fbpx

Makrofotografia to naprawdę wyjątkowy gatunek fotografii. W większości innych rodzajów fotografii (krajobraz, portret, sport, etc.) chcemy uchwycić elementy składające się na całość sceny. W makrofotografii można dosłownie skupić się na tym co ważne i usunąć wszelkie rozpraszacze. Jest to również jeden z gatunków fotografii, który możemy wykonywać w dowolnym miejscu i czasie. Tematy do zdjęć znajdziemy w przydomowym ogródku, na balkonie, a nawet w domu. W tym artykule damy Wam kilka rad i pomysłów na urozmaicenie sesji makro.

 

Więcej niebieskiego

Większa część ujęć makro to obiekty przyrodnicze, związane z naturą. Chyba każdy z nas robił zdjęcia kwiatków, owadów, roślin, kropel deszczu. Wszystkie z nich łączy oprócz natury, jedna cecha – znajdują się pod błękitnym niebem. Dlatego w swoich ujęciach spróbuj podkreślić miękki błękit nieba jako tło fotografowanego obiektu. Jednak w fotografii makro tak naprawdę ciężko będzie uchwycić rośliny oraz owady, która zazwyczaj są przy ziemi i jednocześnie błękit nieba. W tym wypadku możesz trochę wspomóc się stosując sztuczne tła. Ustaw je z dala od obiektu ale w taki sposób, żeby cały obiekt znalazł się na takim tle. Doskonale sprawdzają się w tej roli tkaniny, obrusy itd. Takie tło jeszcze bardziej podkreśli naturalność. Użyj płytkiej głębi ostrości (f / 2,8 lub mniej, w zależności od obiektywu) i zachowaj odległość około pół metra od obiektu.

 

 

 

Prostota

W fotografii makro główny obiekt powinien być zawsze na pierwszym planie i nikt nie powinien mieć wątpliwości co jest głównym modelem. Dlatego tło nie powinno rozpraszać, bardzo dobrze sprawdzają się jednostajne kolory np. sama zieleń lub błękit. Tło nie może odwracać uwagi. Dlatego też fotografia makro to przede wszystkim duże rozmycie tła. Obiekt powinien być odseparowany od tła. Jak tego dokonać ? Przede wszystkim tło powinno być oddalone od głównego obiektu. Gdy tło będzie blisko obiektu efekt będzie nijaki. Soczewka obiektywu nie będzie wtedy w stanie rozmyć nam tła. Tak się stanie gdy będziesz ze swoim aparatem zbyt blisko głównego obiektu. Po pierwsze możesz przez przypadek spłoszyć obiekt, rzucić na niego cień. Do tego obiekt może zostać nieco zniekształcony. W fotografii makro dobrze sprawdzają się dłuższe ogniskowe niż te najbardziej popularne jak 35mm oraz 50mm.

 

 

 

Miękki bokeh

Rozmyte tło z miękkim światłem czyli delikatny bokeh to coś co pasuje do zdjęć makro. Jednak tutaj również w naturalnych warunkach ciężko będzie o dobry bokeh. Dlatego ponownie możesz nieco oszukać naturę i stworzyć takie tło z aluminiowej foli. Taką folię dostaniesz np. w aptece. Musisz ją lekko pomarszczyć i umieścić za obiektem. Do wyboru będziesz miał srebrny oraz ciepły, złoty bokeh. Następnie musisz zadbać o to, by w folii odbijało się światło. Może to być słońce, świat latarki ze smartfonu lub cokolwiek innego. Źródło światła umieść pod kątem 45 stopni w stosunku do tła.

 

 

 

Opowieść

Dobra fotografia opowiada jakąś historię. Fotografując przyrodę na pewno znajdziesz szereg tematów do opowiedzenia. A uwierz mi w mikro świecie dzieje się naprawdę dużo niesamowitych rzeczy. Nie musisz wcale oddalać się od domu, by zobaczyć niesamowity świat owadów i roślin. Zajrzyj do swojego ogródka. Mrówki wijące gniazdo, pszczoły zapylające kwiatki lub modliszka zjadająca swojego partnera. To doskonałe tematy na świetną historię fotograficzną.

 

 

 

Krople wody

Metoda znana chyba każdemu kto bawił się w fotografowanie kropel wody. Oczywiście możesz czekać na rosę czy deszcz. Możesz wstać o 4 rano w lecie tuż po wschodzi słońca żeby uchwycić poranną rosę. Jednak o wiele lepiej zasymulować krople wody sztucznym deszczem. Do tego celu możesz użyć spryskiwacza do kwiatków. Dzięki swojej poręcznej butelce ze sprayem, można tworzyć krople rosy na pajęczynach, liściach, kwiatach, trawie. Jeśli natomiast chcesz uzyskać nieco większe krople to zainwestuj w zakraplacz oraz glicerynę. Jest ona gęsta i lepka, dzięki czemu pozostaje na swoim miejscu przez dłuższy czas niż zwykła woda. Ma ona konsystencje syropu więc masz więcej czasu na fotografowanie. Podobne właściwości ma syrop kukurydziany, który na dodatek jest słodkawy co może przyciągnąć owady.