fbpx

Jaki program do modelowania i projektowania grafiki trójwymiarowej wybrać? Jeśli stoisz przed wyborem programu do modelowania, wizualizacji, animacji to zapraszamy do lektury.

  • Blender
  • 3ds Max
  • Cinema 4d
  • Sketchup
  • DAZ Studio
  • Maya
  • Zbrush
  • Sculptris
  • Clara.io

Istnieje kilka czynników, które musisz wziąć pod uwagę dokonując wyboru. Przede wszystkim będzie to Twój budżet. Programy dla projektantów lubią kosztować czasem kilkanaście tysięcy złotych.

Drugą sprawą jest wydajność Twojego sprzętu. Musisz wiedzieć, że do grafiki 3d bez minimum 16gb RAMu i dobrej karty graficznej nie ma co podchodzić. Dobry sprzęt zapewni Ci komfort pracy, szybsze renderowanie i płynny przepływ pracy.

Niestety tutaj znów pojawia się kwestia budżetu ponieważ dobry komputer również kosztuje. Na szczęście rynek oferuje dla każdego coś dobrego i nawet mając ograniczony budżet nie powinieneś rezygnować z grafiki 3d.

BLENDER – darmowy program do modelowania dla każdego

Kto może otwierać naszą stawkę jak nie nasz ulubieniec ? Blender to oprogramowanie open source służące przede wszystkim do modelowania 3D. Jednak niech nie zmyli Was jego darmowość. To, że otrzymujecie go za darmo wcale nie oznacza, że jest gorszy. Jeśli masz ograniczony budżet nie szukaj dalej, po prostu nie znajdziesz nic lepszego.

Bledner przez wiele lat rozwijał się, by dziś stać się naprawdę znaczącym graczem na rynku rozwiązań w grafice 3d.  Blender posiada bardzo imponujący zestaw narzędzi do modelowania 3D, i jest uważany za całkowicie realną alternatywę dla płatnych programów, kosztujących czasem kilka tysięcy złotych. Wielu stawia go na równi z 3ds Maxem. Może jest w tym odrobina przesady ponieważ mimo wszystko Blender posiada pewne ograniczenia ale w jego przypadku to nic nie szkodzi.

Blender to dobry wybór do wizualizacji na potrzeby gier, wizualizacji architektonicznych , czy druku. Nie jest jednak popularny w przemyśle filmowym. Problemem jest to, że Blender nie zawsze jest zgodny z istniejącą konkurencją jak Maya i 3D Max. Społeczność Blendera w ostatnim czasie dosyć mocno się rozrosła. Jeśli dopiero wchodzisz do świata grafiki i projektowania, a do tego masz ograniczony budżet to ten program jest dla Ciebie.

Plusy:
– Darmowy
– Ogromna społeczność
– Dużo dodatków
– Imponujący zestaw narzędzi do modelowania

Minusy:
– Niektórzy twierdzą, że nie jest przyjazny w obsłudze
– Potrzeba trochę czasu do opanowania podstaw

Koszt: Darmowy

➡️Chcesz poznać ten program ? Nasze kursy Blendera Ci w tym pomogą.

3DS MAX – dobry dla profesjonalistów, dla wielu zastosowań

Dla wielu ideał i niezastąpiony kompan w pracy. Jego nazwę zna chyba każdy projektant. Posiada bardzo silną pozycje na rynku i jest jednym z częstszych wyborów. Często też porównywany jest do swojej siostry Maya, posiadać podobny, profesjonalny zestaw narzędzi do modelowania 3d.  Jednak w odróżnieniu od Maya, program 3ds Max dzięki ogromnej bibliotece różnych modyfikatorów, sprawia, że proces modelowania jest trochę łatwiejszy dla nowicjuszy. Jego koszt praktycznie ten sam co za Maya. Powinny go wybrać osoby, które już na początku szukają programu oferującego profesjonalne opcje, ale nie mają jeszcze doświadczenia w grafice 3d.

 Jest on stosowany w branży nieruchomości i architekturze, edukacji, animacji oraz gier wideo. Studia telewizyjne używają tego oprogramowania do efektów specjalnych. Na przykład, „Avatar” zawiera grafiki 3D wykonane w 3ds maxie. Ponadto, jest to jeden z najbardziej popularnych narzędzi do wizualizacji architektonicznych. Jeśli chodzi o nieruchomości, 3ds Max pozwala na tworzenie atrakcyjnych wizualizacji. Można więc powiedzieć, że jest to program do każdego typu grafiki 3d.

Plusy:
– Profesjonalny zestaw narzędzi
– Łatwiejszy do nauczenia niż Maya
– Liczne dodatki


Minusy:
– Brak wsparcia dla Mac OS– Cena

Koszt: £ 204 / miesiąc

➡️W naszej ofercie posiadamy dużo kursów do 3ds Maxa.

