fbpx

Dobra szkoła projektowania z pewnością sprawi, że staniesz się utalentowanym, wykwalifikowanym profesjonalistą. Jednak studiowanie nie jest potrzebne wszystkim. Na szczęście dzisiaj masz ogromny wybór oraz mnóstwo alternatyw co do sposobu zdobywania wiedzy i zostania grafikiem.

 

 

Iść na studia czy nie ?

Uprzedzając od razu pytania należy tutaj odpowiedzieć: Tak, istnieją studia traktujące o grafice. Dla przykładu ASP w Katowicach czy WSE w Krakowie. Natomiast jeśli chodzi o projektowanie grafiki oraz sens studiowania, to w tym aspekcie zdania są podzielone. Istnieje szereg osób, które uważają studiowanie grafiki za mało ważne i nic nie znaczące. W końcu najważniejszym czynnikiem stworzenia fantastycznego projektu jest kreatywność, coś z czym ludzie się rodzą i potem rozwijają. Tak naprawdę kreatywności nie nauczy Cię żaden nauczyciel czy książka. Z drugiej strony sama  kreatywność nie doprowadzi Cię do stworzenia dobrego projektu jeśli nie będziesz znał podstaw projektowania. Tutaj w tym temacie studia mają przewagę ponieważ nauczą Cię podstaw oraz teorii projektowania. Kolejnym plusem studiowania jest możliwość poznania wszystkich kategorii grafiki i wybór dalszej ścieżki rozwoju. Jest to bardzo dobra opcja dla osób, które jeszcze nie wiedzą czy chcą projektować grafikę użytkową, ilustracje czy tworzyć strony.

 

Studia pozwalają poszerzyć horyzonty ponieważ poznasz tam nie tylko programy graficzne ale będziesz też szkolić swój warsztat ucząc się rysunku, malarstwa czy rzeźbienia. Do tego dochodzi kolejny plus bycia na studiach – kontakty. Nawiązanie nowych znajomości może być w późniejszym czasie bardzo owocne.

 

Kolejna grupa osób twierdzi, że studia to zmarnowany czas i dla grafika jest tam mało cennych informacji. Coś w tym jest ponieważ zabierają Ci cztery lata życia oraz często dosyć sporą sumę pieniędzy związaną z opłatami za zajęcia. Po ich ukończeniu będziesz miał ogólną wiedzę, którą i tak później musisz ukierunkować samemu. Dlatego jeśli już wiesz, że dla przykładu chcesz tworzyć ilustracje to studia możesz odpuścić i przeznaczyć ten czas na szlifowanie warsztatu. Studia nie dadzą Ci praktyki, którą jesteś w stanie nabyć tylko gdy będziesz projektował.  Nie  nauczysz się rozwiązywania problemow, rozmowy z klientami, wyceny własnej pracy czy zarządzania czasem pracy – takiej wiedzy nie zdobędziesz na żadnej uczelni. Tutaj potrzebna jest praktyka. Jeśli więc jesteś ukierunkowany i pewny tego co chcesz projektować w swojej karierze grafika to zacznij projektować, a przez 4 lata podniesiesz swój poziom o wiele wyżej.

 

 

Dla kogo studia, a dla kogo samodzielna nauka ?

Samodzielna nauka nie jest łatwa. Potrzeba mnóstwo samodyscypliny i zaparcia w dążeniu do celu. Ludzie uczący się samodzielnie muszą kochać to co robią i cały czas dążyć do wyznaczonego przez siebie celu. Czasem nie jest to łatwe ponieważ po drodze będziesz mieć pełno rozpraszaczy. Na studiach trzeba wykonać zadanie na czas, a podczas samodzielnej nauki już niekoniecznie bo i tak Cię nikt nie sprawdzi. Jeśli posiadasz wiele samodyscypliny, samozaparcia oraz chęć zdobywania nowej wiedzy to być może studia będą Cię męczyć. Tak naprawdę w dzisiejszych czasach samodzielnie uczenie się jest bardzo łatwe. Pomogą Ci w w tym ogólnodostępne szkolenia, kursy, tutoriale oraz książki.

 

Natomiast jeśli wiesz, że nie dasz rady samodzielnie zdobywać nowych informacji oraz wiedzy to czym prędzej idź na studia. Jeśli jeszcze nie wiesz jaka dziedzina w grafice przypadnie Ci do gustu to być może po ukończeniu studiów będzie już wiedział.

 

 

Jak zacząć ?

