fbpx

Pluginy czyli dodatki oferowane do programów mają za zadanie usprawnić i przyśpieszyć pracę w programie. Jednak ich główną cechą, jak sama już nazwa wskazuje, jest dodanie do podstawowych narzędzi w programie, dodatkowych opcji, które otwierają nowe możliwości wykorzystania danego programu. My w tym zestawieniu zebraliśmy dla Was ciekawe dodatki, które z pewnością będą pomocne podczas realizacji zleceń z motiom designu, tworzenia wizualizacji oraz animacji. Część przedstawionych pluginów jest płatna, co rzadko zdarza się w naszych zestawieniach, lecz zapewniamy, że warto zainwestować troszkę pieniędzy w wybrany plugin, ponieważ często nowa funkcjonalność jest nie do przebicia.

 

 

Animation Composer – darmowy

Pierwszy z dodatków do Aftera na naszej liście to darmowy Composer Animation. Zadanie pluginu jest bardzo proste – ma ułatwić pracę z animowanymi elementami. Darmowa wersja zawiera 150 wbudowanych presetów, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by rozbudować program o kolejne dodatki – tym razem już płatne. Dzięki wbudowanym presetom wystarczy wybrać obiekt, a wtyczka nada mu odpowiedni ruch w postaci zanikania czy tez za pomocą efektownych przejść. Mamy do wyboru ruch spokojny oraz szybki.

 

 

Elements 3d

Plugin od firmy VideoCopilot to niezastąpiony kompan, który rozwija możliwości After Effects o tworzenie obiektów trójwymiarowych. Oprócz tworzenia obiektów 3d wewnątrz programu dostajemy również możliwość importowania obiektów z programów 3ds Max, Cinema 4d. Cena pluginu nie jest mała, bo obecnie jest to 199$ ale naprawdę warto zainwestować w ten dodatek. Może o tym świadczyć fakt, że plugin często wykorzystywany jest przez największe produkcje filmowe.

Jeśli chcesz nauczyć się tego pluginu sprawdź nasz kurs : Elements 3d – wizualizacje

 

 

Optical flare

Kolejny plugin od VideoCopilot. Firma przyzwyczaiła swoich klientów, że każdy jej kolejny produkt jest niesamowity i warto odżałować na niego pieniądze. Tak i jest z dodatkiem Optical Flare, który jest jednym z najlepszych dodatków do Aftera umożliwiającym generowanie flar oraz wszelkiego rodzaju efektów świetlnych. Pzreciętny widz nawet nie ma świadomości w jak wielu filmach flary tworzone są właśnie przez tego typu pluginy. W niemal każdym filmie SF znajdziecie efekty świetlne w postaci flar.

 

 

Nodes 2

Ten dodatek pomoże nam tworzyć zdumiewająco złożone formy 3D z wbudowanym tekstem w ciągu kilku minut. Idealny do projektowania ruchomego tekstu oraz do tworzenia animowanych infografik. Plugin ten to również idealne narzędzie do tworzenia efektów particle. System cząsteczkowy jest w nim bardzo rozbudowany. Jak twierdzą twórcy narzędzia zostało ono wykorzystane przy takich produkcjach jak The Avengers, Planeta małp i Grze Endera. Plugin współpracuje z Final Cut Pro X, After Effects i Premiere Pro.

 

 

Plexus

Kolejny plugin do Aftera, działający na podobnej zasadzie co poprzedni. Pozwala tworzyć i manipulować efektami cząsteczkowymi. Stworzysz w nim efekty particle oraz wszelkiego rodzaju  relacji między nimi na podstawie różnych parametrów między innymi z wykorzystaniem linii i trójkątów. Plugin współpracuje również z plikami OBJ. Dodatek kosztuje 249$.

 

 

Red giant

Ostatni na naszej liście jest zestaw fenomenalnych wtyczek, które są idealne do tworzenia animacji. Niektóre pluginy ze strony Red Giant są darmowe, dostępne po zalogowaniu się. Za te bardziej zaawansowane przyjdzie nam jednak zapłacić. Z pluginem stworzysz elementy animacji z narzędzi takich elementów HUD, Knoll Light Factory EZ, niesamowite fraktale oraz efekty zapętlania. Plugin nie tylko będzie pomocny do animacji ale również do poprawy koloru oraz nadania odpowiedniej stylistyki barwnej. Kolejne jego wykorzystanie to tworzenie efektownych przejść.  Obecnie dostęp do bazy kosztuje 99$ na rok.