fbpx

Tęcza przez wieki obecna w naszej kulturze symbolizuje różne wartości. Od wczesnych lat gdzie zjawisko tęczy uważano za coś przerażającego i nadprzyrodzonego. W sztuce klasycznej postrzegana głównie jako symbol religijny jako zapowiedź łaski bożej lub zwiastun apokalipsy. W świecie przyrody symbol precyzji. Obecnie tęcza powszechnie symbolizuje solidarność ze społecznością LGBT.
Jak widać barwy tęczy cały czas mają swoje miejsce w naszej kulturze oraz ikonografii.

Artyści, graficy, designerzy od wieków posługują się barwami tęczy za sprawą jej ekstrawaganckich kolorów i kształtu. Jednak trendy cały czas się zmieniają i dzisiaj, w czasach gdy w grafice używa się maksymalnie trzech kolorów, cała paleta tęczy jest co raz mniej wykorzystywana. Wszak siedem kolorów użytych w jednym projekcie jednocześnie jest bardzo trudne do zrealizowania, nawet przez doświadczonych projektantów.

Zazwyczaj gdy ktoś mówi, że w projekcie zostały użyte wszystkie kolory tęczy, od razu myślimy, że projekt jest krzykliwy, przesycony i nieudany. Jak zatem poprawnie korzystać z tej trudnej palety, w której mamy obecne wszystkie kolory? Jak odnaleźć się w tych żywych barwach, które są tak różne od siebie. W tym artykule poznacie kilka projektów, gdzie tęcza wygląda bardzo dobrze.

Idealna kompozycja z czarnym i białym

Kontrastowe i żywe kolory idealnie sprawdzą się w projektach gdzie dominuje czerń i biel. Tworzą wtedy idealny kontrast do szarego projektu. Oczywiście ten kontrast nie musi być z czystą czernią i bielą. Nadają się wszystkie neutralne barwy: szarości, biele, beże. Przede wszystkim użycie takich kolorów daje kontrast ale i ożywia projekt. Pozwala pokazać i wyróżnić jakiś ważny elementy w ciemnych projekcie.

Odejmij kilka kolorów

Tęcza to bardzo rozpoznawalny symbol. Nawet gdy zmniejszysz w niej kolory o połowę, to widzowie i tak są w stanie zrozumieć, że zredukowana paleta pochodzi od tęczy. Jeśli zamierzasz zredukować kolory i użyć np. tylko czerwonego, żółtego oraz pomarańczowego to znajdź dla nich jeszcze jakiś odmienny kolor dla kontrastu np. niebieski, czarny. Dzięki temu utrzymasz wizualny wygląd tęczy mimo tego, że tak naprawdę nie będzie to pełna paleta. Jeśli natomiast chcesz faktycznie odwzorować symbolikę tęczy np. tworzysz projekt dla LGBT to nie może w nim zabraknąć żadnego koloru.

Rozdziel kolory

Mnogość kolorów tęczy może być przytłaczająca w projektowaniu. Fakt, że te podobne do siebie kolory są zwykle przedstawiane razem, jeden obok drugiego, tylko zwiększa ich intensywność, czasem w niepożądany sposób. Jednak po to jesteś artystą, by bez przeszkód eksperymentować. Możesz swobodnie dopasować kolory w dowolnej kolejności i pomieszczać je ze sobą. Technika ta pozwoli nieco zmniejszyć postrzeganie tęczy i jej intensywność ale nadal będzie wiadomo o co chodzi.

Gradient z tęczy

Jeśli chcesz, utrzymać kolejność kolorów zamiast ich rozdzielania ale chcesz jednocześnie zmniejszyć intensywność postrzegania tęczy to warto wykorzystać gradient. Dzięki temu na jednym elemencie będziesz w stanie umieścić kolory np. od pomarańczowego, po żółty i czerwony. Biorąc pod uwagę, że tęcza jest często używana jako symbol wspólnoty, mieszane kolorów za pomocą gradientów będzie wzmocnieniem tej metafory.

Stwórz tylko akcent

Tęcza idealnie nadaje się do subtelnego zaakcentowania . Jeśli nie chcesz “przyćmić” innych elementów kolorami tęczy, to użyj jej tylko jako drobne wyróżnienie.
Wyobraź sobie fryzurę w całości zafarbowaną kolorami tęczy. Prawda, że taka osoba wyglądałaby ekstrawagancko ? Jeśli natomiast przyczepiłaby tylko kolorowe pasemko to jej odbiór będzie zupełnie inny. Tego typu metoda nie odciąga uwagi od reszty elementów, a bardziej ożywia projekt małym, barwnym akcentem.

Tekstura z tęczy

Chociaż naturalna tęcza składa się z pełnych, gładkich kolorów to w projektach możesz nadać kolorom teksturę. Pozwoli to w prosty sposób, odrobinę zniwelować symbolikę tęczy i nadać projektowi większej głębi. Tekstura stworzy cieniowanie i głębie, dzięki czemu projekt nie będzie tak spłaszczony i prosty.

Kształty i tęcza

Zwykle, gdy słyszysz słowo „tęcza”, pierwszą rzeczą, o której myślisz są kolory. Drugą rzeczą, z którą bez wątpienia nam się kojarzy jest kształt. Nawet gdyby wyprać ją z kolorów, to jej kształt czyli łuk w dalszym ciągu będzie ją symbolizować. Dlatego też w projektach jak najbardziej możesz wybarwić nasycenie kolorów i użyć samych łuków, które nadal będą mówiły o tym, że w projekcie jest element tęczy.

Tradycyjna tęcza to łuki. Jesteśmy tak przyzwyczajeni do tego wzoru, że zmiana kształtu może okazać się dobrym sposobem, by dodać do projektu nieco nieprzewidywalności. Spróbuj zamienić wygięte łuki do określonego kształtu jak kwiatek czy flaga na wietrze.

Zwiększ nasycenie

Wiele z powyższych porad mówiło o tym, żeby zredukować kolory lub zniwelować nasycenie. Ale jak wiadomo najlepszą cechą tęczy są jej kolory, dlatego też wykorzystaj ten fakt i podnieś jeszcze bardziej ich nasycenie. Zobacz jaką ciekawą paletę otrzymasz, wyrazistą, neonową. Tego typu podejście sprawdzi się wszędzie tam gdzie nie trzeba wyróżniać najważniejszego elementu w projekcie jak przycisk akcji czy slogan reklamowy.