fbpx

Fotografia dzieci to jeden z najchętniej oglądanych tematów zdjęć.  Dla rodzica jest to piękna pamiątka, dla fotografa trudne zadanie. Dzieci zazwyczaj nie lubią pozować do kamery (zwłaszcza gdy są one zbyt czymś zajęte i robią coś co im się podoba). W sesjach tego typu wszystko dzieje się szybko i dynamicznie co sprawia, że nie ma tu miejsca na pozowanie i wyuczone sceny. Fotografię dziecięcą można porównać do sportowej ponieważ często sesja kończy się rozmytymi zdjęciami w ruchu. Poniżej zebraliśmy dla Was garść porad jak radzić sobie z takimi sesjami i wyciągnąć z nich to co najlepsze czyli prawdziwą  osobowość dziecka, energię i niepowtarzalność malucha.

 

 

Zacznijmy od kwestii czysto technicznych

  • Tryb Priorytet przysłony – zacząłbym poprzez przełączenie aparatu w tryb priorytetu przysłony. To pozwoli Ci mieć twórczą kontrolę nad głębią ostrości, co ma znaczenie jeśli chodzi o portrety.

 

  • Przesłona – możliwość ustawienia przysłony na poziomie 1.8 znacznie pomaga w trudnych warunkach oświetleniowych. Załóżmy jednak, że masz dobre światło zatem  spróbuj zacząć od 4f. Uzyskasz nieostre tło w dali, a sylwetka dziecka będzie ostra.

 

  • ISO – W zależności gdzie odbywa się sesja (wewnątrz lub na zewnątrz) i to jakim światłem dysponujesz. Jeśli jest dobre ustaw ISO na 100/200.
    Jeśli jest zbyt ciemno, a to sprawia że wydłuża nam się czas otwarcia migawki to podkręć ISO do odpowiedniego poziomu.

 

  • Szybkość migawki – Sprawdź czas naświetlania.. Staraj się utrzymywać go w okolicach 1 / 200-ty sekundy lub szybciej. Jeśli dzieci bawią się, biegają spróbuj z 1 / 500 lub więcej. Jeśli jest zbyt ciemno można zwiększyć ISO. Pamiętaj że lepiej mieć ziarno na zdjęciach spowodowane wysokim ISO niż zdjęcia rozmyte.

 

  • Focus Mode – Ustaw autofocus na wybrany punkt.

 

  • RAW – Z pliku RAW wyciągniesz o wiele więcej w procesie postprodukcji.

 

  • Flash / Oświetlenie – Nie  korzystaj z lampy wbudowanej w aparat. Efektem takiego oświetlenia będzie ostre światło na twarzach dzieci. Światło na fotografii dziecięcej musi być miękkie, przyjemne.  Najlepiej sprawdza się naturalne światło wpadające przez okno lub jeszcze lepiej gdy sesja odbywa się na zewnątrz. Nie fotografuj w południe gdy jest ostre słońce. Ale to chyba już wiesz ?

 

  • Obiektyw – Wszystko zależy od Twoich upodobań i tym czym fotografujesz. Dobrze sprawdzi się obiektyw typu zoom np. 70-200mm, który pozwoli robić dyskretne zdjęcia podczas zabawy. Dzieci nie skupiają się wtedy na Tobie lecz na zabawie. Jeśli fotografujesz w pomieszczeniach lub w słabym oświetleniu dobrze sprawdzą się jasne stalki. Warto zaopatrzyć się tutaj w szybki obiektyw czyli z dobrym światłem. Dzieci są cały czas w ruchu dlatego szybkość obiektywu pomoże Ci zatrzymać w kadrze niezwykłe ujęcia. Tutaj sprawdzają się typowe portretów i np 50mm 1.4 oraz 85mm 1.4.

 

A teraz kilka rad na to by sesja z dziećmi była udana.

 

Zdobądź zaufanie

fotodzieci13

Dzieci muszą Cię polubić dlatego przychodząc na sesje przywitaj się z nimi niezależnie od ich wieku. Częstym błędem jest ignorowanie dziecka przez fotografa. Zbuduj ich zaufanie, daj im na początku jakiś podarunek, lizak, cukierek, maskotka. Gdy są większe daj im potrzymać aparat, a nawet zrobić kilka zdjęć. Spędź z nimi trochę czasu zanim zaczniesz sesje. Mów do nich.

 

 

Lokalizacja

fotodzieci1

Najlepsze sesje wychodzą oczywiście na zewnątrz. W parku wśród jesiennych liści, na łące pośród kwitnącej lawendy. Weź dziecko do miejsca gdzie lubi przebywać.  Pierwsze co przychodzi na myśl to plac zabaw jednak ze względu na inne bawiące się dzieci sesja może nie do końca się udać. Gdy masz do dyspozycji tylko pokój również może być zabawnie. Zbuduj scenerię, która pasuje do dziecka np. wyspę piratów. Postaw tutaj na proste tło, tak by nie rozpraszało uwagi.

 

 

Nie przeszkadzaj

fotodzieci3

Najbardziej udane sesje to te nie pozowane. Jeśli więc dziecko się bawi, skacze, biega to świetnie. Jest w swoim żywiole, a Twoim zadaniem jest dostosowanie się do jego świata. W sesjach ślubnych to ty narzucasz tempo. Tutaj jest odwrotnie.

 

 

Pozowanie

fotodzieci4

Nie bój się również kazać dziecku pozować. Uwierz mi, że wiele dzieci uwielbia pozować. W dobie aparatów w smartfonach rodzice od małego uczą dzieci kontaktu i zachowania przed aparatem. Dzisiaj nawet 2 latki wiedzą co to jest pozowanie do zdjęcia i robią to czasem naprawdę zabawnie.

