 10 sekundach. Po ustawieniach należy zgasić światło, wcisnąć spust migawki i zacząć oświetlać nasz produkt latarką z każdej strony.  Oczywiście tutaj należy eksperymentować ponieważ można np. oświetlić tylko jeden bok, lub tylko tył dzięki temu zdjęcie będzie bardzo tajemnicze. Im bliżej obiektu będziemy trzymać latarkę tym wyraźniejsze smugi otrzymamy.

 

whisky1

 

Natomiast gdy oddalimy latarkę i będziemy oświetlać z daleka w rezultacie możemy otrzymać oświetlony obiekt bez żadnych świetlistych smug tak jak w tym wypadku.  Szklane elementy bardzo lubią oświetlenie od tyłu dlatego w większości przypadku oświetlałem tył butelki. Po wszystkim wyłączamy latarkę, kończymy naświetlać i włączamy światło.

 

whisky2

 

W tym ćwiczeniu możemy wykorzystać dowolny obiekt oraz dowolny rodzaj światła. Ciekawym przykładem może być stworzenie portretu oświetlając twarz punktowo tylko z jednej strony. Pora jeszcze wspomnieć o użytym sprzęcie. Aparat to panasonic g7 z nałożony obiektywem zuiko 45mm 1.8.

 

 

Previous Article

Wordpress zmiana standardowej wyszukiwarki

Next Article

Jak powstało to zdjęcie ? Świetlisty bokeh