fbpx

Praca z paletami kolorów jest nieodłącznym elementem w zawodzie grafika. Gotowe palety kolorów można znaleźć w Internecie lub tworzyć samemu. Przy tego typu procesie bardzo pomocy okazuje się tzw. kroplomierz czyli próbnik, który pobiera informacje o kolorze z danego elementu. Dzięki temu nie musimy pobierać zdjęcia czy grafiki na pulpit i otwierać je w programie graficznym. Wystarczy użyć kroplomierza, który odczyta wszystkie dane o kolorze ze strony internetowej, z pulpitu, z okna przeglądarki, z aplikacji czy filmu. Tego typu aplikacje zazwyczaj obsługują najpopularniejsze formaty kolorów: HTML, HEX, Delphi Hex, Visual Basic Hex, RGB, HSB. W tym krótkim wpisie zebraliśmy dla Was najlepsze kroplomierze w formie małych aplikacji pulpitowych jak i przeglądarkowych.

Kolorgenerator

Mój osobisty faworyt, którym posługuję się od lat. Programik prosty, darmowy, posiada wszystkie funkcje, które potrzeba. Na minus brak opcji zapisywania palet kolorystycznych na później. Oczywiście program stworzony dla Windowsa, nie wymaga instalacji.

Instant eyedropper

Aplikacja do zainstalowania w systemie Windows, która sprawia, że łatwo złapiesz kolor z dowolnego miejsca na ekranie. Po zainstalowaniu tej lekkiej aplikacji, otrzymasz do niej szybki dostęp w zasobniku systemowym. Wszystko co musisz zrobić, to kliknąć w ikonę programu i wybrać kolor, następnie aplikacja skopiuje kod do schowka w formacie HTML. Oczywiście inne formaty również są dostępne. Jak użyć narzędzia ? Najedź kursorem na wybrany obszar. Następnie trzymaj lewy przycisk myszy i przeciągnij go na ikonę programu. Kod koloru został pobrany i jest od teraz zapisany w schowku.

ColorPic

To kolejna lekka aplikacja dla systemu Windows, która współpracuje ze wszystkimi wersjami systemu. Niestety jest to płatny program, oferuje tylko darmowy okres próbny. Jednak opłata za program nagrodzi nas bardzo fajnymi funkcjami. Program posiada możliwość tworzenia palet o maksymalnie 16 kolorach, różne ustawienie wielkości próbek pobierania 3×3, 5×5 itd. Do tego bez problemu dostosujesz pobrany kolor zmieniając jego barwę oraz nasycenie. Program wspiera rozdzielczości ekranu nawet 4k.

EyeDropper

Ta aplikacja to rozszerzenie do przeglądarki, które działa na Google Chrome. Wtyczka pozwala szybko i łatwo pobrać kolor z dowolnego miejsca w Twojej przeglądarce i wyświetlić go w formacie HEX lub RGB. Po najechaniu na obszar, kolory są automatycznie skopiowane do schowka. Rozszerzenie jest darmowe.

PipetaColorPick

Jest drugim najbardziej popularnym rozszerzeniem do przeglądarki, które również działa w przeglądarkach Chrome. Co odróżnia tą wtyczkę od powyższego konkurenta? Tutaj otrzymujesz możliwość powiększenia dowolnego obszaru okna przeglądarki, dzięki temu możesz skoncentrować się na dokładnym pobraniem koloru. Aplikacja jest darmowa do użytku osobistego.

Colorzilla

To rozszerzenie do Firefoksa, które pozwala uchwycić dowolny kolor ze strony, która jest otwarta w oknie przeglądarki. Ta wtyczka posiada opcje tworzenia palet ulubionych kolorów. Dodatkowo możesz tutaj tworzyć gradienty CSS. Aplikacja jest darmowa i obsługuje formaty RGB oraz HEX. Może być również używana z przeglądarką Chrome.

RainbowColor

To kolejny darmowe rozszerzenie dla Firefoksa, które sprawia, że pobieranie kolorów jest bardzo łatwe. Wtyczka pozwala szybko wybrać kolor i zawiera również analizator strony internetowej, które pobiera schemat kolorów z obrazów znajdujących się na tej stronie oraz z kodu CSS. Obsługuje formaty RGB i HSV. Pozwala zapisać kolory do swojej osobistej biblioteki, dzięki czemu możesz tworzyć palety barwne, a dodatkowo możesz je opisać i otagować.

ColorSnapper

Jest to próbnik kolorów dla użytkowników komputerów Mac, który pomaga im odnaleźć kolor w dowolnym miejscu na ekranie. Aplikacja jest wywoływana przez kliknięcie ikony w menu lub poprzez skrót klawiaturowy i posiada unikalny tryb wysokiej precyzji pobieranych próbek. Można wybierać pomiędzy 10 różnymi formatami kolorów. Aplikacja dostępna jest w App Store i jest wyposażona w 14-dniowy bezpłatny okres próbny.

JustColorPicker

To narzędzie pozwala pobierać kolory, zapisywać je, edytować oraz tworzyć palety do użycia w innych aplikacjach. Obsługuje szeroką gamę formatów kolorów i zawiera narzędzie zoom dla lepszej dokładności. Dodatkowo istnieje możliwość edycji z poziomu programu Photoshop i GIMP.

Pixocolor

No i na koniec mamy coś dla grafików pracujących na smartfonach z systemem Android. Po włączeniu aplikacji, pokazuje się  pływające koło kolorów wraz z różnymi informacjami o pobranym kolorze. Aby skopiować kod koloru, wszystko co musisz zrobić, to kliknąć przycisk Udostępnij. Aplikacja obsługuje kolory RGB i HEX.