 

 

Padnij

fotodzieci9

Perspektywa z oczu dziecka jest o wiele inna niż osoby dorosłej. Robienie zdjęci z widoku osoby dorosłej będzie skutkowało tym, że zdjęcie będzie robione zawsze w z góry. Dlatego dostosuj poziom aparatu do wysokości malucha. Kucnij, połóż się, a Twoje ujęcie będą o wiele lepsze.

 

 

Zmieniaj perspektywę

fotodzieci10

Złam wszystkie reguły i zmień kąt widzenia aparatu. Od góry, od dołu, z boku. Zobaczysz jak świetnie rezultaty da Ci zmiana schematu.

 

 

Skup się na oczach

fotodzieci8

Należy zwrócić szczególną uwagę na oczy dzieci. Jeśli masz włączoną jedną strefę ostrzenia– wybierz oczy jako punkt ostrości. Oczy dzieci odgrywają najwalniejszy element na zdjęciu. Są wypoczęte, bez skaz, białe. Pokaż to na zdjęciu. Inne elementy na zdjęciu mogą wyjść nieostre i rozmazane jeśli ostre będą oczy !

 

 

Odzież

fotodzieci7

Jeśli chodzi o ubrania to ważne, by wybrać takie, w którym dziecko czuje się komfortowo i które odzwierciedla jego osobowość. Jeśli ubierzesz je odświętnie, ale dziecko nie będzie mieć swobody – Twoje zdjęcia będą wyglądać sztucznie. Dzieci uwielbiają się przebierać dlatego warto mieć na sesje kilka wariantów strojów. Zapytaj dziecka w co chciało by się przebrać. Może podsunie Ci w ten sposób pomysł na sesję. Alicja w krainie czarów, czerwony kapturek…to idealnie motywy na sesje.

 

 

Fotografowanie w trybie zdjęć seryjnych

fotodzieci111

Fotografuj w trybie zdjęć seryjnych dzięki temu nic nie umknie Twojej uwadze. Szczególnie przydaje się to podczas zabawy w plenerze gdy dynamika sceny zmienia się tak szybko, że nie sposób jej zaplanować. Dzieci bawią się, skaczą, zjeżdżają na zjeżdżalni. Strzelaj seriami i wybierz najlepsze ujęcie lub zrób kolaż.

 

 

Rodzice

fotodzieci12

Jednym ze sposobów na zrelaksowanie dziecka i oswojenie go z aparatem jest zaproszenie do sesji rodziców. Dzięki temu otrzymujesz temat na sesje, a zarazem dziecko nabierze zaufania. Zbuduj fajną historię z rodzicami, pokaż na zdjęciach ich miłość do malucha, ich zabawy i wspólne spędzanie czasu.

 

 

Zabawa

fotodzieci2

 

Fakt, że sesja dziecięca jest nieprzewidywalna może być atutem. Dzięki temu masz możliwość wciągnięcia dziecka w fajną zabawę, tak by zapomniało, że jest na sesji. Róbcie dziwnie rzeczy, układajcie klocki, grajcie w piłkę. Wszystko to co pokaże energię i spontaniczność pozwoli Ci uchwycić niezwykłe momenty na zdjęciu. Im więcej zabawy tym bardziej autentyczna będzie sesja. Zapytaj rodziców jak lubi bawić się ich dziecko. Miej ze sobą kilka zabawek, maszynkę do baniek, balony, owoce, cukierki, owoce. Mogą one posłużyć Tobie jako główny motyw przewodni sesji jednak ich prawdziwym celem będzie wyluzowanie dziecka. Niech robienie zdjęcia stanie się tylko dodatkiem do zabawy.

 

fotodzieci111

 

 

Detale

fotodzieci5

Pokaż detale na zdjęciu. Spróbuj sfotografować włosy, nogi, małe ręce, pępek, wszystko to może być wykorzystywane do urozmaicenia Twoje sesji.

 

 

Pokaż kontrast

fotodzieci114

Dzieci na tle otaczającego ich świata są bezbronne, małe. Pokaż to na swoim zdjęciu pokazując sylwetkę dziecka np. na tle dużego drzewa. Porównaj rękę ojca z ręka córki. Postaraj się zobaczyć świat z perspektywy dziecka. Dla niego krzesło może być tym czym dla Ciebie jest wieżowiec.

 

 

Nie zawsze się uda

Będąc fotografem dziecko nie jest Twoim najłatwiejszym motywem do fotografowania. Dzieci są bardzo nieprzewidywalne. Nigdy nie przewidzisz ich zachowań i tego czy w danej chwili będzie mieć ochotę na zabawę. Czy Twoja obecność nie rozzłości go lub zawstydzi tak bardzo, że będzie płakać. Bądź cierpliwy, daj im trochę czasu, aby przyzwyczaić się do siebie i swojej obecności. Dzieci są bardzo kapryśne i niecierpliwe.  Szybko męczą się podczas nudnego pozowania. Dlatego róbcie przerwy i odpoczynki. W międzyczasie zmieniaj stroje, zmieniaj zabawki, przemieć się z sesją do innej lokalizacji. Nie nadwyrężaj cierpliwości dziecka. Jeśli definitywnie chce iść do domu uszanuj to i przełóżcie resztę sesji na inny dzień. Przyniesie to o wiele lepsze rezultaty niż pstrykanie na siłę byle tylko zapełnić harmonogram.

A co Wy dopiszecie do tej listy ?