fbpx

Księżyc to wbrew pozorom bardzo trudny temat do fotografowania. Fotografując go oczekujemy wyraźnego, świecącego i wielkiego okręgu na zdjęciu. Jednak rzeczywistość bywa inna i zamiast super księżyca otrzymujemy na zdjęciu rozmazaną kropkę. Oczywiście nie mówimy tutaj o astrofotografii gdzie odpowiednim sprzętem jesteśmy w stanie uchwycić zarysy kraterów.  Oto kilka rad dla osób chcących uchwycić to niezwykłe zjawisko przyrody. Istnieją w zasadzie dwie możliwości fotografowania księżyca: w przybliżeniu jako odseparowany obiekt oraz w tle wkomponowany w krajobraz. Do tego pierwszego celu zachaczamy o astrofotografię i tutaj minimalnie będziemy potrzebować chociaż przyzwoitego obiektywy typu zoom.

 

 

Faza

Majestatyczny duży księżyc zachwyca wielu ludzi. Niestety okres pełni, gdzie księżyc jest największy może okazać się nieodpowiedni dla tego typu zdjęć. Wtedy też cała tarcza księżyca jest oświetlona i ciężko wtedy uchwycić jego pełną teksturę. Natomiast jeśli faza księżyca odsłania jedną część bardziej niż drugą to szybciej wydobędziemy wspaniała teksturę kraterów, ich cienie. Zatem wybierając fazę księżyca lepiej fotografować dzień przed lub po pełni. Oczywiście ukazanie księżyca w pełni jest jak najbardziej w porządku ale staje się już trochę nudne. Wszyscy fotografują w ten sposób. Zobacz jak możesz urozmaicić zdjęcie w czasie gdy księżyc nie jest w pełni.

moon in darkness on a background of clouds and trees

 

 

Miejsce

Jeśli komponujesz księżyc z krajobrazem wybierz  dobrą nocną scenę. Częsty błąd początkujących osób to skierowanie obiektywu bezpośrednio na księżyc. Tak jak wspomniałem wcześniej jeśli nie mamy telezoomu to takie zdjęcie wyjdzie w najlepszym przypadku jako jasna plama na ciemnym tle. Nie jest to zbytnio atrakcyjne. Zatem warto zadbać by księżyc był tylko dodatkiem do pięknej krajobrazowej sceny. Najlepiej fotografować gdy księżyc jest tuż na horyzontem wtedy można pokazać go na tle innych obiektów. Gdy jest późna noc, księżyc jest już dosyć wysoko co znacznie utrudni pokazanie go np. na tle drzew. Ciekawym pomysłem jest również księżyc w połączeniu z jeziorem gdzie można fajnie pokazać jego odbicie w wodzie. Warto wykorzystać też jego światło kontrastując go z ciemnym niedoświetlonym elementem jak na zdjęciu poniżej.

ksiezyc

 

 

Pogoda

Oczywiście wielu życzy sobie by niebo w czasie fotografowania było bezchmurne. Jednak wspaniałe efekty można otrzymać również gdy na niebie obecne są małe warstwy chmur, które lekko nachodzą i przysłaniają częściowo tarczę księżyca. Jeśli prognozy zapowiadają zimną noc to tym bardziej nie rezygnujmy z nocnej fotografii. W zimne dni mamy o wiele większą przejrzystość powietrza co ułatwi nam pokazanie księżyca.

ksiezyc2

 

 

Sprzęt

Jeśli fotografujesz księżyc na tle krajobrazu to możesz zacząć od obiektywu rzędy 50mm wtedy otrzymasz na zdjęciu mniej więcej obraz taki jak widzi ludzkie oko. Natomiast jeśli chodzi o fotografowanie tylko tarczy księżyca to musisz sięgnąć po telezoom i tutaj najrozsądniej mieć długość 300mm-1500mm. Oczywiście jak każde zdjęcie nocne tak i tutaj sprawdza się zasada by zaopatrzyć się w statyw oraz wężyk zdalnego spustu migawki by ograniczyć drgania.

 

 

Ustawienia

Nie ma złotej recepty na ustawienia ponieważ tak naprawdę wszystko zależy od warunków pogodowych. Pamiętajmy, że księżyc to dosyć jasny obiekt zwłaszcza w czasie pełni dlatego nie  zawsze będzie konieczne sięgnięcie po duże wartości ISO. Fotografując księżyc nie robimy zdjęć w samym środku nocy gdy niebo jest najciemniejsze. Tego typu zdjęcia kojarzą się bardziej z amatorką. Wybierajmy tak jak w przypadku fotografii gwiazd moment tuż przed jak i po zachodzie słońca. Wtedy niebo nie jest jeszcze bardzo ciemne, natomiast księżyc jest już widoczny. Pozwoli to nam na użycie w miarę niskiego ISO.

ksiezyc4

 

 

Jeśli chodzi o czas otwarcia migawki to dostosujmy  go do ekspozycji. Jednak należy tutaj wsiąć poprawkę ponieważ jak wiemy księżyc tak samo jak gwiazdy porusza się. Nie jest to może ruch bardzo szybki widoczny gołym okiem ale przy ustawieniu długich czasów będzie to już widoczne i księżyc może nie wyjść ostry. Dobrą zasadą jest, aby utrzymać szybkość migawki na 1/125. Gdy będziemy robić pomiar światła na księżyc, który przecież jest bardzo jasny to krótkie czasy będą normalne. Dotyczy to sytuacji gdy księżyc jest najjaśniejszym elementem w kadrze.

 

Jeśli chodzi o przysłonę to chcemy zazwyczaj uzyskać ostrość w każdej partii zdjęcia krajobrazowego dlatego zacznijmy od przysłony f/8 – f/11. Co do pomiaru światła to gdy księżyc jest najjaśniejszy w naszej scenie to właśnie na niego powinniśmy ustawić punktowy pomiar. Jeśli chodzi o ostrość to przestawmy obiektyw w tryb ręcznego ostrzenia MF i ustawmy ostrość na księżyc. Gdy jest ciemno i trudniej ostrzyć ustawmy ostrość na nieskończoność. W przypadku ostrzenia automatycznego w nocy aparat szybko może popełnić błąd.