fbpx

Fotografia kulinarna to taka dziedzina fotografii, która możesz zaskoczyć nawet wprawionego fotografa. Rządzi się swoimi prawami przez co zdobywa co raz więcej fanów. Jeśli chcesz do nich dołączyć lub po prostu chcesz robić smakowite zdjęcia swoim potrawom, zacznij od zapoznania się z poniższymi punktami.

1. Kontrast między potrawą, a tłem

Staraj się zachować kontrast pomiędzy fotografowaną potrawą, a tłem. Np zdjęcie truskawek na pewno nie będzie atrakcyjne na tle czerwonego tła. Spraw by Twoje tło było proste i czytelne. Oczywiście neutralne tło, które będzie niemal zawsze pasować to białe tło.

 

2. Balans bieli

Zachowaj prawidłowy balans bieli. Jeśli tego nie zrobisz za pomocą aparatu poprawa to w procesie obróbki. Np. mięso powinno być mieć zawsze ciepły balans bieli. Mięso w niebieskich odcieniach wyglądało co najmniej dziwnie.

3. Czystość

To właśnie detale sprawiają, że Twoja kompozycja jest piękna. Pamiętaj by nie zaśmiecać jej zbędnymi rzeczami. Pozbądź się okruszków, plam, zacieków z talerza. Umyj naczynia i sztućce. Dobieraj czyste składniki do zdjęcia bez przebarwień, zgniłych fragmentów. Nie ograniczaj jednak kompozycji do samej potrawy. Szklanka soku w zdjęciu śniadania, kieliszek wina na tle mięsa, pomidory przy pizzy sprawią, że zdjęcie nabierze klimatu.

4. Bliżej

Nie musisz zawsze fotografować całej potrawy. Zbliż się do swojej potrawy i uchwyć tylko jej fragment. Dzięki temu uda Ci się pokazać ciekawą fakturę dania.

5. Tnij, przecinaj, miksuj

Czasem od dania w całości lepiej prezentuje się jego przekrój. Tak więc spróbuj przeciąć tort, owoc, mięso, tak by pokazać co kryje w środku.

6. Zdjęcie z lotu ptaka

Początkujący fotograf jedzenia popełnia często jeden błąd. fotografuje potrawę z tzw. lotu ptaka czyli centralnie z góry. Czy w rzeczywistości patrzymy na potrawę z góry ? Oczywiście, że nie. Owszem jesteśmy nad potrawą, jednak zawsze jest to pod jakimś kątem.

 

 

7.  Kolor

O wiele przyjemniejsza zdjęcia potraw to zdjęcia z dużą ilością kolorów. Staram się umieszczać na swoich fotografiach dużą gammę kolorów. Zdjęcie szare, beżowe są mniej atrakcyjne od zdjęć zachęcających swoim kolorem do zjedzenia potrawy. Czasem ciężko jest zastosować się do tej zasady gdy np. mamy sfotografować chleb. Jednak zawsze możemy pokolorować tą scenę za pomocą rekwizytów. Turkusowe tło, niebieska serwetka, czerwony kwiat w tle, kropla dżemy lub miodu – możliwości jest wiele. W większości przypadków lepiej pokolorować tło niż eksperymentować z kolorowymi talerzami lub talerzami we wzorki. Sprawdza się tutaj zasada białego talerza, który jest najlepszy do zdjęć jedzenia. Gładkie naczynie w jednym kolorze jest bezpieczniejsze od czerwonego talerza w zielone kropki. Oczywiście nie popadajmy w rutynę, ponieważ tym sposobem każde zdjęcie jedzenia, było by na białym talerzu. Po prostu miejmy wyczucie kiedy użyć kolorowego naczynia.

 

8. Światło

Oświetlenie w fotografii kulinarnej jest bardzo, bardzo ważne. Bardzo ! Jest nawet ważniejsze od samej potrawy. Światło musi być jasne, naturalne. Dlatego staraj się tworzyć swoje kadry w pomieszczeniu z dużym oknem. Wybieraj porę gdy światło słońca nie jest tak ostre. Unikaj godzin południowych. Eksperymentuj ze światłem i znajdź pomieszczenie gdzie będzie ono najbardziej naturalne. Pamiętaj, że zawsze możesz je zmiękczyć stosując np. białą tekturę, pergamin, prześcieradło, zasłonę. Gdy masz duże okno możesz spróbować zawiesić je na oknie, niech pełnią rolę dyfuzora. Kolejny bardzo ważny punkt w oświetleniu – nie używaj lampy błyskowej. Sztuczne światło zagłusza kolor potrawy. Jeśli masz ogród, taras, wyjdź na zewnątrz i tam rób zdjęcia. Pamiętaj jednak, by robić je w cieniu np. pod drzewem. Jeśli robisz zdjęcie w środku przenieś swój stół bliżej okna.

 

9. Zmień firanki

Nawiązując do poprzedniego punktu o świetle. Jeśli robisz swoje zdjęcia w domowym studio, i balans bieli jest nie do końca biały i jasny zwróć uwagę na elementy wyposażenia pokoju. Niebieskie ściany mogą być powodem zimnego odcienia na potrawie. Żółte firanki mogą wpływać na pomarańczowy zafarb na zdjęciu. W tym wypadku przenieś studio do innego pokoju lub…zmień firanki. Zmień firanki na przepuszczające światło. Cienkie, zwiewne, przeźroczyste firanki sprawdzą się idealnie.

 

10. Ustawienia aparatu

Nie podam tutaj złotej recepty na ustawienia. Każde zdjęcie jest inne, każdy aparat jest inny. To ty musisz wiedzieć jakie ustawienia dla Twojego aparatu i obiektywu będą akurat dobre. Jeśli tego nie wiesz, eksperymentuj lub zacznij uczyć się fotografii. W większości przypadków przysłona będzie otwierana w granicach ƒ/2, by rozmyć tło za potrawą. Oczywiście im mniejsze ISO tym lepiej, jednak zawsze możesz je podbić jeśli masz za mało światła.

 

11. Rogi naczynia

Staraj się nie kadrować zdjęcia w taki sposób by ucinać rogi talerza. Albo zrób kadr w całości albo przetnij kadr z talerzem na pół. Nigdy nie ucinaj tylko rogów.

 

 

12. Ręce precz

Nie ma nic bardziej zniechęcającego w zdjęciach kulinarnych niż uchwycenie w kadrze części ciała. Ręce trzymające kanapkę, usta przy potrawie nie wyglądają zbyt apetycznie. Widz chce oglądać i jeść potrawę, a nie części ciała modela. Dlatego lepiej połóż tę kanapkę na talerzu. Oczywiście jest i wyjątek. Są to zdjęcia ukazujące przygotowanie potrawy. Siekającą nożem ręka może stanowić ciekawy element opowiadający jak przygotowuje się danie z kadru.

 

13. Porcje

Nie przesadzaj z nakładaniem ilości porcji na talerz. Nałóż na talerz o wiele mniej jedzenia niż w przypadku gdybyś nakładał swojemu dziecku. Zostaw wolną przestrzeń na talerzu, niech widać jego fakturę.