fbpx

Jedną z najważniejszych rzeczy w projektowaniu jest kolor. Niezależnie czy projektujesz strony internetowe, grafikę użytkową czy projektujesz aplikacje odpowiedni dobór barw w głównej mierze zdecyduje czy projekt będzie udany. Jednak uzyskanie idealnego połączenia kolorów nie dla każdego jest proste. Istnieje jednak wiele narzędzi, które mogą ułatwić Ci to zadanie. Dlatego jeśli nie wiesz jak połączyć kolory lub jakich palet kolorystycznych użyć w projekcie zapoznaj się z naszą listą strona, na której znajdziesz gotowe inspiracje kolorystyczne.

Paletton

Paletton jest uważany przez wielu projektantów na całym świecie za jedno z najbardziej użytecznych narzędzi kolorystycznych ze względu na swoją wszechstronność. Za pomocą koła kolorów możesz wybrać następujące ustawienia: monochromatyczny, sąsiadujący, triada, poczwórny oraz styl dowolny. Możesz edytować odcienie każdego koloru indywidualnie, a gdy skończysz, możesz podzielić się swoją pracą ze światem. Paletton to niezawodny wybór dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z dobieraniem barw. Pozwoli on opanować najważniejsze zasady doboru kolorów.

Color.hailpixel

Color by Hailpixel to bardzo  proste narzędzie, które pozwala stworzyć paletę kolorów, używając po prostu ekranu jako płótna. Wystarczy przesuwać kursor myszy na boki, żeby wybrać odcień. Natomiast w górę i w dół zmieniamy nasycenie. Po wybraniu klikamy i przechodzimy do ustawienia następnego koloru naszej palety. Jest to częściowe narzędzie ponieważ nie oferuje gotowych palet, tak jak w przypadku innych tego typu stron. Tutaj musimy ustalić kolory samemu, jednak w bardzo wygodny sposób.

Colorhunt

Color Hunt to platforma społecznościowa, gdzie użytkownicy wklejają własne palety kolorów. Oferuje mnóstwo fantastycznych pomysłów. Narzekać można na troszkę ograniczone opcje w stylu słabe wyszukiwanie oraz opcje pobierania kolorów w formie kodu gdzie ograniczono tylko do RGB.  Z palet można korzystać za darmo i jeśli wymyślisz coś, czego jeszcze nie tam nie ma, możesz  przesłać i podzielić się ze światem.

Colorfulgradients.tumblr

Mimo że płaskie barwy są obecnie najważniejsze, gradienty wracają do łask. Oczywiście muszą być stworzone z wyczuciem i smakiem. Jeśli nie czujesz się dobry w łączeniu kolorów to na tej stronie znajdziesz wiele nowoczesnych gradientów, które możesz użyć bez obawy, że zepsujesz nimi swoją pracę lub projekt będzie obciachem.

Brandcolors

W obserwowaniu innych i czerpaniu inspiracji nie ma nic złego. Oczywiście jeśli nie będzie to 100% kopia. Dlatego jeśli dobieranie kolorów nie jest Twoją najmocniejszą stroną warto zobaczyć jak robią to największe firmy na świecie. Na tej stronie znajdziesz wykaz znanych firm oraz paletę kolorów jaka jest używana w ich identyfikacji wizualnej. To świetna inspiracja i źródło wiedzy.

Colordrop.io

ColorDrop to doskonałe narzędzie, jeśli szybko potrzebujesz palety do płaskich projektów w stylu material design. Jest to galeria gotowych palet kolorów, która zawiera liczne kombinacje płaskich kolorów. Wystarczy przewinąć galerię i wybrać odpowiednie palety kolorów. A trzeba tutaj przyznać, że palety są naprawdę wysokiej jakości i dobrane kolory, faktycznie współgrają ze sobą. Możesz dodać palety do ulubionych lub skopiować kody hex / RGB.

Coolors.co

Twórcy tej strony uprościli dobór palety do granic możliwości. Wystarczy kliknąć spacje, by zmienić paletę na inną. Trzeba przyznać, że po obejrzeniu kilkudziesięciu pierwszych propozycji wszystkie wybory kolorów doskonale się uzupełniają i praktycznie każdy z nich przypadł mi do gustu co jest niezwykle rzadkie.

