fbpx

Photoshop to naprawdę potężne narzędzie do pracy z grafiką. Niektórzy z Was pracują w tym programie już mnóstwo czasu, inni dopiero zaczynają go poznawać. Mimo to, nawet wśród wprawionych osób często można znaleźć pliki Photoshopie ze źle ułożonymi warstwami. Wszechobecny chaos spowalnia nie tylko Twoją wydajność, lecz także osób, z którymi współpracujesz przy danym projekcie. Jeśli tworzycie razem z grupą projekt strony internetowej lub po prostu chcesz przekazać wyznaczone zadanie innej osobie w pracy to kwestia zorganizowania pilików w projekcie ma duże znaczenie.

Istnieje wiele korzyści, które zyskasz zwracając uwagę na prawidłową organizacje pracy w Photoshopie. Na pewno usprawni to przepływ informacji w zespole, pomoże zrozumieć innym projektantom Twoją pracę. O wiele szybciej odnaleźć wybrany element projektu i szybko nanieść na niego korekty i poprawki. Odpowiednie nazewnictwo również minimalizuje błędy produkcyjne.

Grafika poznasz nie po tym jak zaczyna, a po tym jak kończy. Dlatego gdy oddasz plik gdzie warstwy nazwane są warstwa1, warstwea2 to ktoś może oznaczać to twoje lenistwo. Nawet jeśli pracujesz samodzielnie to wyobraź sobie, że musisz wrócić do projekty za jakiś czas np, za rok lub dwa. Czy nie było by przyjemniej otworzyć projekt, gdzie już na pierwszy rzut oka wiesz co jest do czego ? Poniżej lista najczęstszych błędów w organizacji pracy z Photoshopem.

 

 

Tworzenie folderów

Podczas pracy z programem Photoshop, zazwyczaj korzystasz z wielu zdjęć, ikon, fontów oraz innych dodatków. Warto przed rozpoczęciem pracy zadbać o ich organizację w taki sposób, żeby były powiązane z projektem. Dzięki temu gdy będzie potrzeba zmian, szybko odnajdziesz font użyty w projekcie i nie będzie potrzeby szukania go na dysku lub w internecie. Jest to niesamowita oszczędność czasu. Tak więc utwórz sobie folder np. z nazwą projektu lub nazwą klienta. W nim stwórz podfoldery na zdjęcia, fonty, tła. Obok nich stwórz folder na kopie robocze. Sprawdza się to w przypadku gdy tworzysz kilka wersji. Umożliwia to szybki powrót do wybranej wersji.

 

 

 

 

Nazywanie plików

Drugą zasadą jest, aby stworzyć bardzo prostą konwencję nazewnictwa dla plików. Pliki zapisuj w taki sposób, żebyś wiedział co się w nich znajduje. Nic tak nie irytuje jak otwieranie każdego pliku psd tylko po to żeby zobaczyć jak on wygląda. Jeśli tworzysz stronę internetową możesz nazywać pliki w postaci: wersja czerwona, wersja zielona. Gdy zapisujesz wiele wersji roboczych oznaczaj je np. za pomocą daty lub jakiegoś wyraźnego punktu kontrolnego np. wersja z nagłówkiem, wersja z menu.

 

 

 

Nazywanie warstw

Przechodzimy już do samego Photoshopa. Przygotowałeś strukturę folderów, a nowy dokument został utworzony. Zaczynasz pracować z warstwami. Przy dużych projektach warstwy zaczynają rozrastają się w bardzo szybkim tempie. Nim się obejrzysz, a Twoim oczom ukaże się długa lista warstw, które wyglądają i nazywają się tak samo: warstwa1, warstwa2, warstwa2 kopia. W ten sposób gdy będziesz chciał usunąć czy wyedytować dany element musisz przeglądać po kolei wszystkie warstwy.  Czy nie prościej było by nazywanie ich na bieżąco. Dla przykładu: zielony przycisk, czerwona ramka itp.


 

 

 

Grupowanie warstw

Po czasie z projektem możesz stwierdzić, że masz zbyt wiele warstw przez co ich przewijanie jest trochę kłopotliwe. Lecz na pewno w Twoim projekcie istnieją warstwy powiązane ze sobą, które razem w całości tworzą jeden element np. górną belkę menu czy retusz oczu. W tym wypadku warto pogrupować te warstwy i oczywiście nazwać odpowiednia całą grupę. Grupy to po prostu takie foldery w Photoshopie, do których możesz przeciągnąć podobne do siebie warstwy. Podczas nazywania grup, staraj się nadawać proste i treściwe nazwy. Na przykład w projektowaniu stron internetowych, dobrym zwyczajem jest nazywanie grup nagłówek ,menu, treść, stopka.

Praktyka ta będzie pomocna podczas pracy w zespole, szczególnie gdy pracujemy z deweloperami, którzy mają tendencję do pracy w sposób uporządkowany i zorganizowany. Przyda się to również w projektach przeznaczonych do druku jak i retuszu zdjęć. Grupowanie warstw jest bardzo proste. Wystarczy zaznaczyć te wybrane trzymając ctrl i wcisnąć skrót ctrl + G

 

 

 

 

Kolorowanie warstw

Czy wiesz, że Photoshop umożliwia kolorowanie warstw? Wprawdzie niektóre mniejsze projekty nie wymagają aż takiego poziomu organizacji jednak warto znać tą metodę ponieważ kolory mogą odegrać użyteczną rolę. Kolory podobnie jak grupy pomogą zidentyfikować różne elementy w projekcie. Jeśli chcesz pokolorować warstwę, kliknij prawym przyciskiem myszy na jej obszarze i wybierz z rozwijanego menu dany kolor.

 

 

 

 

Czyszczenie pustych warstw

Czasami w projekcie robisz wiele rzeczy, aby uzyskać dany efekt.  To często pozostawia wiele pustych, nieużywanych warstw, które tylko zaśmiecają projekt. Wyeliminowanie tych warstw nie tylko zachowuje ład i porządek, ale także zmniejsza rozmiar pliku PSD. Aby zmniejszyć bałagan, usuwaj na bieżąco zbędne warstwy lub scalaj je w dół, kiedy to tylko możliwe. Jeśli chesz usunąć wszystkie puste warstwy w projekcie wybierz opcje plik–>skrypty–>usuń puste warstwy.