CINEMA 4D – idealny dla motion designerów

Perełka oprogramowanie do modelowania 3D dla początkujących jak i profesjonalistów. Jeśli poważnie myślisz nad karierą grafika 3d to warto rozważyć ten program. Stanowi profesjonalny zestaw narzędzi, za pomocą których stworzysz wszystko co może wymarzyć sobie grafik 3d.  Jednak to z czego słynie Cinema 4d to przede wszystkim animacja. Jest idealna do tworzenia ruchomej grafiki.

Dodatkowo stanowi wyśmienitą kooperację z Adobe After Effects. Dlatego też powinna być wybrana przez osoby, które chcą iść w stronę motion designu i projektować animowane sceny. Program nie jest tani ale w połączeniu z Afterem stanowi mieszankę wybuchową.

Plusy:
– Dużo tutoriali do nauki
– Duża baza gotowców

Minusy:
– Cena

Koszt: od £ 810 za licencję

MAYA kombajn dla branży filmowej i animacji

Kolejny program na naszej liście. Jeśli zapytasz jakiegokolwiek artystę 3D, by wskazał Ci najlepsze oprogramowanie do modelowania 3D, bardzo często usłyszysz tą nazwę. Maya stosowana przez wielu czołowych artystów od efektów specjalnych oraz animacji jak np. studio Pixar.

Maya to solidny zestaw narzędzi do modelowania, który nie ma sobie równych. Posiada wiele potężnych narzędzi i elementów, które razem tworzą ogromny kombajn. Oznacza to również, że ​​jest jednym z najbardziej skomplikowanych i trudnym programem do opanowania. Musisz wiedzieć, że to co dobre i profesjonalne kosztuje, dlatego tez Maya wymaga sporego budżetu. 

Jednak dla tych, którzy mają czas, umiejętności i chęci do opanowania programu,  jest to jeden z najlepszych wyborów wśród oprogramowania do modelowania 3D i naprawdę jest warta swojej ceny.

Plusy:
– Profesjonalny,  zrobisz nim praktycznie wszystko
– Wysokiej klasy zestaw narzędzi, czasem takich, których nie mają inne programy

Minusy:
– Kosztowny
– Trudny do opanowania przez nowicjuszy

Koszt: £ 204 / miesiąc

➡️Chcesz zacząć przygodę z Maya? Nasze kursy Ci w tym pomogą.

ZBRUSH – dla precyzyjnych ilustracji oraz modeli 3d, świetny dla druku 3d

ZBrush działa na zasadzie rzeźbienia. Można powiedzieć, że w programie pracuje się tak jakby modelowała się z modeliny. Idealny kompan w precyzyjnym rzeźbieniu w bryle. Większość oprogramowania do modelowania 3D nadaje się do druku 3D – tak długo, jak można wyeksportować geometrię.

Jednak niektóre programy nadają się do tego celu lepiej niż inne. I tak właśnie jest z programem ZBrush. Jest popularny wśród artystów chcących wydrukować swoje modele na drukarce.  Jest on używany do tworzenia ilustracji,  druku 3D, wizualizacji, projektowania samochodów i biżuterii.

Często też stosują go artyści tworząc realistyczne postacie modele ludzi, zwierząt i wszystkich rzeczy organicznych. Jednak na potrzeby animacji, musisz dodatkowo korzystać z innych programów jak Blender lub Maya. ZBrush jest dość skomplikowany i opanowanie go nie jest łatwe.

Plusy:
– Wysokiej jakości 3D drukowane modele

Minusy:
– Trudny do nauczenia
– Cena

Koszt: $ 795 za licencję

SCULPTRIS – prostsza, darmowa wersja Zbrusha

Sculptris to darmowe oprogramowanie do modelowania 3D zaprojektowane przez twórców Zbrusha. Jest bardzo podobny jednak posiada mniej funkcji niż płatny odpowiednik. Nie jest zbyt skomplikowany i nadaje się przede wszystkim dla osób, które lubią precyzyjnie rzeźbić.

Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z modelowaniem to ten program będzie dobrym wyborem. Pomoże Ci podjąć decyzję czy Zbrush będzie dla Ciebie odpowiedni, dzięki czemu nie wydasz pieniędzy w ciemno.

Plusy:
– Darmowy
– Dosyć prosty do nauki

Minusy:
– Ograniczone możliwości
– Czasem trudno zachować precyzyjną geometrię

Koszt: darmowy

SKETCHUP – dla projektantów i architektów

Ta aplikacja 3D jest dostępna w obu wersjach: darmowa jak i płatna. Zacznijmy od tego, że SketchUp posiada przyjazny dla użytkownika interfejs co sprawia, że jest dosyć prosty w nauce. W modelowaniu graficy używają go często do wizualizacji 3D w projektowaniu wnętrz, projektowaniu budynków.

