fbpx

Photoshop to jeden z ważniejszych programów w pracy każdego grafika. W tym artykule pokażemy Ci narzędzia Photoshopa, które musisz poznać jeśli poważnie myślisz o rozwijaniu się jako grafik.

 

Kształty

Praca z kształtami to nieodłączny element projektowania bez względu na to czy tworzysz logo, stronę czy interfejs aplikacji. Umiejętne operowanie kształtami pozwoli Ci stworzyć większość potrzebnych elementów. Obowiązkowo musisz znać różnicę między kształtami wektorowymi, a kształtami na zwykłej warstwie. Edycja właściwości kształtów to kolejna rzecz niezbędna do zgłębienia ich sekretów. Rysowanie, modyfikowanie, tworzenie warstwy kształtu, edytowanie obrysu oraz wypełnień, łączenie wielu kształtów, operacje na ścieżkach to fundamenty wiedzy każdego grafika.

 

Obiekty inteligentne

Jeśli jeszcze nie wiesz co to są obiekty inteligentne to musisz to jak najszybciej nadrobić. Zobaczysz jak potrafią poprawić Twoją wydajność i przyśpieszyć niektóre procesy projektowania. Wyobraź sobie sytuację, że na zdjęciu stosujesz filtr. Jednak na pewnym etapie edycji chcesz ten filtr usunąć lub zmienić jego parametry. Jeśli nie robiłeś tego za pomocą obiektów inteligentnych to niestety marne szanse na taką zmianę. Jeśli natomiast użyłbyś obiektu inteligentnego to w każdej chwili możesz powrócić do zmiany parametru. Kolejną sprawą jest szybka podmiana np. logo w przypadku mockupów.  Kolejną ich zaletą jest bezpieczne przekształcanie obiektów. Skalowanie, obracanie, zniekształcenie, zmiana perspektywy może odbywać się bez utraty oryginalnego wyglądu edytowanego materiału.

Wyobraź sobie kolejną sytuację. Masz kompletny szablon projektu strony. Chciałbyś teraz na przykład zmienić kolor wszystkich zielonych elementów. Musisz przyznać, że ręczna zmiana koloru będzie trochę męcząca. Tymczasem gdybyś zastosował obiekty inteligentne taka zmianę wykonasz na wszystkich elementach jednym kliknięciem.

 

Pióro, ścieżki

Jeśli jesteś grafikiem, który nie wie co to jest pióro to niestety nie jesteś godny tak się nazywać. Narzędzie pióro będzie Ci pomocne podczas tworzenie skomplikowanych kształtów, dokonywania obrysów oraz do trudniejszej selekcji. Wszelkiego rodzaju krzywizny jak i zaokrąglenia stworzysz właśnie tym narzędziem. Dodawanie, edytowanie, transformacja punktów kontrolnych to podstawy. Operacje na ścieżkach, obrysowanie ścieżek oraz praktyczna umiejętność posługiwania się ścieżkami to rzeczy niesamowicie istotne podczas projektowania.

 


Jeśli chcesz poznać szczegółowo przedstawione narzędzia oraz funkcje to zachęcamy do zapoznania się z naszymi kursami Photoshopa dla grafików. Wybór tych pozycji na pewno rozjaśni Ci powyższe kwestie lub rzuci nowe światło na ich możliwości.

 

Maski

W tym artykule nie mogło zabraknąć funkcji z której słynie Photoshop. Maski warstwy to szalenie istotna i pomocna możliwość jaką daje Ci ten program. Każdy grafik oraz retuszer powinien mieć opanowane ich możliwości do perfekcji. Pozwolą Ci ukryć efekty lub wydobyć tylko część efektu. Maski niezastąpione są gdy pracujesz nad bardziej rozbudowanym projektem. W pracy grafika szczególnie przydatne są maski przycinające, które pozwolą Ci dopasować grafikę do wybranego obiektu bez konieczności wycinania. Poprawianie krawędzi masek, wtapianie oraz zmiana gęstości to tylko niektóre elementy warte poznania.

 

Praca z kolorem

Ten punkt dotyczy kilku funkcji oraz narzędzi. Przede wszystkim chcąc dobrze operować barwą w projekcie powinieneś zapoznać się z pojęciem gradientów. Musisz wiedzieć kiedy stosować gradient, a kiedy mapę gradientu. Przy projektowania z cała pewnością pomoże Ci narzędzie Adobe Color oraz wbudowane próbki, dzięki którym będziesz w stanie tworzyć własne palety barwne. Do tego warto zaznajomić się z funkcją biblioteka. Oczywiście następna ważna rzecz to stosowanie warstw dopasowania, próbnika kolorów, trybów mieszania oraz opcji mieszania.

 

Wyrównania

Zachowanie harmonii czyli idealne wyrównanie wszystkich elementów względem siebie stanowi podwaliny udanego projektu. Pomoże Ci w tym opanowanie i praktyczna praca z liniami pomocniczymi, miarkami, siatką. Dzięki nim będziesz mógł zachować równiutkie odstępy co do milimetra. Wyznaczysz środek, stworzysz akapity, linie cięcia itd. Linie pomogą Ci również tworzyć symetryczne kształty. O projektancie często może świadczyć to czy w jego projekcie jest chaos czy panuje ład i porządek. Dlatego warto opanować sztukę pracy z grupami, oznaczania warstw, segregowania, przenoszenia.

 

Typografia

Może ten punkt to banał ale warto pamiętać, że typografia to niezbędnik każdego projektanta. Grafik musisz wiedzieć jak stworzyć czytelny tekst. Musisz wiedzieć jak zmieniać właściwości fontów, zmieniać ich akapity, grubość, kerning. Warto znać teorię dobierania fontów, odróżniać font bezszeryfowy od szeryfowego. W Photoshopie obowiązkową pozycją do nauki jest narzędzia do zmiany właściwości fontów oraz opcje wyrównywania.