fbpx

Osoby posiadające strony oparte o WordPressa co rusz widzą komunikat po zalogowaniu się do panelu admina, że system jest nieaktualny lub jakaś wtyczka wymaga aktualizacji. Oczywiście jest to bardzo dobre, że twórcy platformy WordPress oraz wtyczek zapewniają nam stałe aktualizację swoich produktów. Dzięki temu przede wszystkim podnosimy bezpieczeństwo strony i minimalizujemy ryzyko włamań poprzez nieaktualny kod. Kolejnym plusem aktualizacji jest wprowadzanie co rusz nowych zmian i udogodnień, ułatwiających prace. Czyli ogólnie na pierwszy rzut oka same plusy. Nie do końca. Istnieje również jeden minus, a właściwie przestroga, że tak naprawdę wciśnięcie przycisku aktualizacji może pociągać za sobą pewne konweniencję. Bardzo często okazuje się, że po aktualizacji strona nam pada. Widzimy informacje o błędzie. W najlepszym przypadku nie działa jakaś funkcjonalność.

 

Co zatem robić ? Niekatalizowanie i mieć nadzieję, że stare wersje Wordperssa i wtyczek będą nam długo służyć ? Może i jest to metoda ale jeśli chcemy rozwijać naszą stronę to prędzej czy później przyjdzie nam się zmierzyć z nieuchronną aktualizacją. Jeśli nie jesteśmy doświadczonymi użytkownikami WordPressa to taka aktualizacja może zepsuć nam biznes, i sprawić, że strona będzie niedostępna do momentu, aż znajdziemy jakiegoś speca co naprawi usterkę. Pół biedy jeśli mamy kopie zapasową sprzed aktualizacji. Gorzej jeśli jej nie mamy…

 

 

Kopia zapasowa całej strony jednym kliknięciem

Pamiętaj ! Należy zawsze robić aktualizację całej strony czyli pliki oraz baza danych przed każdym wykonaniem aktualizacji. Jednak nawet gdy mamy kopię szkoda by było gdyby nasza strona w przypadku pojawienia się błędu była niedostępna jakiś czas. Dlatego wszystkim, którym aktualizowanie WordPressa jest straszne polecam wtyczkę, która uchroni Waszą stronę przed błędami. Zasada działania jest bardzo prosta. Po instalacji wtyczka utworzy dla Was kopię zapasową całej strony i bazy danych w osobnym katalogu na serwerze. Dostajecie po prostu klon całej swojej strony. Wystarczy zalogować się do panelu administratora w utworzonej kopii i tam zaktualizować WordPressa oraz wtyczki. Następnie należy wykonać solidne testy czy wszystko działa jak należy. Jeśli tak, oznacza to, że aktualizację można śmiało wykonać na oryginalnej stronie. Oczywiście zastosowanie jest wszechstronne i nie musi dotyczyć tylko aktualizacji. Taką kopię zapasową możemy wykorzystać gdy majstrujemy coś przy kodzie strony, zmieniamy układ w szablonie czy po prostu edytujemy jej wygląd. Dzięki temu nie musimy robić tego na działającej witrynie i modlić się, by wszystko poszło gładko. Tutaj pracujemy na kopi zapasowej widocznej tylko dla nas. Gdy coś pójdzie nie tak, utracimy kopię, a nie naszą stronę.

 

 

Kopia zapasowa nigdy nie była tak prosta !

Oczywiście istnieje mnóstwo wtyczek do tworzenia kopii zapasowych. Jednak większość z nich wymaga od nas minimalnego działania np. musimy wskazać miejsce na tworzenie kopii, skonfigurować częstotliwość itd. Następnie należy taką kopią ręcznie przenieść na serwer, załadować bazę danych i dopiero wtedy mamy odtworzoną naszą stronę. Z wtyczką WP-staging jest zupełnie inaczej. Wystarczy kliknąć i za parę minut logujemy się do utworzonej, sklonowanej strony. Nie ma obawy, że źle skopiujemy pliki z serwera czy też źle wgramy bazę danych lub skonfigurujemy plik config. Wtyczka robi wszystko za nas i nawet zupełnie zielona osoba da sobie radę. Oczywiście minusem jest fakt, że wtyczka tworzy kopię na tym samym serwerze co strona. Zatem musimy mieć na tyle miejsca i musimy wiedzieć, że w razie przypadku awarii całego serwera, zostajemy z niczym. Ale my stosujemy tą wtyczkę nie do kopi zapasowych ale do tworzenia klonu strony w celach testowych. Zresztą zobaczcie jakie to łatwe:

 

 

 

1. Po instalacji wtyczki wystarczy wybrać opcję Create New Staging site.

 

 

 

2. W drugim kroku wybieramy co ma wchodzić w skład kopi zapasowej czyli jakie foldery na serwerze oraz tabele w bazie danych.

 

 

3. Trzeci krok to czekanie aż pliki zostanę skopiowanie. Wtyczka działa bardzo szybko nawet na większych stronach, gdzie mamy dużo plików. Po zakończeniu wtyczka zapya nas czy zalogować nas do panelu admina w utworzonej kopii strony.