fbpx

Kiedy przyjdzie Ci zaprojektować grafikę lub dokonać edycji zdjęcia, z dużym prawdopodobieństwem wybierzesz Photoshopa. Co do jego funkcjonalności chyba nikt ma wątpliwości, że to niesamowite narzędzie, taki święty Graal każdego fotografa i grafika.

Program posiada wiele narzędzi, które z każdą kolejną wersją są udoskonalane. Jednak jak wiadomo wszystko można ulepszyć i wiedzą o tym nie tylko twórcy Adobe lecz także zewnętrzne firmy. Dodatkowe rozwiązania czyli tzw. pluginy potrafią rozbudować Photoshopa dodając do niego niezwykłe funkcje. Bardzo często ułatwiają i przyśpieszają wykonanie danej czynności. Zadanie, które normalnie wymaga większej ilości kroków, przy pomocy pluginów można zrobić jednym kliknięciem. Nic dziwnego, że dodatki do Photoshopa są lubiane przez grafików i fotografów.

Na rynku jest wiele dodatków od rożnych firm, przez co wybór jest naprawdę szeroki. Musisz jednak wiedzieć, żeby ostrożnie dobierać dodatkowe rozszerzenia, ponieważ ich nadmiar zainstalowany w programie może znacznie spowolnić Twojego Photoshopa.  Poniższa lista prezentuje naszym zdaniem najlepsze wtyczki zarówno dla fotografów i grafików. Większość z nich jest płatna ale czasem naprawdę warto odżałować te parę złotych, by cieszyć się efektami.

 

 

Efect ON1

Efekty On1 stanowi dodatkowy panel Photoshopa, lecz może działać również jako osobna aplikacja. Jego głównym zadaniem jest dodawanie do zdjęć różnego rodzaju filtrów barwnych. Jeśli lubicie nakładki kolorystyczne z Instagrama to ten dodatek jest dla Was idealnym wyborem. Powinien się nim zainteresować również każdy fotograf ponieważ niektóre filtry są po prostu świetne ! Oprócz tego otrzymasz także takie efekty jak HDR, rożne kombinacje zdjęć czarno białych, zmniejszenie szumów, wyostrzanie, rozmycie obiektywu, split tone i wiele, wiele więcej. Efekty te można oczywiście ze sobą łączyć. Dzięki suwakom masz pełną kontrolę nad tym, jak każdy efekt jest będzie wyglądał na zdjęciu. Można również zapisać dowolne ustawienie, które możesz użyć w przyszłości. Cena za ten plugin wynosi 119$

 

 

 

Color Efex Pro

Nik Collection jest jednym z najbardziej popularnych dodatków do Photoshopa w branży fotograficznej. Kolekcja składa się z siedmiu niesamowitych pluginów pasujących do Photoshopa jak i Lightrooma. Ze swojej strony polecam przede wszystkim Color Efex Pro, bez którego nie wyobrażam sobie tworzenia fotomontaży, manipulacji kolorem. Przy jego pomocy jednym kliknięciem otrzymujesz niezwykle kolory, które normalnie wymagałyby stworzenia kilku, a czasem kilkunastu warstw.

Poniżej cała lista pluginów, które znajdziecie w paczce w zakupionej paczce, której cena wynosi tylko 69$. Tak naprawdę cena jest niska w stosunku do tego co oferuje to narzędzie.

