fbpx

Posiadanie strony internetowej z roku na rok przybiera coraz to większego znaczenia. Kiedyś wiązało się to albo z umiejętnością posługiwania się językiem kodów, albo po prostu możliwością przeznaczenia pewnej kwoty na zlecenie jej wykonania. Oczywiście wciąż może to tak wyglądać, ale do gry weszła jeszcze jedna popularna już alternatywa, a mianowicie kreatory stron www. Co wybrać?…stronę stworzoną przy pomocy kodowania czy może jednak kreatora?

Początki stron internetowych

Powstanie komputerów, a później internetu wywarło wielki wpływ zarówno na sferę prywatną, jak i zawodową. Oczywiście na początku z tych luksusów korzystali nieliczni, ale z czasem stawało się to bardziej ogólnodostępne.

Pierwsze strony internetowe powstawały za pomocą kodów. Jest to oryginalny sposób ich tworzenia. Nie były one zbyt rozbudowane i nie zachwycały wyglądem…ale były.

Obecnie kodując przy pomocy HTML, JavaScript etc. możemy stworzyć w pełni funkcjonalne witryny www o wielkich możliwościach.

Podstawowe pojęcia związane z programowaniem

Zaczęliśmy już temat, ale może warto wyjaśnić sobie najważniejsze pojęcia związane z tematem programowania.

HTML

HTML to hipertekstowy język znaczników. Kod ten jest używany do strukturyzowania treści internetowych i nadawania im znaczenia i celu. Na przykład, czy zawartość mojej strony to zestaw akapitów, czy wypunktowana lista? Czy na mojej stronie znajdują się obrazy?

CSS

CSS, czyli kaskadowe arkusze stylów. Stosowany jest w celach stylizacyjnych strony. Chodzi tutaj o nadawanie kolorystyki, komponowanie elementów na stronie.

JavaScript

JavaScript jest językiem programowania. Wykorzystywany on jest do dodawania interaktywnych funkcji na stronę. O czym mowa? Za przykład posłużyć nam mogą animacje i interakcje, które występują po naciśnięciu jakiegoś elementu.

Jak mogliśmy zauważyć w definicjach zarówno HTML, jak i CSS nie są językami programowania

W przypadku zajmowania się programowaniem oczywistym jest, że konieczna nam będzie do tego znajomość języka kodów, a więc tworzenie stron i innych narzędzi takich jak aplikacje będzie możliwe tylko i wyłącznie jeśli posiadamy te jakże kluczową umiejętność (…lub chcemy się tego nauczyć).

Czy to, że nie jest to metoda dla wszystkich, sprawia, że jest ona zbędna?- oczywiście, że nie…a dlaczego? Właśnie za pomocą kodowania powstają aplikacje i inne narzędzia, które pozwalają na tworzenie stron internetowych bez umiejętności ściśle związanych z programowaniem.

Poza HTML, CSS i JavaScript do programowania stron możemy wykorzystać również technologię PHP lub bazy danych MYSQL. W tym przypadku jednak potrzebny nam będzie do tego serwer np. APACHE.

Kreatory stron internetowych

Kreator stron internetowych to pewnego rodzaju narzędzie informatyczne, które umożliwia szybkie i proste stworzenie platformy www.

Poza samym projektem pozwala też na późniejsze, proste zarządzanie opublikowaną stroną. Interfejs tego typu narzędzia jest zazwyczaj prosty i przejrzysty, tak by praca na nim była jak najwygodniejsza. Może przypominać aplikacje graficzne, z których korzystamy na telefonie lub profesjonalne programy typu Photoshop. Takim właśnie narzędziem jest kreator stron WebWave.

To on sam generuje kody potrzebne do funkcjonowania witryny, a więc tym samym – nie wymaga umiejętności kodowania. Działa na zasadzie drag and drop. Krótko mówiąc…jest to jedna z najprostszych form tworzenia witryn internetowych, która z roku na rok znajduje coraz większą rzeszę zwolenników.

Wiemy już, czym jest kreator sam w sobie. Zastanówmy się teraz, w jaki sposób możemy go wykorzystać.

