fbpx

Zostałem jakiś czas temu poproszony przez firmę o szczerą recenzję jednego z ich flagowych szablonów o nazwie Monstroid. Od razu zaznaczę, że poniższy tekst nie ma charakteru sponsorowanego i jest to wyłącznie moja opinia o tym produkcie. Przyznam szczerze, że trochę zajęło mi zabranie się za tą recenzję i bałem się o z tego wyjdzie. Powód był jeden. Nie najlepsze doświadczenie z szablonami od TemplateMonster. Pamiętam jak dobre parę lat temu, nie pamiętam dokładnie kiedy ale coś koło 5 może 7 zakupiłem szablon z tej firmy. Wtedy chyba jeszcze nie było polskiego oddziału. Niestety szablonem byłem na tyle rozczarowany, że postanowiłem pożegnać się z tą firmą na dobre. Po prostu nie można było z niego korzystać i wszystko się rozjeżdżało. Czy od tej pory coś się zmieniło ? Czy firma nadal cierpi na bolączki wieku dziecięcego ? Sprawdźmy.

 

Instalacja

Dostałem do recenzji szablon Monstroid jako uniwersalne rozwiązanie na niemal każdy rodzaj stron. Jego instalacja niestety nie obyła się bez przygód. Trwała koło 15 minut, może więcej co jest dla mnie czasem nie do zaakceptowania. Dlaczego tak długo ? U mnie było to spowodowane faktem, że motyw sugeruje nam bardzo dużą liczbę wtyczek na początku instalacji. Ktoś kto siedzi w WordPressie bez problemu wychwyci wtyczki, które nie są mu potrzebne i po prostu je odznaczy. Jednak amator zainstaluje wszystko jak leci, tym samym zaśmiecając już na wstępie swojego WordPress o niepotrzebne funkcje. Wydaje mi się, że liczba sugerowanych wtyczek na sam początek jest zbyt duża i co badziej niecierpliwi użytkownicy podczas czekania na ich instalacje mogą stracić wiele nerwów. Lepiej bylo by ograniczyc ich liczbe do minimum, bo jak wiadomo tak duża liczba wtyczek zncznie obciąża WordPressa. Ja znałem praktycznie wszystkie z sugerowanej listy dlatego odhaczyłem większość z nich, uznając, że po prostu będą mi zbędne. Jednak z niewiadomych przyczyn szablon zdecydował za mnie i mimo mojej woli zainstalował je wszystkie.

Najwięcej czasu zabrała wtyczka BuddyPress. W pewnym momencie miałem wrażenie, że  wszystko się zawiesiło. Jednak przeczekałem to i w końcu udało mi  się przebrnąć przez proces instalacji. Koniec końców wszystko poszło gładko. Postanowiłem przetestować proces instalacji na innej domenie, odznaczyłem wszystkie wtyczki i ponownie szablon zaczął instalować je wszystkie. Znów całość zacięła się na wtyczcce tym razem była to wtyczka Timetable and Event Schedule. Moim zdaniem tego typu błędy mogą dyskwalifikować szablon wśród nieco nerwowych użytkowników. Dzisiaj każdy chce mieć wszystko na już i cała instalacja nie powinna trwać dłużej niż 2 minuty. Nie wiem czy wina leżała po mojej stronie, ale instalowałem wszystko zgodnie z procedurą, na dwóch różnych serwerach, a mimo to 2 razy powtórzył się ten sam błąd.

 

 

 

 

Uniwersalność

Mimo tych początkowych incydentów udało się dobrnąć do końca. Oczywiście całość instalacji odbywa się po polsku co jest ogromnym plusem. Ogólnie rzecz biorąc nawet niewprawiony użytkownik powinien poradzić sobie z procesem instalacji, który został podzielony na dwa etapy. Najpierw musimy zainstalować wtyczkę, podać w niej numer licencji i dopiero ona ściągnie nam
szablon. Na tym etapie mamy do wyboru, z którego układu chcemy korzystać. A musicie wiedzieć, że do wyboru jest naprawdę sporo. Od tradycyjnego ustawienia Monstroid, po szablon restauracji, agencji interaktywnej, szkoleń, portfolio, bloga, sklepu. Wszak szablon Monstroid mianowany jest jako uniwersalny do każdego biznesu. I faktycznie tak jest ponieważ wybierając odpowiedni typ szablonu już na etapie instalacji możemy o wiele szybciej dostosować wygląd  pod wymagania naszej firmy. Kolejna bardzo fajna opcja to fakt, że gdy znudzi nam się obecny wygląd możemy wybrać inny rodzaj szablonu np. portfolio i motyw graficzny się zmieni.