Jaki jest największy błąd ludzi uczących się grafiki ? Zaczynają od włączenia programu Photoshop lub Illustrator. Pamiętaj, że to tylko narzędzia i bez porządnej dawki podstaw nie jesteś w stanie stworzyć dobrego projektu. Wykorzystaj swój wolny czas, aby tworzyć, uczyć się i kształcić. Podglądaj najlepszych, szukaj inspiracji oraz obserwuj nowe trendy. W tym wszystkim pomogą Ci  strony, które opisaliśmy w artykule gdzie szukać inspiracji jako grafik. Gdy zdobędziesz już jakieś podstawy spróbuj wykonać kilka pierwszych projektów. Klientów znajdziesz wśród znajomych czy na portalach z ogłoszeniami dla freelancerów. Oczywiście nic tak nie podnosi poziomu jak obserwowanie innych oraz nieustanna praktyka. Dobrze jest więc zatrudnić się lub zacząć staż w jakiejś agencji lub drukarni.  Zobaczysz jak pracuje się w takiej firmie, poobserwujesz kolegów z branży oraz ich metody pracy.

 

Teoria. Zanim więc zaczniesz projektować dowiedz się co to jest kompozycja, jak korzystać z przestrzeni, naucz się teorii kolorów oraz zasad typografii. Musisz wiedzieć dlaczego klienci nie lubią pustej przestrzeni oraz w jaki sposób kontrastować ze sobą fonty. Jak manipulować kolorem, aby zachęcić użytkowników klikania w dane miejsce projektu oraz jak rozmieszczenie elementów wpływa na odbiór projektu.

 

Rysunek. Dobrze jakbyś opanował rysunek. Najlepsze projekty powstają zazwyczaj najpierw jako szkic, a dopiero później są tworzone w formie cyfrowej.  Zobrazowanie swoich pomysłów oraz punktu widzenia na papierze to sztuka, którą powinieneś opanować do perfekcji.

 

Copywriting. Dobrym pomysłem jest również podszlifowanie swoich umiejętności pisarskich ponieważ niejednokrotnie przyjdzie Ci wykorzystać dobre teksty w projektach. Zacznij również od obserwowania najlepszych. Przeglądaj strony oraz miejsca gdzie znajdują się ciekawe projekty oraz obserwuj grupy na Facebooku na temat grafiki, brandingu, rysunku. Projektanci graficzni, szczególnie Ci pracujący jako samodzielni przedsiębiorcy, mogą potrzebować wiedzy na temat metod perswazyjnych w copywritingu. Niejednokrotnie przyjcie Ci napisać maila z ofertą, stworzyć skuteczne nagłówki, przyciski CTA oraz teksty reklamowe do broszur, plakatów czy na stronę internetową. Dlatego wiedza z zakresu pisania skutecznych tekstów, które angażują czytelnika będzie Twoim dodatkowym atutem. Nawet najlepszy graficzny projekt będzie do niczego jeśli znajdujący się w nim tekst będzie niepoprawny gramatycznie lub po prostu nie będzie skuteczny.

 

Marketing. Swoje prace zacznij publikować na Dribbble, Instagramie oraz Facebooku. Jeśli natomiast planujesz pracować jako freelancer lub chcesz założyć własną firmę, powinieneś nauczyć się podstawowych zasad biznesowych. Powinieneś skupić się na nauce umiejętności negocjacyjnych, umiejętności wyceny, tworzenia ofert oraz briefu projektowego. Nie zaniedbuj również prawnych aspektów prowadzenia firmy czyli naucz się czym są podatki i jak działają. Naucz się podstaw obsługi prowadzenia kampanii reklamowych na Faceboku, zarządzania stroną firmową na Instragramie oraz Linkedin. Opanuj podstawy pozycjonowania, dzięki temu będziesz w stanie samodzielnie wypromować swoje portfolio oraz usługi.

 

User Experience. Dobry projektant graficzny musi zrozumieć zarówno markę klienta, jak i odbiorców marki, aby tworzyć atrakcyjne materiały. Na przykład strona internetowa musi być zaprojektowana w taki sposób, żeby użytkownicy mogli z łatwością się po niej poruszać. Jeśli doświadczenie użytkownika (UX) nie jest brane pod uwagę, użytkownicy mogą być sfrustrowani i szybko opuszczą witrynę.