Color-hex

Tutaj nie znajdziesz gotowych palet i propozycji. Jednak warto jest mieć to narzędzie zapisane w zakładkach. Jego zadaniem jest opisanie kolory w najróżniejszych szczegółach. Znajdziesz tu podstawowe informacje o danej barwie jak np. symbole RGB, Cmyk. Ale i te bardziej zaawansowane jak procentowy udział żółtego lub fioletowego w danym kolorze, kod css opisujący dany kolor, paletę chromatyczną, analogiczną i wiele, wiele innych informacji do zaawansowej pracy z kolorem.

Color.adobe

Narzędzie od samego Adobe. Dawniej kuler, dziś dostępny pod inną nazwą. Profesjonalny ulubieniec wielu projektantów czyli koło kolorów. Jest wielokrotnie polecany w najróżniejszych publikacjach graficznych. Każdy szanujący się grafik powinien opanować dobór kolorów na podstawie koła kolorów, a na tej stronie nauczy się tego jak na żadnej innej. Dzięki tej stronie w bardzo szybki sposób opanujesz podstawy dobierania barw.

Colourlovers

Kolejna strona, która jest stanowi czołówkę wszystkich narzędzi, stron do dobierania kolorów i palet. Nic dziwnego ponieważ jest bardzo dobrze wykonana i przyjazna dla użytkownika. Posiada mnóstwo wyśmienitych gotowych palet na różne okazje. Niezależnie czy projektujesz strony, banery, ulotki, aplikacje to jestem przekonany, że na tej stronie znajdziesz swoją paletę barw. Gdybym miał wybierać tylko jedną stronę do kolorów, to była by to właśnie ta pozycja. Color Lovers to kreatywna społeczność, która dzieli się ze sobą stworzonymi paletami.

Materialpalette

Material desing opanował trendy projektowania. Dlatego projektując w duchu płaskich kolorów musisz wiedzieć jakich barw możesz użyć.  Pomoże Ci w tym ten zasób kolorów, dzięki któremu stworzysz własną paletę w stylu material design. Bardzo prosty i łatwy w użyciu, możesz wypróbować różne kombinacje i dowiedzieć się, które barwy współgrają ze sobą najlepiej od razu na podglądzie aplikacji.

Flatuicolors

Powyżej omawiamy paletę w stylu material design. Tym razem coś bardzo podobnego czyli flat design. Znajdziesz tu oczywiście kolory, które nadają się do stworzenia płaskiego stylu.  Wszystkie kolory mają funkcja kopiowania czyli umożliwiająca kopiowanie / wklejanie kodów HEX bezpośrednio do Photoshopa lub do arkusza stylów CSS. Paleta na stronie jest trochę ograniczona, ale jest doskonałym źródłem do pracy z płaskimi projektami.

Colorsafe.co

Kolory na stronie internetowej odgrywają szalenie ważną rolę. Dzięki temu narzędziu  możesz generować schematy kolorów, które idealnie łączą się ze sobą i oferują bogaty kontrast co sprawia, że strona będzie czytelna. Pochodzą one wprost z podręcznika W3, w którym wybierane są kolory o wyższym kontraście, zapewniające większą przejrzystość.

Colorsupplyyy

Czy można kogoś prościej nauczyć zasad dobierania kolorów na podstawie koła kolorów niż na tej stronie ? Jej prostota oraz minimalizm sprawia, że nawet laik poradzi sobie z opanowaniem czarnej magii jaką jest koło kolorów.  Wybierz jeden podstawowy kolor na kole kolorów i wybierz styl (komplementarny, triadowy, kwadratowy itp.). Następnie możesz wybrać różne odcienie i zobaczyć, które kolory najlepiej pasują do twojego projektu. A to zadanie ułatwi Ci podgląd stworzonej palety na ikonach SVG, które są automatycznie aktualizowane.

