fbpx

Lightroom, to idealny kompan dla każdego kto pracuje z plikami RAW. Pozwala organizować duże kolekcje zdjęć oraz przede wszystkim edytować. Wielu fotografów nie potrzebuje Photoshopa ponieważ całość obróbki dokonuje w Lightroomie. Program stał się popularny za sprawą swojej intuicyjności, prostoty obsługi oraz tego, że wszystkie narzędzia są pod ręką. Posiada wszystko co potrzebne do poprawy plików RAW czyli suwaki ekspozycji, ostrości, cieni, świateł, luminacji, nasycenia.

Jedną z najbardziej pomocnych funkcji Lightrooma jest opcja maskowania. Tutaj można wydzielić obszary obrazu dla selektywnego edycji. Do tego otrzymujemy mnóstwo płatnych jak i darmowych presetów, panoramy, HDR, zniekształcenia oraz wiele wiele więcej. Czy posiada godnego konkurenta?

Luminar

Ostatnio bardzo popularny program, który stara się namieszać w świecie fotograficznym. Luminar oferuje nowoczesny interfejs, który wizualnie wygląda bardzo ciekawie. Program posiada szereg suwaków, które pozwolą ręcznie edytować zdjęcie. Jednak to co wyróżnia program to mnóstwo gotowych ustawień  barwnych, które jednym kliknięciem przekształcą zdjęcie.

Na pewno zaskoczeniem będą tutaj warstwy znane na przykład z Photoshopa. Z programu Adobe mamy tu więcej zapożyczeń jak stempel, przekształcenie swobodne, historia, filtry. Program potrafi dostosować swój interfejs oraz presety w zależności od rodzaju zdjęć: portretowe, uliczne, krajobrazowe, dramatyczne. Kolejnym ogromnym plusem jest fakt, że kupno jednej licencji pozwala użytkować program w 5 miejscach.

To idealna propozycja dla fotografów mobilnych. Wszystkie pozytywy oraz płynny przepływ pracy w tym programie stawia go na pierwszym miejscu jako rewelacyjną alternatywę dla Lightrooma.

Capture One Pro

Niektórzy uważają, że jest to najfajniejszy zamiennik Lightrooma. Być może tak jest, gdyby nie wysoka cena, która wynosi 299$. Jeśli jednak ktoś jest w stanie tyle zapłacić otrzyma zestaw narzędzi dla prawdziwych profesjonalistów. Jego możliwości niczym nie odbiegają od Lightrooma, czasem nawet przewyższają konkurenta Adobe.

Obsługuje on ponad 400 formatów rożnych aparatów, posiada funkcje podglądu zdjęć na żywo. Co warte uwagi, to fakt, że pozwala importować katalogi, które zostały utworzone w Lightroomie, tak wiec przesiadka nie będzie tak bolesna. Program jest nieco trudniejszy do opanowania niż odpowiednik od Adobe. Mnogość opcji oraz nieco inne podejście do rozmieszczenia suwaków w interfejsie mogą sprawić problemy początkującym. Oczywiście możemy zmieniać rozmieszczenie paneli w interfejsie i jest nawet opcja, która przypomina rozmieszczenie Lightrooma.

W naszej ofercie znajdziesz kurs dla Capture One Pro.

DarkTable

Jeśli nie jesteś gotowy, aby płacić duże sumy za licencję do CaptureOne lub subskrypcje na Lightrooma to DarkTable będzie świetną, darmową alternatywą. Znajdziesz w nim typowe narzędzia w jakie powinien być wyposażony podstawowy program do obróbki plików RAW. Darktable to zupełne przeciwieństwo do opisywanego wcześniej Capture One – jest darmowy i do tego bliźniaczo podobny do programu Adobe.

Bardziej niż jakikolwiek inny program. Posiada on bardziej rozbudowane opcje eksportu zdjęć np. prosto na Facebooka czy Flickr. Jednak funkcji brakujej z Lightrooma jest opcja automatyzacji powtarzalności zadań, która często przyśpiesza proces obróbki wielu zdjęć.

DxO Photo Lab

Jeśli potrzebujesz narzędzia do profesjonalnej obróbki, podobnego do Lightrooma oraz Capture One, to masz kolejną alternatywę. Posiada bardzo podobne ustawienia oraz możliwości jak Lightroom. Co mi się podoba to, że funkcje edycji są w jednym miejscu. Oszczędza to czas na poznanie interfejsu, który już przy pierwszym kontakcie z programem staje się intuicyjny.

Narzędzia nie są rozsiane w różnych miejscach, a do tego są łatwe w użyciu. Twórcy chwalą się również świetnym algorytmem, który redukuje szum. O czym również należy wspomnieć to możliwość instalacji znanego dodatku Nik Collection, co znacznie poszerzy opcje programu. Do wad programu na pewno zaliczymy brak możliwości miejscowych korekt na zdjęciu oraz wsparcie dla nieco mniej niż u konkurentów bo tylko 250 aparatów.

Poznaj możliwości DXO Photo Lab z naszym kursem.

Photolemur

Jak twierdzą twórcy narzędzia ulepszanie zdjęć nigdy nie było łatwiejsze jak z programem Photolemur. Za pomocą sztucznej inteligencji istnieje możliwość edycji zdjęcia za pomocą jednego kliknięcia. Wystarczy zaimportować obrazy do Photolemur i całość obróbki wykona za nas program. Oznacza to, że nie potrzeba żadnego wcześniejszego doświadczenia w edycji zdjęć.

Jednak jak wiadomo automatyka lubi się mylić. Dlatego program ten polecany tylko osobom, które nie lubią bawić się w ręczne ustawienia. Jest to pozycja raczej dla początkujących, którzy nie mają wiedzy lub czasu na profesjonalną obróbkę.

RawTherapee

RawTherapee to kolejny darmowy program w naszym zestawieniu. Ta aplikacja jest znana ze swoich zdolności tzw. “niezniszczonych zdjęć”, a to oznacza, że ​​użytkownicy mogą odzyskać oryginalny plik w każdej chwili. Znajdziesz w nim najważniejsze opcje i suwaki jak regulacja szumu, ostrości, poprawa kolorów oraz ekspozycji.

Ma bardzo podobny przepływ pracy jak Lightroom, czyli ktoś kto pracował wcześniej w programie Adobe, odnajdzie się i w tym narzędziu. Niestety osoby, które lubią katalogować zdjęcia mogą być tym programem zawiedzione ponieważ nie posiada on ciekawych opcji do porządkowania zbiorów zdjęć. Istnieje również opinia, że program słabo radzi sobie z plikami aparatów firmy Fujifilm.