Oczywiście najprostsza odpowiedź brzmi “do tworzenia stron internetowych”. Zgadza się, ale jakich i czy faktycznie tylko i wyłącznie do projektowania platform www?

Istnieje wiele rodzajów stron- biznesowe i te bardziej prywatne- ‘poza zawodowe’. Możemy też podzielić je ze względu na budowę (i zastosowanie).

Są strony proste- takie, które przekazują podstawowe informacje, ale też te bardziej rozbudowane, mające wiele podstron i nawet efektów wizualnych.

Jeśli kreator jest dobry, powinniśmy mieć możliwość wykonania każdego z tych typów stron.

Oprócz projektowania wszystkim dobrze znanych standardowych witryn www możemy też takie narzędzie wykorzystać do stworzenia swojego portfolio. Umieszczamy swoje materiały świadczące o doświadczeniu w jakiejś dziedzinie i komponujemy je w dogodny dla nas sposób. Dodatkowym plusem będzie postawienie na własną domenę. Wtedy nasza kolekcja zyska dodatkowy wymiar profesjonalizmu, który na pewno wpłynie na odbiorcę- np. przyszłego pracodawcę.

Popularne jest też zakładanie bloga internetowego.

Od jakiegoś czasu wiele osób decyduje się na przejście na nowy tryb pracy- freelancing.

W tym przypadku posiadanie strony to must have. Będzie ona mogła pełnić rolę zarówno portfolio, ale też ogólnego źródła informacji o nas jak i naszej działalności.

Spójrzmy też na to z drugiej strony. Jeśli chcemy wykonywać strony na zlecenie, dużo prościej będzie nam to zrobić, korzystając przy okazji z narzędzia, które usprawnia naszą pracę. Jeśli nie będziemy musieli kodować całej strony, będziemy w stanie przyjmować znacznie więcej zleceń lub po prostu mieć czas dla siebie.

To samo może tyczyć się influencerów chcących zebrać w jednym miejscu jak najwięcej swoich platform czy to blogowych, czy też social mediowych.

Dobrze zaopatrzony kreator stron internetowych będzie miał możliwość wykonania strony przypominającej animacje. Taki efekt osiągniemy bez większej wiedzy designerskiej i informatycznej. Wystarczy nam do tego dobra koncepcja i funkcje kreatora- m.in interakcje po scrollu.

Ile kosztuje założenie i utrzymanie strony w kreatorze www?

Jeśli chodzi o sam koszt wykonania strony w kreatorze, to będzie on zależny m.in. od tego czy wykonamy stronę samodzielnie, czy zlecimy to specjaliście. Oczywiste jest, że w przypadku gdy projekt wykonuje za nas ktoś inny, do ceny należy doliczyć tzw. robociznę. Gdy robimy ją sami jedyny dodatkowy wkład to poświęcony na to nasz czas.

Cena będzie również uzależniona od urządzenia, które wybierzemy oraz tego co ma do zaoferowania (np. domenę i hosting).

To ma bardzo duże znaczenie. Propozycje, jakie znajdziemy na rynku, potrafią być bardzo “rozstrzelone”. Dlatego też warto przetestować urządzenie lub zapoznać się z jego funkcjami i sprawdzić, czy sprostają one naszym oczekiwaniom.

Część urządzeń na rynku zawiera również wersje darmowe.- tak jest np. w przypadku WebWave.

Jak wybrać kreator ?

Musimy wiedzieć, czego chcemy- jak ma być zbudowana nasza strona? To ułatwi nam wstępną selekcję. Warto ustalić, jakie oferowane funkcje są nam potrzebne, a gdy mamy już bardziej kameralne grono kreatorów do rozważenia, powinniśmy zerknąć na wcześniej wspomnianą cenę…ale nie tylko na liczbę, ale też to, co się za nią kryje.

W ten sposób powinno udać się nam wybrać kreator, z którego będziemy najbardziej zadowoleni i który pozwoli nam wykonać projekt w taki sposób, jaki zamierzamy.

Na jakie funkcje warto zwrócić uwagę?

