fbpx

Wypalenie zawodowe, kryzys twórczy lub po prostu brak weny. Jakby tego nie nazwać dotyka wielu osób, pracujących w branży kreatywnej. Jeśli miałeś kiedyś moment, że dopadło Cię lenistwo oraz kryzys egzystencjonalny i za nic w świecie nie mogłeś wymyślić nic kreatywnego to zapoznaj się z naszymi poradami. I nie przejmuj się, bo taki kryzys dopada osób w każdej branży. Wypalenie zawodowe dotyczy pracowników bez względu czy pracują przy biurku, na budowie czy prowadzą samochód. Po prostu czasem przychodzi zmęczenie materiału i mamy ochotę się przebranżowić. Jak wiadomo wszędzie jest dobrze gdzie nas nie ma. Dlatego budowlaniec chętnie posiedział by przy komputerze i poklikał myszką, a grafik chętnie od czasu do czasu poprzerzucał by worki z cementem.

 

 

Ruch

Może to zabrzmi jak banał ale w wielu wypadkach na zmęczenie receptą jest ruch. Długie godziny spędzone na biurowym krześle nie są dobre dla naszego zdrowia i tutaj nie ma co dyskutować.  Cierpi kręgosłup, sztywnieją nogi, bolą oczy.  Dlatego też dobrą kontrą dla takiego statycznego trybu życia jest ruch w dowolnej formie. Zacznij uprawiać jakiś sport, nie mus to być sport wyczynowy. Po prostu od czasu do czasu idź na basen, wsiądź na rower, zacznij biegać. Już godzinny spacer jest bardzo dobrą formą wypoczynku. Stwórz sobie rytuał, że dziennie wieczorem idziesz na przynajmniej godzinny spacer. Pomyśl czy dajesz swojemu ciału odpowiednio dużo ruchu. Bo jeśli do pracy dojeżdżasz autem, w którym siedzisz, potem siedzisz przed biurkiem, a w domu po pracy siedzisz przed telewizorem to prędzej czy później Twój organizm upomni się o swoje.

 

 

Odpocznij od tego co robisz

Jeśli to co robisz zawodowo jest Twoim hobby i po skończonej pracy lubisz stworzyć coś dla siebie to świetnie. W branży kreatywnej trzeba się rozwijać i projektowanie hobbystycznie jest jak najbardziej w porządku. Dzięki temu nikt nie stoi nad Tobą, nie ma żadnych terminów i co najważniejsze robisz to co lubisz bez żadnych wytycznych. Po prostu szlifujesz swój warsztat, bawisz się. Jednak istnieje tutaj pewne niebezpieczeństwo. Załóżmy, że 8 godzin w pracy robisz projekty. Następnie kończysz pracę, wracasz do domu i odpalasz komputer, by stworzyć coś dla siebie, do szuflady. Tym sposobem cały dzień robisz to samo i może prowadzić to do wypalenia, nudy i monotonni. Dlatego jeśli czujesz wypalenie, spróbuj odpocząć od swojej branży i rób tylko to co musisz. Nie bierz dodatkowych zleceń, nie poświęcaj czasu na naukę, przeglądanie internetu w poszukiwaniu inspiracji. Po prostu wyłącz na kilka dni programy do projektowania i odpocznij od nich. Zamiast tego znajdź sobie jakieś alternatywne hobby np. rower.

 

 

Wakacje

Kolejny banał ale ten punkt docenią osoby, które z różnych względów odkładają wakacyjne wyjazdy na przyszły rok. Zazwyczaj jest to brak czasu, bo lepiej przeznaczyć go na pracę. Zdarza się również, że po prostu nie mamy pieniędzy na wakacje. Ale uwierz mi ! Bez względu na to co będzie się działo powinieneś odpoczywać. I to z dala od swojego domu, pracy. Nic tak nie resetuje umysłu jak nowe miejsca. Warunek jest tylko jeden – musisz bezwzględnie odciąć się od całej technologi, nie odpowiada na firmowe maile, nie przeglądać Facebooka co chwilę i nie wisieć na telefonie. Wakacje są od zwiedzania nowych miejsc lub po prostu do leżenia do góry brzuchem na plaży. Dobrze jakbyś w ciągu roku wyjeżdżał przynajmniej dwa razy na dwutygodniowe wakacje.

 

 

Co zamiast kawy ?

Kawa to ulubiony napój wszystkich pracujących przy komputerze. Daje nam energię i pobudza do życia. Jednak pita w nadmiarze nie wpływa dobrze na nasze zdrowie. Potrafi uzależnić. Dlatego zamiast codziennej kawy wypróbuj inne “pobudzacze”. Jednym z nich jest Yerba Mate. To napój ziołowy zbliżony trochę do herbaty jednak o mocniejszych właściwościach i bardziej intensywnym smaku. Suplementuj również swój organizm magnezem oraz żeń-szeniem.

 

 

Najważniejsze – nie rób nic !

Przede wszystkim – nie broń się przed odpoczynkiem. Musisz wyzbyć się sytuacji, że masz wyrzuty sumienia z powodu faktu dłuższego snu. Takie chwile lenistwa działają na plus i widocznie Twój organizm potrzebował dospać jeszcze ta godzinkę dłużej. Nie katuj się z powodu tego, że zacząłeś pracę nieco później niż zwykle. Daj sobie chwilę wytchnienia, zjedz dobre śniadanie, wykap się, posłuchaj muzyki. A jeśli trzeba to po prostu daj sobie wolne i nie rób nic. To doskonały detoks dla Twojego umysłu.