fbpx

Czasem przychodzi moment w którym musimy podjąć jakże ciężką decyzję o zmianie serwera. Czy to na wskutek niewystarczających zasobów obecnego serwera czy też na lepszą ofertę konkurencji – decyzja zapadła – przenosimy cały nasz majdan na nowy hosting. I tu pojawia się problem ponieważ dla wielu ludzi przenosiny strony to czarna magia i dostają białej gorączki na samą myśl o migracji. Tymczasem nie taki diabeł straszny i jak się zaraz okaże z przenosinami powinien poradzić sobie przeciętny użytkownik internetu. Jeśli wiesz co to domena, baza danych, plik config to już połowa sukcesu.

 

Oczywiście poniższe założenia dotyczą wyłącznie strony opartej o system WordPress. Na początek nadmienię, że istnieje szereg udogodnień w postaci wtyczek, które maja za zadanie wspomóc i zautomatyzować proces przenosin WordPressa. Najbardziej znane wtyczki do migracji to Duplicator oraz All-in-One WP Migration.

 

Wtyczki owszem spełniają swoje zadanie jednak przy rozbudowanych stronach, sklepach, portalach z dużą ilością produktów oraz wpisów, grafiki i zdjęć czasem lubią po prostu się wysypać. Jeśli nasza strona posiada tylko kilka artykułów możemy zrobić to za pomocą tych wtyczek. Jeśli jednak mamy stronę rozbudowaną odpuśćmy sobie ten sposób i zróbmy migrację najprościej jak się da. Zróbmy ją ręcznie ! Im mniej ingerencji zewnętrznych wtyczek i programów tym lepiej.

 

 

Krok pierwszy – kopia plików

Logujemy się na serwer ftp. Kopiujemy wszystkie pliki na dysk naszego komputera. Przy dużej ilości plików najlepiej kopiować pojedynczo każdy folder, można w ten sposób uniknąć wielu błędów, które lubią zdarzać się przy zerwaniu połączenia ftp.

 

 

Krok drugi – kopia bazy danych

Logujemy się do panelu zarządzania bazą danych. Najczęściej ścieżka do niego będzie miała postać http://twojadomena.pl/cpanel lub http://twojadomena.pl/admin.  Gdy się zalogowaliśmy musimy przejść do zakładki phpMyAdmin. Znajdziemy ją zazwyczaj gdzieś w zakładce bazy danych. W cpanelu wygląda to tak (ostatnia ikonka ) :

 

 

Gdy jesteśmy już w phpMyAdmin zaznaczamy nazwę bazy danych na której oparty jest nasz serwis. Następnie musimy wyeksportować bazę danych czyli odszukujemy zakładkę EKSPORT.  Zazwyczaj możemy posłużyć się domyślnymi ustawieniami eksportu. Upewnijmy się, że kodowanie znaków ustawione jest na Utf-8.  Klikamy przycisk wykonaj i zapisujemy na dysku komputera. Tak to wygląda w praktyce :

 

Oczywiście i tutaj możemy wspomóc się wtyczkami WordPressa jeśli chodzi o export bazy danych. Uważam jednak, że zalogowanie się do phpMyAdmin jest o wiele szybsze i pewniejsze niż posługiwanie się wtyczką.

 

 

Krok trzeci – nowy serwer – przenosimy ze starą czy nową domeną ?

Następnie dokonujemy zakupu nowego serwera. I tutaj mamy dwie drogi do wyboru. Przenosimy stronę na nowy serwer  i nową domeną lub przenosimy stronę na nowy serwer razem ze starą domeną. My na razie skupimy się na drugiej opcji czyli strona plus stara domena. W tym wypadku podczas rejestracji nowego hostingu podajemy od razu naszą starą domenę “twojadomena.pl”. Tym sposobem na serwerze automatycznie utworzy się katalog, do którego będzie prowadzić nasza domena po zmianie adresów DNS. Większość serwerów oferuje adres tymczasowy czyli do momentu zmiany delegacji DNS starej domeny będziemy mogli pracować ze stroną na adresie tymczasowym np. twojadomena.blabla.pl.  Daje to nam czas na spokojne przenosiny i testy pozwalając cały czas na funkcjonowanie strony na starym serwerze.

 

 

Krok czwarty – import bazy

Tak więc mamy już kopie bazy oraz kopie plików ze starego serwera. Mamy również wykupiony już nowy serwer pod tymczasową domeną twojadomena.blabla.pl. Tak więc logujemy się teraz do panelu na nowym serwerze – Cpanel lub Directadmin w zależności od typu serwera. Naszym zadaniem jest utworzenie nowej, czystej bazy danych, klikamy więc utwórz bazę danych. Tutaj wiele osób popełnia błąd ponieważ nie tworzą nowej czystej bazy danych tylko próbują importu od razu lub importu na istniejącą bazę. Pamiętaj, żeby zawsze utworzyć nową bazę.

