fbpx

Dzisiaj postaram się odpowiedzieć na pytanie zadawane przez osoby stojące przed wyborem głównego programu służącego do edycji zdjęć. Na tapecie mamy dwa giganty, jakże do siebie podobne, a zarazem posiadające tyle różnic.

Rozmawiając o programie Lightroom musicie wiedzieć, że jest to jeden program, jednak obecnie możecie spotkać go pod dwoma nazwami: Lightroom Classic CC i Lightroom CC. W tym wpisie mówimy o Lightroom Classic CC. To właśnie ta wersja będzie najlepiej porównywalna z Photoshopem ponieważ pozwala zarządzać plikami, które znajdują się na naszym komputerze. Ligtrooma classic to starsza wersja tego programu, która nie przeszła jeszcze tylu drastycznych zmian co jego nowy odpowiednik.

Zarządzanie plikami

Pracując jako fotograf ślubny lub osoba, która pstryka zdjęcia na ważnych wydarzeniach z pewnością pod koniec dnia pracy wracasz do domu z mnóstwem zapełnionych kart pamięci. Posegregowanie tego oraz samo przeglądanie może zająć wieki. Niestety porządkowanie tyle zdjęć z poziomu komputera i tworzenie folderów to niewygodny sposób. A gdy do tego pracujesz w formacie RAW twój Windows prawdopodobnie nie wyświetli podglądu miniaturek. Tutaj z pomocą przychodzi Lightroom, który po otwarciu karty pamięci daje Ci możliwość natychmiastowego podglądu oraz wnikliwej segregacji zdjęć. To właśnie za pomocą tego programu na wstępie odrzucisz nieudane kadry oraz wybierzesz najlepsze z przeznaczeniem do dalszej edycji.

Mało, który program umożliwia tak intuicyjne sortowanie dużych zbiorów zdjęć. Kolejnym plusem Lightrooma jest niewątpliwie jego większa wydajność. Spróbuj otworzyć tak pokaźną kolekcję w Photoshopie. Na pewno usłyszysz dźwięk wentylatora z Twojego komputera oraz zwolnienie procesów. Tak więc na tym polu 1:0 dla Lightrooma.

Bezinwazyjna edycja

Pracując nad retuszem zdjęcia w Photoshopie musisz pilnować faktu, by nie nadpisać przypadkiem oryginalnego zdjęcia. Jeśli więc chcesz dokonać zmiany na zdjęciu ale przy tym chcesz zachować oryginał, tak na wszelki wypadek, jesteś zmuszony zapisać plik pod inną nazwą. Tym sposobem otrzymujesz pliki z przykładową końcówką wer1, wer2, wer3… Problem ten rozwiązuje Lightroom ponieważ tutaj edytując fotkę, nie modyfikujesz oryginalnego zdjęcia, tylko program tworzy osobne pliki z automatu. Dzięki temu możesz powrócić do dowolnego miejsca w procesie obróbki, w przypadku gdy coś pójdzie nie tak.

Różne potrzeby

Wiele osób uważa, że ​​Lightroom jest łatwiejszy w użyciu niż Photoshop. Faktycznie może coś w tym jest ponieważ Lightroom został stworzony właściwie w jednym celu. Segregacja, katalogowanie oraz edycja plików RAW. Z całą pewnością jest to rozwiązanie stworzone z myślą o fotografach. I program nie stara się wychodzić ponad te ramy.

Natomiast Photoshop to ogromna maszyna, gigant w porównaniu do poprzednika. Posiada niemal każde narzędzie potrzebne fotografom oraz grafikom. Jego uniwersalność sprawdza się zarówno podczas retuszu zdjęć, jak i tworzeniu grafiki reklamowej czy na potrzeby stron lub fotomontaży. Oczywiście nauka wszystkich funkcji zajmie Ci tutaj o wiele więcej czasu oraz wysiłku, jednak możesz być pewien, że możliwości Photoshopa są o kilka jak nie kilkanaście razy większe niż Lightrooma.

W jednym programie otrzymujesz zbiór narzędzi, do wykonania większości prac graficznych oaz fotograficznych. To co w Photoshopie zajmie Ci chwilkę, w Lightroomie może potrwać znacznie dłużej lub nie znajdziesz tam takiej funkcji w ogóle. Dla przykładu wygładzenie skóry, w Photoshopie wykonasz na 100 różnych sposobów. W Lightroomie nie będziesz już mieć takiej swobody.

Naucz się Photoshopa z naszymi kursami. Posiadamy kilkadziesiąt godzin ➡️kursów Photoshopa.

Manipulacja lub edycja

Programy te zostały stworzone z myślą o trochę innych użytkownikach. Jednak cała różnica między nimi sprowadza się do dwóch rzeczy: manipulacja vs edycja. Jeśli wystarczy Ci edycja kolorystyczna, dopasowania ekspozycji oraz nałożenie ciekawych filtrów barwnych, a do tego chcesz szybko zapanować nad zbiorem zdjęć to warto wybrać Lightrooma.

Jednak jeśli oprócz edycji lubisz poprawić mankamenty zdjęć i pobawić się w manipulacje obrazem to tutaj potrzebny będzie Photoshop. Oczywiście rozważamy tutaj kwestie czysto fotograficzne, bo jak wiadomo jeśli od czasu do czasu projektujesz grafikę to wybór może być tylko jeden i jest nim Photoshop. Moja osobista opinia jest taka, że lepiej mieć więcej narzędzi pod ręką niż czegoś szukać.

Zatem mój wybór pada na Photoshopa jak zwycięzcę tego pojedynku. W programie tym znajdziesz wszystkie elementy, które masz w Lightroomie plus do tego dochodzi Ci cała masa innych funkcji. Gdyby jeszcze można było zarządzać kolekcją zdjęć w tak wygodny sposób to Photoshop był by dla mnie liderem nie do pobicia.