fbpx

Po aktualizacji WordPress do wersji 4.9.8 w kokpicie pojawiło się zaproszenie do instalacji Gutenberga. Jest to nowy, wizualny edytor, który zastąpi poprzednie rozwiązanie w nadchodzącej wersji 5.0. Tak zapowiadają deweloperzy, pracujący nad wprowadzeniem odpowiednich zmian do systemu od 2017 roku.

Jeśli nie śledzicie trendów w projektowaniu webowym i używacie WordPressa tylko do prowadzenia strony, takie zmiany mogą Was zaskoczyć. Także mogą paść pytania: „Dlaczego WordPress zmienia edytor?”, „Co to jest Gutenberg?” oraz „Dlaczego ostatnio tak dużo się pisze o wizualnych edytorach (kreatorach) stron?” Przed odpowiedzią na te pytania prosimy zerknąć na poniższe wykresy zrobione przy pomocy Google Trends. Podany serwis pozwala porównać popularność zapytań wśród użytkowników wyszukiwarki Google. W naszym przypadku porównano „WordPress” oraz„Wix”

 

Popularność zapytań „WordPress” i „Wix” na świecie

 

 

Popularność zapytań „WordPress” i „Wix” w Polsce.

 

 

Jak widać z powyższych rysunków, WordPress traci swoją popularność wśród internautów. Natomiast serwis Wix uzyskuje coraz więcej sympatyków i liczba zapytań na jego temat ciągle rośnie. Z czym jest to związane i dlaczego wybraliśmy Wix’a do porównania?

Obecnie Wix to jeden z głównych konkurentów WordPressa na rynku gotowych rozwiązań do tworzenia stron www. Przy Wixie strona działa zupełnie w innym modelu zwanym SaaS (od ang. Serwis jako usługa). Użytkownicy Wix’a nie muszą instalować oprogramowania, a korzystają z gotowego narzędzia pozwalającego łatwo tworzyć strony w czasie rzeczywistym. Takim narzędziem jest właśnie Page Builder (od ang. Kreator stron).

Jeszcze jakieś 5 lat temu zainteresowanie serwisami typu SaaS było dosyć małe (co dobrze widać na powyższych rysunkach). Większość użytkowników wybierało CMSy do tworzenia stron www. Wśród nich WordPress zyskał największą popularność. Według danych ze strony W3Techs.com ponad 31,9% wszystkich witryn na świecie zostało zbudowanych za pomocą WordPressa (rys poniżej). Udział w rynku Joomla! oraz Drupal wynosi 3,1% i 2,0%.

 

 

Jednak w ostatnich kilku lat sytuacja zaczęła się zmieniać. Coraz więcej internautów poszukuje rozwiązań do tworzenia stron, które nie wymagają zbyt dużych umiejętności technicznych. I takie rozwiązania nadają serwisy SaaS (Wix, Shopify, Weebly itd.). Posiadają własne kreatory stron, które pozwalają tworzyć witryny według metody „przyciągnij i upuść”. Czyli wszystkie operacje ze stroną (dodawanie bloków, zawartości, personalizacja elementów) odbywają się w wizualnym edytorze. Przy tym użytkownik nie musi pisać żadnej linijki kodu. Kreator to robi samodzielnie. Pozwala to tworzyć skomplikowane strony bez żadnej znajomości kodowania.

Obecność Page Builderów w serwisach SaaS, pozwoliło przyciągnąć do siebie uwagę internautów. Stąd właśnie taki duży wzrost popularności Wix, Shopify blog, Weebly itd. Przełożyło się to na coraz mniejsze zainteresowanie WordPressem. Chociaż WordPress nie jest zbyt skomplikowany to tworzenie strony przy jego pomocy wymaga więcej czasu i sił w porównaniu do wspominanych powyżej serwisów.

 

 

I teraz można odpowiedzieć na powyższe pytania:

 1. Dlaczego WordPress zmienia edytor? Aby odpowiedzieć na potrzeby rynku i dalej pozostać liderem na rynku gotowych rozwiązań do tworzenia stron.
 2. Co to jest Gutenberg? To wizualny edytor (kreator), który pozwoli tworzyć strony w WordPressie za pomocą metody „przyciągnij i upuść”. Obecnie jest dostępny w postaci wtyczki na repozytorium WordPress. Po aktualizacji systemu do wersji 5.0 rozwiązanie będzie automatyczne instalowane z WordPressem. Gutenberg będzie dostępny jako edytor domyślny.
 3. Dlaczego ostatnio tak dużo się pisze o wizualnych edytorach (kreatorach) stron? Coraz więcej stron na świecie tworzy się za pomocą wizualnych kreatorów. Prostota, szybkość, łatwość obsługi to coś czego oczekują użytkownicy.