Poza cechami bardziej technicznymi takimi jak wcześniej wspomniany hosting, domena, czy chociażby SSL, warto zwrócić uwagę, na kilka funkcji, które powinien posiadać kreator stron internetowych.

Responsywność

To jest zdecydowanie jedna z najważniejszych funkcji, jaką powinien mieć kreator. Korzystanie z urządzeń mobilnych stało się codziennością i nieuwzględnienie ich jest zwyczajnym strzałem w kolano, zarówno dla kreatora jak i osoby, która zdecyduje się wykonać w nim stronę.

Jeśli chodzi o RWD, to warto też sprawdzić, czy jest ono automatyczne, czy też edytowane manualnie. Najlepszym przypadkiem, będzie ten, w którym zapewnione mamy to i to, ponieważ automatyczne ustawienia usprawnią naszą pracę, a możliwość wprowadzania zmian da nam sposobność manipulowania ich wyglądem do różnych urządzeń.

Szablony i projekt od zera

Nie jest to może coś, co nazwiemy funkcją kreatora, ale bardzo dobrze wpływa na jego ocenę. Szablony są niezwykle praktyczne jeśli nie mamy konkretnego zamysłu na naszą stronę. Z kolei jeśli narzędzie poza samymi szablonami posiada również opcje stworzenia projektu witryny od początku do końca samodzielnie, to jesteśmy na wygranej pozycji.

Manipulacja obiektami

Kreator powinien umożliwiać jego użytkownikowi edycje każdej części strony – czy to zdjęcie, czy też drobna ikona etc. Na dodatek warto sprawdzić, w jaki sposób można umieszczać obiekty w danym narzędziu. Niektóre z nich ograniczają nas do sekcji wydzielonych na siatce, a inne umożliwiają umieszczanie elementów w dowolnym miejscu.

Integracje

Warto zwrócić uwagę na integracje kreatora stron z innymi narzędziami. Czy jest ono kompatybilne z aplikacjami Google lub np. aplikacją sprzedażową. Tutaj oczywiście waga danej integracji jest zależna od przeznaczenia strony internetowej.

Grafiki

Wybrane przez nas narzędzie do projektowania stron, powinno umożliwiać wprowadzanie własnych zdjęć, grafik, ikon, a nawet filmów. Poza tym dużym plusem jest opcja skorzystania z darmowych banków zdjęć już z poziomu samego kreatora.

Bezpieczeństwo

Tak samo jak domena i hosting nie jest to funkcja kreacyjna, ale niezbędna. Powinna być zapewniana w każdym przypadku, ale niestety tak nie jest, więc należy tego pilnować. Czy nasza strona ma gwarantowane kopie zapasowe, czy raczej musimy wykonać je sami lub, czy musimy osobiście monitorować poprawność działania witryny www.

Czy znajomość języków takich jak HTML, CSS czy JavaScript jest już zupełnie bezużyteczne?

Oczywiście, że nie. To, że technologia daje nam w dzisiejszych czasach możliwość stworzenia strony przy użyciu kreatora, nie zmienia faktu, że programowanie jest wciąż bardzo istotne. W końcu to dzięki niemu otrzymujemy takie narzędzia, jakie oferuje np. WebWave. Można więc to w pewien sposób rozróżnić. Kreatory stron są dla osób, które chcą wykonać stronę samodzielnie lub po prostu zależy im na dobrym efekcie- nie tylko technicznym, ale też i wizualnym.

Niektóre kreatory stron, poza projektowaniem na podstawie szablonu, grup elementów lub całkowicie nowej, własnej koncepcji dają też możliwość wstawiania własnych elementów kodu na stronie. Może się to nam przydać np. w momencie gdy aktualizujemy artykuł.

Podsumowanie

To, że kreatory stron mają więcej plusów i są bardziej przystępne w pracy, nie oznacza, że programowanie jest złym rozwiązaniem- w końcu od tego wszystko się zaczęło. Nie każdy jednak ma czas, aby uczyć się dedykowanego języka w celu stworzenia własnej strony. Możemy wybrać metodę, która jest dla nas wygodniejsza lub po prostu połączyć korzyści z obydwu.