fbpx

Podczas udostępniania plików PSD klientom lub wysyłania ich droga mailową na drodze może stanąć ich duży rozmiar. Niektóre pliki, zwłaszcza rozbudowanych projektów, zawierają mnóstwo warstw oraz informacji dlatego przed wysyłką warto zadbać o redukcję rozmiaru. Dzisiaj omówimy kilka trików, które zmniejszą rozmiar zapisywanego pliku psd. Zanim jednak będziesz testował te sztuczki, warto żebyś otworzył kopię zapasową swojego projektu.

Umieść jednolity kolor warstwy na wierzchu

Jest to najbardziej szalony ale jednocześnie najbardziej skuteczny trik na zredukowanie rozmiaru pliku psd. Pobierając gotowe szablony z różnych stron typu freepik, często możesz spotkać się z sytuacją, że na samej górze wszystkich warstw dodawana jest warstwa wypełniona czarnym lub białym kolorem. Podgląd takiego pliku niestety nie jest możliwy ponieważ widzimy tylko czarne lub białe tło.

Jest to irytujące gdy chcesz przejrzeć pliki bez otwierania ich w Photoshopie. Jednak ma swój cel – pozwala bardzo dobrze zredukować wielkość pliku. Okazuje się, że ostatnia warstwa wypełniona kolorem, usuwam informacje o podglądzie pliku. Taki podgląd zawiera dużo informacji przez co zwiększa się waga pliku. Gdy podglądu nie ma, automatycznie maleje wielkość pliku.  Oczywiście minusem jest to, że tym sposobem traci się podgląd pliku w przeglądarkach graficznych.

Wskazówka: Zamiast dodawania warstwy na wierzchu, można po prostu ukryć wszystkie warstwy. To również wpłynie na to, że w pliku nie będzie podglądu przez co zmniejszy się jego waga.

Dbaj o porządek

To zdanie jest oczywiste, ale łatwo zapomnieć o niektórych śmieciach, które tworzą się podczas tworzenia projektu. Wyłączone, nieaktywne warstwy. Warstwy z paletami barw czy warstwy pomocnicze przy pomiarach. Często tez warstwy tekstowe również są niepotrzebne ponieważ istnieje ich duplikat na warstwie rastrowej. Wszystko co jest niepotrzebne należy bezwzględnie usunąć, tym samym zmniejszy się rozmiar pliku.

Scalaj warstwy

Zasada jest prosta, plik PSD ze stu warstw jest znacznie większy niż PSD z dziesięciu warstw. Dlatego warto, tam gdzie się da łączyć warstwy ze sobą.  Bądź jednak ostrożny, spłaszczenie warstwy jest destrukcyjne i znacznie zmniejsza zdolność do późniejszego dokonywania zmian w pliku. Najlepiej spłaszczać warstwy w pliku, który wysyłasz do klienta, natomiast na swoim komputerze pozostawić oryginalny plik. Spłaszczenie warstw to również metoda na klientów, którzy sami chcą później edytować i zmieniać Twój projekt.

Zastosuj maski

Bardzo podobny punkt do poprzedniego lecz tym razem sprawa dotyczy masek warstw. Maski warstw to skomplikowane narzędzie, które pochłania mnóstwo miejsca w pliku. Dlatego w pliku, który wysyłasz klientowi lub chcesz zredukować jego rozmiar możesz użyć polecenia “zastosuj maskę”. Wystarczy prawym przyciskiem myszy kliknac na masce. Pamiętaj, ze jest to nieodwracalne i jeśli będziesz potrzebował kiedyś tą maskę to niestety nie powrócisz do niej.

Przytnij zbyt duże pliki

Często jest tak,  ze używamy dużych zdjęć lub plików graficznych, które swoim obszarem wychodzą poza obszar roboczy i tak naprawdę to co wychodzi poza ten obszar nie jest Ci potrzebne. A tego typu warstwy potrafią zabrać dużo cennego miejsca w pliku. Jeśli chcesz usunąć elementy, które nie są widoczne to zaznacz wszystkie warstwy trzymając przycisk Shift. Następnie wybierz polecenie Ctrl + A, dzięki temu zaznaczysz wszystko. Gdy masz zaznaczony cały obszar wybierz polecenie na górnym pasku: Obraz > Przytnij.

Rasteryzuj obiekty inteligentne

Praca z obiektami inteligentnymi jest bardzo przydatna. Niestety tego typu warstwy zabierają bardzo dużą ilość miejsca. Dlatego kolejna porada jest oczywista, wszędzie tam gdzie zależy Ci na zredukowaniu wagi pliku dokonaj rasteryzacji.

Używaj warstw dopasowania

Ta metoda ma zastosowanie zwłaszcza dla osób edytujących swoje fotografie. Bardzo często chcąc posłużyć się jakimś trybem mieszania np. łagodne światło w celu podniesienia kontrastu, powielamy oryginalną warstwę ze zdjęciem i na niej zmieniamy tryb mieszania. Skutkuje to tym, że tworzy nam się kolejna warstwa ze zdjęciem czyli rozmiar pliku wzrasta dwukrotnie. Tymczasem tryb mieszania w identyczny sposób możesz wybrać dodając warstwę dopasowania np. krzywe, poziomy, jasność/kontrast. I na takiej warstwie dopasowania zmienić tryb na łagodne światło.

Jeśli interesuje Cię więcej sztuczek i porad w pracy z Photoshopem to koniecznie zapoznaj się z naszym kursem Photoshop triki i sztuczki. Znajdziesz tu wiele ciekawostek przydatnych zarówno w pracy grafika jak i fotografa.