fbpx

Zbyt małe odstępy

Aby Twoja strona była bardziej przejrzysta musisz dać jej trochę wolnej przestrzeni. Pomoże Ci w tym zachowanie odpowiednich odstępów między blokami oraz między elementami w blokach.

Jeśli odstępy będą zbyt małe, Twój projekt będzie ściśnięty. Zachowaj odstępy na co najmniej 120 pikseli między elementami.

Brak kontrastu

Kontrast to jeden z ważniejszych elementów projektowania. Pozwala wyróżnić ważniejsze elementy w projekcie. Brak kontrastu spowoduje, że projekt jest nieciekawy wizualnie i często jest mniej intuicyjny.

Kontrast możesz stworzyć na przeróżne sposoby, a najpopularniejsze z nich to manipulacja kolorem oraz wielkością kształtu.

Kolorowy blok  jest zbyt wąski

Unikaj podkreślania wąskich elementów kolorem. Załóżmy, że masz na stronie blok, który ma kolorowe tło. Gdy ten blok będzie zbyt wąski będzie to wyglądać jak odcięcie i wizualnie przerwie ciągłość strony.

 Jeśli decydujesz się na kolorowy blok, to umieść tam wystarczająco dużo elementów, by nie stworzył on tylko cienkiego paska.

Zbyt dużo tekstu w kolumnach

Gdy na stronie masz kolumny i umieścisz tam zbyt dużo tekstu, to po pierwsze będzie go trudno odczytać, a po drugie wizualnie nie wygląda to dobrze.

Jakie jest rozwiązanie? Skrócić tekst do maksymalnie 2-3 akapitów.

Zbyt duży nagłówek

Nagłówek tytułowy h1 powinien się wyróżniać na tle reszty elementów. Jednak uważaj żeby nie przesadzić z doborem wielkości nagłówka h1 oraz z zawartą w nim ilością tekstu.

Jeśli masz dużą ilość tekstu w nagłówku to spróbuj pomniejszyć rozmiar fontu.

Przeciążone menu

Nie przeciążaj górnego paska menu zbyt wieloma informacjami. Wystarczy kilka pozycji, by pokazać większość najważniejszych podstron.

Dodawanie takich detali jak ikonki serwisów społecznościowych czy adresu firmy nie jest dobrym pomysłem. Niepotrzebnie wprowadza dezorientacje i zalewa użytkownika natłokiem informacji.

Nagłówek jest umieszczony w tej samej odległości

Nagłówek musi jasno wskazywać, którego bloku tekstowego dotyczy. Jeśli zachowasz tą samą odległość między nagłówkiem, a tekstem poprzedzającym, to całość stanie się myląca.

Odległość nad nagłówkiem powinna być 2-3 razy większa niż przestrzeń pod nagłówkiem. W ten sposób nagłówek będzie wizualnie odnosił się do tekstu pod sobą.

Jeśli spodobały Ci się porady z tego artykułu, to zapraszam Cię do zapoznania się z naszym ebookiem “przeprojektowani”, gdzie znajdziesz mnóstwo wiedzy z zakresu projektowania Ui/Ux.