Jeśli potrzebujesz programu dla architektury, inżynierii czy budownictwa to wybierz Sketchupa. Świetnie tworzy się w nim modele produktów jak meble i elementy wnętrza.  Ponadto SketchUp umożliwia pracę na modelach 3D utworzonych w innych programach, ponieważ obsługuje niemal wszystkie formaty. Kiedy model 3D jest gotowy, można go przetestować: odwrócić, spojrzeć z różnej perspektyw, uzyskać wirtualny spacer.

Sketchup do tej pory nie był zalecany jako oprogramowanie do tworzenia brył na potrzeby druku 3d ale po ostatnio zapowiedzianych zmianach, ma otrzymać nowe funkcje wspomagające druk 3d. To na pewno sprawi, że jego pozycja na rynku wzrośnie i powoli stanie się on kombajnem o wielu zastosowaniach.

Plusy:
– Darmowa wersja
– Łatwy do przyswojenia

Minusy:
– Brak niektórych funkcji

Koszt: darmowy

➡️Rozpocznij naukę programu z naszym kursem Sketchup.

DAZ STUDIO

Darmowy i bogaty w funkcje program do modelowania 3D, który niestety nie jest łatwy dla początkujących, ale oferuje zaawansowane funkcje dla profesjonalistów. Opracowany przez Daz3D i kompatybilny z Windows i Mac OS.  Mimo, że jest darmowy to oferuje wiele zaawansowanych funkcji, ale sprawdza się równie dobrze wśród początkujących.  Oferuje on wiele funkcji, które pozwalają każdemu stworzyć wspaniałe modele 3d, w tym animację i rendering, morfing, przyśpieszenie przez GPU renderingu w czasie rzeczywistym oraz interaktywny samouczek. Inne ciekawe funkcje, to np. Daz Maya która, umożliwia łatwe przeniesienie figury DAZ do Maya.

Plusy:
samouczki
współpraca druku 3d
duże możliwości exportowe
renderowanie w czasie rzeczywistym renderowania GPU

Koszt: darmowy

CLARA.IO

Perełka i ciekawostka wśród swoich konkurentów. Clara.io to imponująca, przeglądarkowa aplikacja. Obejmuje ona wszystkie typowe narzędzia modelowania jak modelowanie wielokątów, wytłaczanie, fazowanie, krojenie, cięcie i pętle. Otrzymujesz tu prawie wszystko, co potrzebne do podstawowego modelowania 3D.

Ale Clara.io wykracza poza funkcje, jakich można oczekiwać od programu z przeglądarki. Na przykład,mamy tu dobry rendering. Obejmuje V-Ray, który pozwala oświetlić model za pomocą obrazu HDR i wiele innych możliwości. Umożliwia nawet stworzenie amatorskiej animacji.  Jedną z wielu użytecznych funkcji tego wolnego oprogramowania jest współpraca z innymi grafikami. 

Podobnie jak w Dokumentach Google, można dodać innych użytkowników Clara.io do projektu. Dzięki temu nad danym projektem możecie pracować w zespole oddalonym od siebie. Każda zmiana dokonywana jest automatycznie i synchronizowana pomiędzy kontami. Darmowa wersja Clara.io daje 5GB miejsca w chmurze. Istnieją również płatne konta, które mają większą pojemność. Patrząc na tą aplikację cały czas nie można się nadziwić, że tego typu program jest dostępny przez przeglądarkę. Jest to jedno z najlepszych rozwiązań wśród darmowych programów online.

Plusy:
– Darmowa wersja
– Szybkość
– Kooperacja z innymi kontami
– Dostępność

Minusy:
– Brak niektórych funkcji

Koszt: darmowy

➡️Chcesz zobaczyć jak pracować w tym programie ? Sprawdź nasz kurs do Clara.io

Podsumowanie: Jaki program 3d wybrać?

Jak widzisz po tym artykule możliwości jest naprawdę sporo. Wszystko zależy od tego ile pieniędzy chcesz wydać oraz jakie są Twoje główne potrzeby i na jakim etapie jesteś. Jeśli dopiero zaczynasz to zazwyczaj masz mały budżet na start. Z darmowych rozwiązań wygrywa Sketchup jeśli chodzi o łatwość nauki.

Natomiast nie da Ci on tylu możliwości co Blender. Jest to najlepszy wybór jeśli chcesz rozwijać się jako grafik 3d i chcesz mieć wszystkie możliwe opcje w jednym programie. Natomiast przy Blenderze będziesz musiał poświęcić nieco więcej czasu na naukę. Ale uwierz mi, naprawdę warto.

Natomiast jeśli dysponujesz wysokim budżetem to masz wybór spośród 3ds Maxa, Maya, Cinema 4d. W tym wypadku dobór programu niech wyznacza kryteria jak będziesz go stosował. Jeśli motion design to Cinema 4d. Jeśli chcesz program neutralny do wszystkiego to 3ds Max oraz Maya.