fbpx

Specjaliści IT cieszą obecnie ogromnym powodzeniem na rynku pracy i trend ten nie wykazuje żadnych oznak by coś miało się zmienić w najbliższym czasie. Zapotrzebowanie na nowe aplikacje i rozwój technologii sprawił, że popyt na nowych programistów wzrasta. Jeśli masz umiejętności i doświadczenie to ze zdobyciem pracy raczej nie będziesz mieć problemów. Jednak o wiele trudniej jest gdy dopiero zaczynasz swoją przygodę z programowaniem i stoisz przed znalezieniem swojego pierwszego pracodawcy.

Jednym z najtrudniejszych elementów  w ubieganiu się o pracę jest wyszukanie odpowiedniego pracodawcy. Poniżej przedstawiamy miejsca, które warto odwiedzić szukając pierwszej ( i nie tylko ) pracy w zawodzie programisty. Dowiesz się również jak odsiewać oferty, które nie są zgodne z Twoimi założeniami.

 

 

Jak filtrować oferty ?

Jeśli oferta jest od agencji pracy to nie jest to regułą ale często agencje zbierają CV tylko w celach statycznych oraz by sprawdzić i ocenić rynek. Zwłaszcza jeśli w takim ogłoszeniu są o wiele większe stawki niż rynkowe. Ogłoszenia gdzie nazwa firmy dla której masz pracować jest tajemnicą również powinny wydawać się podejrzane. Wiele osób odrzuca z marszu oferty gdzie nie ma widełek finansowych. Powoli firmy dostrzegają ten problem i w większości ogłoszeń widełki są już podawane. Dosyć archaicznym zwyczajem wydaje się również wymóg napisania listu motywacyjnego.

 

 

Grupy na Facebooku

Zapewne wielu z Was zdziwi obecność na pierwszym miejscu Facebooka.  Jednak obecna tam grupy rozrosły się tak mocno, że nie sposób pominąć je w poszukiwaniach wymarzonego pracodawcy. Ogromnym plusem grup na Facebooku jest często bezpośredni kontakt z pracodawcą.  Rekruterzy obecni dzisiaj są w wielu kanałach social media ale to właśnie grupy należą do ulubionych źródeł w poszukiwaniu pracownika. W takich miejscach oferty często są na wysokim poziomie. Dlaczego ? Ponieważ pracodawcy zdają sobie sprawę, że gdy popełnią jakąś gafę lub ogłoszenie nie będzie spełniało minimalnych standardów rynkowych to obecna na grupie społeczność po prostu wyśmieje takie ogłoszenie. Przez to może ucierpieć dobro marki. Dlatego też na Faceboku znajdziesz oferty z widełkami oraz dokładnymi wymogami. Na jakich grupach warto się skupić ? Jest tego cała masa, wymienię tylko te najpopularniejsze:

Praca- Kariera It
Praca IT / Jobs IT
Praca dla Freelancera IT
Praca w IT z doświadczeniem
PRACA ZDALNA IT
Praca IT
Remote Jobs IT – zdalny programista
Praca szuka Specjalistów z branży IT
Praca / Staż w IT
Programista polecony poszukiwany
Praca w IT dla Stażystów i Juniorów
Programista: Pierwsza Praca

Warto też o zadbać o wygląd swojego Facebooka – jeśli na tablicy publikujesz kontrowersyjne treści, zdjęcia z imprez czy udostępniasz śmieszne obrazki to w oczach przyszłego pracodawcy nie będziesz wiarygodnym kandydatem. Niestety nadal wiele osób, uważa, że Facebooka oglądają tylko ich znajomi.

 

 

Linkedin

Kolejny portal społecznościowy z tym wyjątkiem, że został stworzony z myślą o kontaktach biznesowych. Znajdują się tam przede wszystkim osoby związane z nowymi technologiami, informatyką, marketingiem. Wśród osób z branży często główny portal na którym poszukują pracy. Umożliwia stworzenie wirtualnego CV przez co często rekruterzy sami mogą  do Ciebie trafić. Na Linkedin warto aktywnie uczestniczyć w życiu portalu pisząc artykuły oraz prowadzić odpowiednik Facebookowego newsfeeda, gdzie można pisać posty.

LinkedIn to największa sieć profesjonalistów i prawdopodobnie jedno z najlepszych miejsc do znalezienia pracy. Jednak nie to jest najlepsze miejsce, aby znaleźć pracę zdalną. Pewnie Cię tym zaskoczę ale licząc na zdalną ofertę niestety Linkedin nie jest łaskawy w tym temacie. O wiele szybciej znajdziesz tam osoby, które zaoferują Ci pracę u siebie w biurze.

 

 

Github

Najpopularniejszy portal oferujący hosting dla repozytoriów gdzie liczba użytkowników to ponad 9 milionów. Nie jest to portal kojarzony ściśle z ogłoszeniami o pracę ale musisz wiedzieć, że przy jego pomocy również można uzyskać całkiem dobre oferty od pracodawców. Github to przede wszystkim miejsce dla programistów gdzie można prezentować swoje projekty. Wiedzą o tym rekruterzy i często wyszukują osoby, które w swoim portfolio mają dobre projekty napisane przejrzystym kodem. Musisz również wiedzieć, że Github posiada własny panel ogłoszeń o pracę dostępny pod adresem: jobs.github.com Można tutaj przeszukiwać oferty według słów kluczowych jak i lokalizacji.

 

 

Portale pracy

Te miejscówki znalazły się na samym końcu nie bez znaczenia. Mimo tego, że są przepełnione ofertami pracy, wszak do tego służą, to często ogłoszenia są bardo ogólne. Brak widełek czy zdawkowe opisanie wymagań niestety nadal często cechuje ogłoszenia, które znajdziesz na tego typu stronach. Oczywiście nadal są to miejsca godne uwagi i nie sposób je pominąć szukając pracy ale w tym momencie będziesz musiał przygotować się na uważniejsze filtrowanie ofert. Zamiast ogólnych portali o pracę polecam te bardziej tematyczne stworzone z myślą o branży technologicznej. Na pewno należą do nich:

nofluffjobs.com
4programers.net