 

Wybierz program

Programy komputerowe to Twoje główne narzędzie pracy. Niestety dzisiaj ołówek i kartka nie wystarczą, by dobrze zarabiać na grafice. Wszystko przeniosło się do cyfrowego świata dlatego musisz poznać i opanować kluczowe programy.  Jednak tutaj trzeba zaznaczyć, że w procesie nauki programów trzeba cały czas doskonalić swój warsztat i śledzić nowości. Narzędzia cały czas ewoluują i się zmieniają. Kiedyś grafikę projektowało się w programie Ventura, teraz liderem jest Photoshop oraz Illustrator ale powoli widać wzrost popularności programów od Affinity. Dlatego nauka programów będzie Ci towarzyszyć przez cały okres Twojej zawodowej kariery.

 

Adobe Illustrator – gdyby wybrać główny program jaki musi znać grafik to byłby to Illustrator. To najpopularniejszy program do grafiki wektorowej za pomocą, którego stworzysz większość projektów. Logo, ulotki, ilustracja, plakaty, wizytówki w tym najlepiej czuje się ten program. Znajdziesz w nim wszystkie narzędzie jakie będą Ci potrzebne do tworzenia precyzyjnych wektorów po proste linie, gradienty, narzędzia do kolorowania, pióro itd. Obecnie większość projektów wykonywanych jest w tym programie dlatego agencje, drukarnie często jako wymóg stawiają wykonanie projektu za pomocą Illustratora. Od niedawna jednak na rynku widać tendencję do otwierania się na nowe rozwiązania i co raz częściej można słyszeć, że projektanci zamiast Illustratora wybierają o wiele tańszego Affinity Designer.

 

Adobe Photoshop – to drugi w kolejności program jaki powinieneś opanować. Obsługuje on grafikę rastrową co oznacza, że przy jego pomocy zrobisz wszystko ze zdjęciami. Owszem w Photoshopie również dasz radę zaprojektować logo czy ulotkę ale nie został on stworzony z myślą o grafice wektorowej. Tutaj wyretuszujesz zdjęcie, podmienisz tło, usuniesz ze zdjęcia niepożądany obiekt, podmienisz niebo, usuniesz przepalenia, uzyskasz kolorową tonację. Praca ze zdjęciami to również nieodłączny element w pracy grafika i bez znajomości edycji zdjęć Twoja wiedza będzie niekompletna. Program Photoshop to król na rynku programów fotograficznych jednak tutaj znów masz do wyboru tańsza alternatywę w postaci Affinity Photo.

 

Adobe InDesign –  W przypadku projektów, które łączą zrasteryzowane obrazy z elementami wektorowymi, potrzebny jest program, który je scali. InDesign umożliwia efektywną organizację tekstu, tworzenie układów tekstowych, wstawianie symboli zastępczych, a następnie zapisywanie pliku w formacie przeznaczonym do profesjonalnego drukowania. Jeśli więc projektujesz na potrzeby druku to program będzie kolejnym narzędziem, które musisz znać. Złożysz w nim książek oraz zapiszesz ulotkę w folderze zawierającym kopie fontów, obrazów oraz wybrany format do druku.

 

3ds Max, Blender, Cinema 4d, Maya – do tej pory przedstawiłem Ci programy, które przeznaczone są do grafiki 2d. Jednak jak wiadomo kategoria grafiki jest bardzo szeroka i obejmuje wiele zagadnień. Druk, ilustrację, animację oraz grafikę 3d. Dlatego jeśli interesujesz się grafiką trójwymiarową powinieneś poznać przynajmniej jeden z najważniejszych programów w świecie 3d. Nauka modelowania, teksturowania, renderingu to podstawy jakie musisz opanować chcąc tworzyć przestrzenne projekty. Wybór wśród programów jest naprawdę duży i w zasadzie to Twoje osobiste preferencje powinny zdecydować ma który program postawisz.

 

After Effects – zapytasz pewnie co robi tutaj program kojarzony przede wszystkim z efektami specjalnymi do filmów wideo. Owszem jest to jego główne zadanie ale mówiąc o grafice nie sposób wspomnieć o kolejnym odłamie grafiki. Jest nim animacja oraz motion design. Zapewne kojarzysz animowane reklamy wideo tzw. explainery lub ruchome loga, intra czy też kartonowych bohaterów w animowanym spocie reklamowym. Nie da się ukryć, że tego typu projekty to również zasługa grafika. Tak więc chcąc rozwijać się w tym kierunku warto poznać kolejny program w którym stworzysz takie cuda.

