fbpx

Przejdźmy teraz do tematu, o który wielu z Was pytało. Czyli jak stworzyć pasującą do siebie paletę kolorów. Ten temat będzie składał się na kilka artykułów, a w tej części zaczniemy od czegoś prostego czyli stworzenia palety opartej o kolor główny oraz jego jaśniejsze i ciemniejsze odcienie.

 

Przede wszystkim musisz wybrać swój podstawowy, dominujący kolor. Jeśli jeszcze go nie masz, dopiero tworzysz branding to zacznij od wybrania koloru, który będzie odpowiedni dla Twojej firmy. Nie ma tu złotej reguły, musisz zaufać swojemu instynktowi i oczom. Pewnie czytałeś już wiele na temat psychologi kolorów oraz jakie kolory wywołują emocje i skojarzenia. Każda firma powinna posiadać kolor dobrany według wielu wytycznych w tym właśnie psychologii kolorów, grupy docelowej, asortymentu, oczekiwań klientów itd. Tak więc nie podam Ci informacji jaki kolor powinien reprezentować Twoją firmę.

Jak już masz wybrany kolor główny to pora na stworzenie jego jaśniejszego oraz ciemniejszego wariantu.  Reguła polega na takim schemacie:

Ciemniejszy wariant = wyższe nasycenie + niższa jasność

  • Wybierz w próbniku koloru podstawy kolor Twojego projektu.
  • Następnie przełącz na B czyli jasność i obniż ją lekko.  Około 15%
  • Teraz przełącz na S czyli nasycenie i podnieść je trochę. Około 10%
  • Otrzymałeś pierwszy kolor uzupełniający w ciemniejszym wariancie.

Drugi kolor uzupełniający, tym razem jaśniejszy odcień –  otrzymasz w podobny sposób. Tutaj reguła wygląda tak:

Jaśniejsza wariant = niższe nasycenie + wyższa jasność

  • Wybierz w próbniku koloru podstawy kolor Twojego projektu.
  • Następnie przełącz na B czyli jasność i podnieś ją lekko.  
  • Teraz przełącz na S czyli nasycenie i obniż je trochę.  
  • Otrzymałeś drugi kolor uzupełniający w jaśniejszym wariancie.

Oczywiście można tym sposobem tworzyć dalsze odmiany tych kolorów czyli jeszcze ciemniejsze i jeszcze jaśniejsze warianty, aż uzyskasz odpowiednią ilość odcieni. Dzięki tej metodzie, która opiera się o kolor główny uzyskasz paletę, pasującą do koloru głównego, idealną dla minimalistycznych jednobarwnych projektów.

A jeśli nie chcesz robić tego ręcznie, możesz skorzystać z tego narzędzia. https://copypalette.app. Wystarczy podać główny kolor bazowy, a narzędzie dobierze dla niego pasujące, jaśniejsze i ciemniejsze odcienie.