 

Przy tworzeniu bazy zapamiętujemy 3 bardzo ważne rzeczy :

 • nazwę naszej bazy
 • użytkownika bazy
 • hasło bazy

 

Jest to bardzo ważne, tutaj wiele osób robi błąd przez co później są problemy z importem. Jeśli nie zapisaliśmy sobie tych danych możemy wrócić do edycji bazy danych i je zapisać lub zmienić. Druga ikonka od lewej na screenie – Baza danych MySQL.  Należy również zwrócić uwagę, że w większości przypadków nazwę bazy danych oraz nazwę użytkownika bazy będzie poprzedzać prefiks i nazwa w całości wygląda tak :  prefiks_nazwa.  Wiele osób zapisuje tylko drugi czło nazwy bez prefiksu. Oczywiście skutkuje to brakiem połączenia z bazą.

 

Tak więc na tym etapie mamy utworzoną nową bazę danych oraz zapisane jej dane, które mają wyglądać mniej więcej tak:

 • nazwa  bazy – prefiks_nazwabazy
 • użytkownik bazy – prefiks_nazwauseray
 • hasło bazy –  *********

Mając utworzoną bazę danych przechodzimy do phpMyAdmin na naszym nowym serwerze. Klikamy w nazwę naszej bazy i tak jak w przypadku exportu klikamy tym razem w przycisk importu.  Wybieramy format w jakim zapisaliśmy naszą bazę – w naszym przypadku SQL oraz kodowanie UTF-8. Importujemy.

 

 

 

 

Krok piąty – zmiana domeny w bazie

Nie zamykamy jeszcze phpMyAdmina.  Teraz w zależności od tego czy będziemy korzystać z nowej domeny czy chcemy korzystać z tymczasowej ( na czas zmiany dns ) musimy dać znać w bazie pod jakim adresem teraz ma wyświetlać się wordpress. Zatem w phpMyAdmin klikamy w nazwę naszej bazy danych i rozwijamy listę. Odszukujemy wpis o nazwie WP_OPTION.

 

W nim musimy zmienić dwie opcje:

siteurl – klikamy w edycja i wpisujemy nazwę naszej nowej domeny lub tymczasowej

 

 

Zjeżdżamy nieco w dół lub przechodzimy na kolejną stronę i to samo robimy w opcji home

 

Po co to wszystko ? Gdy tego nie zrobimy nowa baza danych w dalszym ciągu będzie wskazywać na starą domenę. Oczywiście jest to w porządku gdy nie chcemy nic testować lub też nie korzystamy z nowej domeny. Wtedy ten krok zostawiamy w spokoju. Jeśli jednak mamy nową domenę lub tez chcemy skorzystać z adresu tymczasowego, musimy podmienić te dwa wpisy.

 

 

Krok szósty – zmiany w pliku config, wgranie plików

Przyszła kolej na ostatni etap. Zanim wgramy wszystkie nasze pliki na nowy serwer musimy zrobić rzecz, bez której nasza nowa strona nie ruszy. W zapisanym katalogu na naszym dysku twardym odszukujemy plik o nazwie wp-config.php Musimy w nim podmienić stare dane bazy na nowe czyli edytujemy te linie :

 

Wpisujemy w nim dane, które zapisaliśmy sobie wcześniej przy tworzeniu nowej bazy.

 • nazwa  bazy – prefiks_nazwabazy
 • użytkownik bazy – prefiks_nazwausera
 • hasło bazy –  *********
 • nazwa hosta bazy – zazwyczaj jest to localhost – zapytajmy naszego dostawce serwera o nazwę hosta do bazy
 • kodowanie bazy – utf8

Zapisujemy plik. Teraz całość wszystkich plików wgrywamy na nowy serwer.  Po tym zabiegu jeśli wszystko zrobiliśmy dobrze strona powinna wyświetlić się po wpisaniu:  nazwanowejdomeny.pl  lub domenatymczasowa.nazwaserwera.pl

 

Krok siódmy – zmiany dns domeny

 

Jesteśmy na etapie gdy mamy cały czas widoczną starą stronę pod starą domeną oraz mamy nową kopię strony na nowym serwerze z nową lub tymczasową domeną. Możemy śmiało dokonać testów nowej strony. Gdy wszystko jest w porządku wystarczy teraz zmienić delegacje domeny wskazując dns nowego serwera oraz podpiąć domenę do konta na serwerze.

Pamiętajmy również by ponownie wyedytować wpisy w bazie danych czyli parametr siteurl oraz home. Oczywiście tylko w przypadku gdy korzystaliśmy z domeny tymczasowej. Jesli mamy nową domenę omijamy ten krok i przechodzimy do kroku następnego.

Jeśli zmienialiśmy domenę i teraz nasza strona jest widoczna pod nowadomena.pl zamiast staradomena.pl – to po zalogowaniu się do panelu adminitratora Wordperssa możemy zainstalować sobie wtyczkę Velvet Blues Update URL.  Wtyczka ta pozwala w łatwy sposób podmienić nazwy starej domeny na nową.