 

 

 

 

Użytkowanie

Uwielbiam gdy w szablonie otrzymujemy możliwość wypełnienia go przykładową treścią demo. Oznacza to, że wszystkie układy i ustawienia będą dokładnie takie same jak w demie, które widzieliśmy przed zakupem. Tutaj możemy wybrać czy szablon instalujemy jako tzw. golca bez wgrania dema, czy też ma on zainstalować treści demo. Ja oczywiście wybieram zawsze wgranie treści z dema, dzięki czemu wiem co gdzie i jak. Sam szablon oczywiście jest responsywny, co w dzisiejszych czasach jest standardem. Posiada mnóstwo dodatków typu efekty paralax, wstawianie video w tle, slider, dodatkowe ikony, wbudowane fonty. Co warte uwagi szablon jest na tyle uniwersalny, że współpracuje z mnóstwem dodatków.  Do najważniejszych zalicze na pewno wsparcie dla Woocommerce, bbPress czy BuddyPress.

Wielki plus za tak dużą rozpiętość. Testowałem wiele motywów od konkurencji z ThemeForest i muszę przyznać, że na tej płaszczyźnie TemplateMonster wysuwa się na prowadzenie. Uwielbiam gdy w szablonie znajdziemy gotowe rozwiązania w stylu gotowych ikon, rozsuwanych i chowanych treści, przycisków itd. Dzięki temu nawet osoba, która zupełnie nie zna się na programowaniu, może stworzyć niesamowite układy i wygląd strony. Wystarczy wybrać wbudowany element i cieszyć się nim na stronie. Jakże się ucieszyłem gdy
takie elementy znalazłem w szablonie. Dla mnie jest to ogromny plus. Wyobraźcie sobie tworzenie skomplikowanych tabel cenowych ręcznie. Dla amatora jest to po za zasięgiem. W szablonie natomiast mamy gotowce !

 

 

 

Czy polecam ?

Oczywiście, jak najbardziej ! Tak jak pisałem na wstępie strasznie obawiałem się tej recenzji i pracy z szablonem od TemplateMonster. Cały czas miałem obawy, że coś za chwilę się wysypie, mój WordPress przestanie działać. Liczba wtyczek przeraziła mnie na wstępie i modliłem się, by przez to strona nie padła. Gdy instalacja zawiesiła się dwukrotnie na wtyczkach byłem pewny, że nic z tego nie będzie. Wszystkie moje obawy były bezzasadne i po instalacji otrzymałem kompletny produkt, do zbudowania strony niemal każdego typu. Niezależnie czy będzie to mała strona firmowa czy większy portal – jestem przekonany, że Monstroid da sobie radę. Jeśli cenisz wygodę i szybkość tworzenia to również będzie to bardzo dobry wybór. Ogólnie w ostatnich latach można zauważyć trend tworzenia szablonów w taki sposób, żeby każdy, nawet amator dał sobie radę z obsługą. W tym wypadku w jeden dzień jesteś w stanie postawić szkielet swojej strony. Recenzja tego szablonu była świetnym doświadczeniem ponieważ przekonałem się, że TemplateMonster to nie ta sama firma co parę lat wstecz. Poprawiono niemal wszystko. Dziś bez obawy mogę polecić klientom zakup  templatki w tym sklepie, bez obaw, że klient wróci z niedziałającym szablonem.

 

 

Plusy :

– świetny wygląd
– przystosowanie całości do najnowszych standardów
– dodatki w postaci gotowych elementów
– łatwość użytkowania
– mnogość ustawień i zmian w wyglądzie
– szybkość działania strony
– optymalizacja szablonu
– częste promocje na szablony

Minusy :

– zbyt długa instalacja
– zybt wiele wtyczek, które zaśmiecają system
– dokumentacja mogła by być obszerniejsza
– nie przetłumaczone wszystkie elementy