 • Analog Efex Pro : Pozwala odwzorowywać klasyczny wygląd aparatów analogowych
 • Color Efex Pro : Zbiór filtrów do korekcji kolorów, retuszu i efektów. POLECAM
 • Dfine: Redukowanie szumów
 • Sharp Pro: Wyostrzanie zdjęć
 • HDR Efex Pro : Przetwarzanie obrazów w efekty HDR
 • Viveza : Umożliwia regulację tonu i barwy obrazu bez użycia maskowania
 • Silver Efex Pro : Zamień swoje zdjęcia w zachwycające czarno białe fotografie

 

 

 

Infinitecolor

Infinite Color to kolejny plugin, w który powinien zaopatrzyć się każdy profesjonalny fotografik. W Polsce mało znany, a szkoda. Jego możliwości są naprawdę ogromne. Dzięki niemu stworzysz zaawansowany kolor grading. Mnogość suwaków i opcji pozwala z kolorem zdziałać cuda. Jeśli często manipulujesz barwą na zdjęciach to ten dodatek będzie Twoim niezastąpionym kompanem. Znacznie przyśpiesza i ułatwia proces uzyskania dobrze wyglądających zdjęć. Cena to 129$

 

 

 

Portrait Pro

Następny bardzo znany plugin z przeznaczaniem dla profesjonalnych fotografów, zwłaszcza dla osób pracujących przy portrecie. Stworzony z myślą o retuszu ludzkiego ciała i twarzy. Umożliwia precyzyjną poprawę skóry, ust, oczu, włosów oraz ogólna poprawę kolorystki portretowej. Dzięki temu pluginowi portretowe zdjęcie stanie się jeszcze piękniejsze i to wszystko za pomocą paru kliknięć myszką. PortraitPro jest uznawany na świecie jako jeden z najlepiej sprzedających się programów do retuszu. Za plugin zapłacisz 79$. Sztuczna inteligencja, narzędzia umożliwia poprawę wielu składowych zdjęcia:

 • Wykryje twarz, wiek i płeć.
 • Potrafi oddzielić skórę, włosy, tło
 • Automatycznie retuszuje zdjęcie z wcześniejszych ustawień
 • Retuszowanie jest regulowane za pomocą suwaków
 • Tworzy make-up oraz rzeźbi rysy twarzy za pomocą światła
 • Redukuje zmarszczek
 • Narzędzie potrafi usunąć tłuszcz, pot, łzy
 • Podkręca kontrast oczy oraz ust
 • Zagęszcza włosy

 

 

 

 

Pexels plugin

Jednym z problemów projektantów jest wyszukiwanie zdjęć. Ten plugin jest całkowicie darmowy i poszerza on funkcje Photoshopa o możliwość wyszukiwania zdjęć z darmowej kolekcji stocków. Jak się pewnie domyślacie po nazwie wtyczki zdjęcia pobierane są z witryny Pexels, która jest jedną z najbardziej znanych stockowych stron. Oczywiście kolekcja nie jest tak pokaźna jak od Adobe stock jednak stanowi świetną i do tego darmową alternatywę. Dodając tą wtyczkę do Photoshopa, możesz przeglądać zdjęcia według ich popularności,  czasu dodania lub po prostu wyszukiwać za pomocą słów kluczowych.

 

 

 

 

Fontself

Najprostszym sposobem, aby stworzyć własne fonty jest ta wtyczka. Fontself Maker jest rozszerzeniem dla Illustratora oraz Photoshopa, które pozwala przekształcić dowolny napis do fontów OpenType w kilka minut! Oczywiście istnieje mnóstwo darmowych fontów dla grafików dostępnych w różnych miejscach jednak jeśli ktoś chce mieć własny, oryginalny krój to ten dodatek szybko mu w tym pomoże. Cena jaką przyjdzie Ci zapłacić za ten plugin to 43 euro.

 

 

 

Long Shadow Generator

I znów coś dla grafików, zwłaszcza tych pracujących z płaskim stylem np. materiał design. Ten plugin to droga na skróty, upraszczający do minimum tworzenie cienia. Z pewnością widziałeś w wielu projektach padający, długi cień. W tym zadaniu ta wtyczka sprawdza się świetnie, mimo tego, że jest bardzo skąpa w funkcje. Wywiązuje się doskonale z zadania, do którego została stworzona. Można regulować kąt, długość i jasność padającego cienia. Możesz wybrać również czy cień ma kończyć się nagle czy też ma to być płynne przejście.