Na obecną chwilę na stronie wordpress.org można znaleźć ponad 30 wtyczek dodających możliwość tworzenia strony bez edycji kodu. Najpopularnijesze wtyczki edytorów wizualnych to Elementor, Beaver Builder, Divi Builder, Thrive Architect, SiteOrigin Page Builder, Visual Composer, Themify Builder, Brizy itd. Najpopularniejszymi rozwiązaniami w Polsce są Elementor i Visual Composer. Postawiliśmy porównać je ze sobą, dodając do tej listy jeszcze Gutenberga.

 

 

Przejrzymy wspomniane kreatory po kolei.

 

Elementor

 

Według danych ze strony wordpress.org Elementor ma ponad 1 milion aktywnych instalacji. Ten kreator powstał w 2016 roku i jest również jednym z najnowszych rozwiązań tego typu dla WordPressa. Swoją popularność Elementor zyskał za szybkość działania, wygodny interfejs użytkownika, elastyczne opcje stylizacji i zaawansowane funkcje.

 

Krótki przegląd kreatora:

 • Interfejs. Jest podzielony na dwie podstawowe części, trzeci obszar jest przeznaczony dla niektórych mniejszych ustawień. Dzięki temu użytkownicy mogą szybko znaleźć wszystkie kluczowe widgety i dodać je na stronę.
 • Widgety/szablony. Darmowa wersja Elementora posiada 28 darmowych widgetów. Wersja Pro dodaje jeszcze 30 widgetów, co daje w sumie 58 elementów do użycia. Można także korzystać z zewnętrznych rozszerzeń dla tego kreatora, na przykład z wtyczek dostępnych na Elementor marketplace.
  Darmowa wersja Elementora posiada także ponad 40 darmowych szablonów, a płatna – setki templatek. Oprócz tego płatne szablony można znaleźć na łamach popularnych marketplace.
 • Opcje stylizacji. Elementor zawiera rozbudowane opcje personalizacji. Oprócz podstawowych rzeczy, takich jak kolory, fonty i typografia, możecie także sterować bardziej zaawansowanymi ustawieniami. Są to między innymi niestandardowe marginesy/paddingi oraz niestandardowe klasy CSS itd.
 • Inne ważne funkcje. Za pomocą Elementora można stworzyć szablony dla nagłówka, stopki oraz użyć jednakowego stylu dla całej strony. Oprócz tego gotowe szablony można używać na różnych stronach i rozszerzać je za pomocą wewnętrznych widgetów.
 • Kod strony po usunięciu wtyczki. Elementor nie korzysta z shortcodes. Dzięki temu po jego usunięciu na stronach będzie pozostanie czysty kod. Ponadto wszystkie tagi dalej będą działać, tylko zmieni się styl zgodnie z ustawieniami motywu.

Strona edytora: https://elementor.com

Cena: Podstawowa wersja – darmowa. Wersja Pro kosztuje od $49 (licencja do jednorazowego użytku).

 

 

 

 

Visual Composer

Visual Composer to kolejny bardzo popularny wizualny kreator stron dla WordPressa. Jeśli kupowaliście motywy na ThemeForest to z dużym prawdopodobieństwom będzie dodany do szablonu. Działa na nim prawie 99% motywów na stronie TF. Jeśli chodzi o liczbę wszystkich stron, gdzie używa się tego kreatora, producent podaje liczbę: 2 mln. witryn.

 

Krótki przegląd kreatora:

 • Interfejs. Visual Composer zapewnia zarówno wizualną edycję z front-endu, jak i edycję z back-endu. Dodawanie nowych elementów oraz ustawienie odbywa się za pomocą wyskakujących okienek.
 • Widgety/szablony. Kreator oferuje 39 elementów i pozwala używać wszystkie podstawowe widgety WordPressa. Niektóre z tych elementów zostały połączone z innymi wtyczkami. Więc rzeczywista liczba to 33 elementy. Visual Composer pozwala na korzystanie z 86 szablonów. I chociaż ich liczba nie jest duża, niektóre templatki zawierają sporo stron i dodatkowych sekcji do użytku.
 • Opcje stylizacji. W porównaniu do Elementora opcje zarządzania wyglądem strony w Visual Composer są nieco ograniczone. Kreator pozwala lekko zarządzać wierszami, ale ogranicza w sterowaniu poszczególnych elementów. Dlatego aby dodać unikatowe style warto korzystać z CSS.
 • Inne ważne funkcje. Do kreatora możecie dodatkowo zakupić dodatek Visual Addons, który dodaje nowe możliwości do standardowych opcji. Do dyspozycji jest również szeroki wybór dodatków tworzonych przez społeczność.
 • Kod strony po usunięciu wtyczki. Najsłabsza strona Visual Composer to użycie shortcodes. Wiec po jego wywaleniu na stronie zostanie garść shortcodes, które trzeba usunąć ręcznie lub za pomocą dodatkowych narzędzi.

Strona edytora: https://visualcomposer.io/

Cena: Podstawowa wersja jest darmowa. Licencja do jednorazowego użytku wynosi $59.

 

 

 

 

Gutenberg


Jest to własny wizualny kreator stron, który będzie integrowany w WordPressie. Obecnie wtyczka ma ponad 400 tyś. aktywnych instalacji (według danych na stronie wordpress.org). Jednak ta liczba szybko się zwiększy po aktualizacji WordPress do wersji 5.0. Gutenberg ma swoich zwolenników jak i przeciwników. Na tą chwile możemy przepuszczac, że Gutenberg zostanie najbardziej popularnym kreatorem dla WordPress.

 

Krótki przegląd kreatora:

 • Interfejs. Gutenberg pozwala tworzyć stronę w rybie wizualnym oraz przełączać się w tryb tekstowy i pracować z kodem. Dodać nowy blok można za pomocą odpowiedniego przycisku, który znajduje się na panelu górnym oraz pojawi się na głównej przestrzeni ekranu. Zarządzać dodanymi blokami oraz samą stroną (wpisem) można za pomocą panelu bocznego po prawej stronie.
 • Widgety/szablony. Obecnie kreator zawiera 30+ bloków i widgetów. Jest to zdecydowanie mniej w porównywaniu do Elementora oraz Visual Composera. Jednak Gutenberg ciągłe sie rozwija, więc można spodziewać się wzbogacenia jego funkcjonalności. Oprócz tego dla kreatora dostępne są zewnętrzne rozszerzenia, np. JetGuten. Za ich pomocą można szybko zwiększyć liczbę bloków i widgetów.

Jeśli chodzi o szablony, Gutenberg nie posiada własnych skórek. Dlatego styl strony zależy od wybranego motywu.

 • Opcje stylizacji. Gutenberg ma ograniczone opcje zarządzania wyglądem strony. Dlatego aby ustawić potrzebne opcje warto przejść do sekcji „Personalizacja”. Natomiast by dodawać własne ustawienia dla bloków, warto używać CSS.
 • Inne ważne funkcje. Gutenberg jest najbardziej wygodny do użycia na urządzeniach mobilnych. Jeśli chodzi o unikatowe funkcje, to można wyróżniać możliwość szybko dodawać zawartość z ponad 32 różnych platform. Twórcy kreatora obiecują zwiększyć tą liczbę.
 • Kod strony po usunięciu wtyczki. Po deinstalacji Gutenberg nie zostawia żadnych shortcodes.

Strona edytora: https://pl.wordpress.org/gutenberg/

Cena: Gutenberg jest darmowym produktem.

 

 

 

Podsumowanie

Zmiana potrzeb internautów spowodowała zwiększenie popularności Page Builderów. Dzięki temu coraz więcej stron na świecie tworzy się za pomocą serwisów działających według modelu SaaS. Przewagą ostatnich jest właśnie obecność gotowych kreatorów stron na pokładzie. Jednak takie zmiany na rynku nie mogły umknąć uwadze twórców WordPressa. Deweloperzy najpopularniejszego CMS na świecie już ponad rok pracują nad własnym wizualnym edytorem – Gutenbergiem. Zastąpi on tradycyjny edytor w systemie i pozwoli tworzyć stronę i dodawać zawartość używając metody „przyciągnij i upuść”. Zapoznać się z tym edytorem możecie już teraz. Edytor jest dostępny na repertorium WordPress.

P.S. Czy używacie wizualnych kreatorów stron? Jaki z nich według Was jest najlepszy?