Colourco

Mniej znana strona ale wcale nie gorsza od reszty. Można ją przyrównać do koła kolorów od Adobe jednak w nieco innej wersji. Możesz wybierać palety od wersji monochromatycznej, analogowej, uzupełniającej. S kiedy skończysz, po prostu zapisz lub pobierz swój wybór. Color Code sprawia, że tworzenie palet zgodnie z teorią dobierania barw, jak i dzielenie się nimi są bardzo łatwe.

Labs.tineye

Korzystając z narzędzia TinEye Labs, możesz znaleźć wiele zdjęć na licencji Creative Commons z serwisu Flickr w zależności od wybranych kolorów. Dla przykładu jeśli wybierzesz zielony, ukażą się zdjęcia gdzie dominuje ten kolor. Możesz tym sposobem ustalić do 5 kolorów na zdjęciu. Jeśli chcesz znaleźć coś konkretnego, możesz dostosować kompozycję kolorów i wyszukiwać według tagów.

Palettable.io

Palettable to prawdopodobnie najbardziej zabawny generator palet kolorów, jaki kiedykolwiek widziałem. Jednak w tym szaleństwie jest metoda ponieważ utworzyłem przy jego pomocy mnóstwo fajnych palet. Jak działa ? Aplikacja wyświetla losowy kolor zaraz po wylądowaniu na stronie. Następnie musisz zdecydować, czy dany kolor Ci się podoba. Jeśli tak, to pod niego dobierany jest następny, który pasuje do pierwszego. Jeśli natomiast klikniesz, że kolor Ci się nie podoba, zostanie wylosowany nowy, tak długo aż trafi w Twoje upodobania. Na koniec takiego klikania masz pełną paletę kolorów, gotową do użycia, stworzoną pod Twoje gusta.

Canva.com/color-palette

Zdarzyło Ci się kiedyś tworzyć projekt na podstawie zdjęcia ? Jeśli tak to mamy dla Ciebie kolejne narzędzie. Jst bardzo prostym generatorem palet kolorów, za pomocą którego można wyodrębnić kolory wgrywając dowolne zdjęcie. Strona ma ładny interfejs i prostą zasadę: “przeciągnij i upuść”, więc możesz po prostu upuścić zdjęcia z komputera i poznać jakie kolory występują na danej fotografii.

Colorfavs

Colorfavs to złożone narzędzie. Pobiera palety kolorów z obrazów, jednak nie tylko z obrazów, ale także z adresów URL. Jeśli więc chcesz poznać jakie barwy zostały użyte na danej stronie wystarczy podać jej adres. Możesz również wkleić link do zdjęcia lub grafiki żeby sprawdzić występujące na niej barwy. .Colorfavs ma również małą galerię, w której możesz sprawdzić palety i kolory generowane przez innych użytkowników.

Colrd

Na koniec strona, która jest mało znana. ColRD to intuicyjny generator palet kolorów z szeroką gamą opcji. Jedną z jego najlepszych funkcji jest pokaz zdjęć w tonacji palety, która wybrałeś. Daje to bardzo fajny efekt ponieważ możemy od razu zobaczyć jaki klimat w projekcie da nam wybrana paletą. Czy będzie to klimat retro, nowoczesny, pop art itd.

Podsumowanie

Jak widzisz wybór najlepszej palety kolorów nie łatwy, gdy masz tysiące kombinacji połączeń. Jednak, dzięki powyższym narzędziom sprawa wcale nie jest tak trudna, nawet dla osoby, która nie do końca czuje się w temacie połączeń kolorów. W tym wypadku dobrze jest skorzystać z gotowych palet na stronie Colourlovers Jeśli natomiast zależy Ci na przemyślanym dobory palety i opanowaniu podstaw kola kolorów warto skorzystać z narzędzia od Adobe. Pamiętaj jednak, żeby przed skorzystaniem z powyższych narzędzi mieć w głowię jakiś zarys. Musisz znaleźć podstawowy kolor, który chcesz użyć. Niech będzie to barwa, która ma charakteryzować Twoją firmę. Dzięki temu o wiele szybciej uzyskasz pasujące do siebie kolory przy pomocy powyższych generatorów wymienionych w tym artykule.