 

Inne programy –  istnieje mnóstwo innych narzędzi, które warto poznać. Fakt, że Adobe zdominowało rynek nie oznacza, że nie ma miejsca na alternatywy. Gimp, Corel to kolejne dwa świetne narzędzia, które śmiało mogą posłużyć jako zamienniki. Adobe Dimension, Adobe Fuse to kolejne mało znane programy, które są dosyć świeże na rynku. Clara.io, Tinkercad to znów rozwiązania do tworzenia grafiki 3d wyłącznie online. Z kolei w programie Dreamweaver oraz  Muse utworzysz projekt strony internetowej. Wybór jest naprawdę ogromny i czasem warto przetestować kilka narzędzi, by wybrać te najbardziej optymalne pod Twoje osobiste potrzeby.

 

Wybierz specjalizację

Po opanowaniu podstaw powinieneś określić dziedzinę, w której chcesz się specjalizować. Jak wiadomo jeśli coś jest od wszystkiego to jest do niczego. Podobnie jest z branżą grafiki. Rzadko kiedy się zdarza, że grafik projektujący wspaniałe loga oraz identyfikację wizualną będzie równie dobry w grafice 3d. Dlatego też musisz wybrać jeden obszar, na którym chcesz się skupić, abyś mógł wybrać odpowiednią ścieżkę dla siebie. Grafika to ogromna dziedzina dlatego opanowanie jej wszystkich aspektów będzie bardzo trudne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze dziedziny, w których możesz się specjalizować.

 

  • Identyfikacja wizualna. Obejmuje szereg projektów mających na celu stworzenie rozpoznawalności firmy na rynku. W jej skład może wchodzić projektowanie logo, ulotek, plakatów, broszurek, wizytówek.
  • Webdesign. Tutaj Twoim głównym zadaniem będzie projektowanie szablonów stron internetowych. Przejrzyste układy, ciekawy wygląd strony to właśnie zasługa grafików tworzących templatki. Bardzo często w tej dziedzinie warto znać podstawy języka html oraz css.
  • Interfejsy aplikacji. Obecnie wzrost zainteresowania aplikacjami spowodował, że powstała osobna kategoria w grafice. Głównym zadaniem będzie projektowanie użytecznych interfejsów dla aplikacji.
  • Ilustracja. Ta kategoria będzie dla Ciebie odpowiednia jeśli lubisz rysować. Masz pole do popisu ponieważ za pomocą tabletu graficznego możesz poczuć się jakbyś w ręku trzymał ołówek. Zlecenia znajdziesz w tworzeniu ilustracji do książek, w filmach animowanych, komiksach.
  • Wydawnicza. Twoim zadaniem będzie projektowanie wszelkiego rodzaju okładek do książek oraz publikacji przeznaczonych do druku.
  • Grafika internetowa. Projektowanie materiałów reklamowych an potrzeby stron internetowych, sklepów, portali społecznościowych. Tworzenie infografik, szablonów emaili. Często przyjdzie Ci również wyretuszować zdjęcia np. produktu na potrzeby sklepu online.
  • Grafika 3d. Ogromna podkategoria w grafice, która często traktowana jest jako osobny rozdział. Nic dziwnego ponieważ znacząco różni się od projektowania w 2d. W jej tworzeniu w większości przypadków będziesz musiał korzystać z innych programów niż w kategoriach powyżej. Jest to również dosyć wymagający rodzaj projektowania ale odwdzięcza się wspaniałym efektem końcowym Twoich prac.

 

Zbuduj portfolio

Jeśli przebrnąłeś przez proces nauki podstaw oraz programów i zdecydowałeś się już jaki rodzaj projektowania jest Ci najbliższy pora na wykorzystanie Twoich umiejętności w praktyce. Na początku twórz dla siebie, ćwicz. Z czasem bierz jakieś zlecenia. Gdy dojdziesz do wprawy i zaczniesz być zadowolony ze swoich prac, warto pomyśleć o zbudowaniu portfolio. Pomoże Ci znaleźć dalsze zlecenia oraz nawiązać kontakty z klientami. W twoich portfolio nie umieszczaj wszystkiego jak leci. Skup się na jakości i wybierz 10 najlepszych Twoim zdaniem prac z Twojego zasobu prac. Pokaż za ich pomocą umiejętności jakie posiadasz. Pamiętaj również, żeby udzielać się na portalach społecznościowych i aktywnie szukać zleceń przez promocję Twojego portfolio w mediach społecznościowych, pozycjonując w Google oraz szukając zleceń na portalach z ofertami dla freelancerów. Po czasie zbudujesz swój portfel klientów, którzy sami będą Ci napędzać kolejne zlecenia.