fbpx

AngularJS to darmowe środowisko programistyczne (w kręgu programistów zwane otwartym frameworkiem lub biblioteką), które w całości opiera się na języku Java Script. Angular od początku wspierany i rozwijany jest przez giganta z Mountain View – Google. Środowisko Angular bardzo często wykorzystywane jest do budowania i rozwijania prostych aplikacji znajdujących zastosowanie na pojedynczych stronach.

Biblioteka AngularJS bardzo szybko zyskała grono zwolenników – pozwala ona w prosty sposób wdrożyć do aplikacji model MVC (Model View Controller), który bardzo pomaga w testowaniu i rozwoju aplikacji. Ponadto biblioteka wykorzystuje wiele przydatnych funkcji i tagów, które stosowane są przy prostych projektach – jeżeli więc programista chce zbudować aplikację, która będzie prosta, szybka i jednocześnie przydatna – skorzystanie z AngularaJS staje się podstawą, pozwalającą oszczędzić zasoby.

Wraz z rozwojem biblioteki AngularJS pojawiło się wiele programów i narzędzi, które pomagają programistom nie tylko zrozumieć, ale także sprawniej posługiwać się biblioteką od Google. Przygotowaliśmy zestawienie najpopularniejszych i naszym zdaniem najbardziej docenionych narzędzi dedykowanych dla programistów posługujących się biblioteką AngularJS.

 

 

IDE & Text Editor

Przydatny edytor tekstu, który doskonale współpracuje ze środowiskiem Angulara. Narzędzie dzieli się na dwie części – pełna wersja edytora (full featured Integrated Development Environment oznaczone skrótem IDE) oraz wersja okrojona (lightweight). Programiści docenili to narzędzie za intuicyjność, co przekłada się na szybkość programowania w Angularze.

 

 

WebStorm

Kolejnym narzędziem, które wykorzystywane jest do zwiększenia efektywności prac programistycznych jest WebStorm. Tutaj warto nadmienić, że z WebStorma korzystają nie tylko programiści pracujący w środowisku AngularJS (czy samym JS), ale także ci, którzy piszą aplikacje i software w CSS czy HTML. Edytor tekstowy jest bardzo rozbudowany, jednak jego największym atutem jest podgląd efektów pracy, który działa w trybie live.

 

 

Sublime Text

Jeden z najpopularniejszych edytorów dedykowanych dla programistów. Ponownie nie tylko dla tych, którzy korzystają z Angulara – Sublime Text to doskonały edytor, który świetnie sprawdzi się także przy programowaniu z użyciem języków CSS czy HTML. Jest szybki, przejrzysty i w pełni intuicyjny.

 

 

Karma

Na liście narzędzi z serii “must have” dla wszystkich programistów pracujących w środowisku AngularJS na pewno nie może zabraknąć oprogramowania o nazwie Karma, które zostało stworzone specjalnie dla tej biblioteki (z narzędzia można korzystać także przy programowaniu w JS). Karma to aplikacja testująca, pozwalająca sprawdzić poprawność kodu a także jego optymalizację.

 

 

Jasmine i MochaJS

Wprawdzie Jasmine i MochaJS możemy przestawić jako odrębne narzędzia, jednak dopiero w połączeniu tych dwóch aplikacji programiści Angulara mogą rozwinąć żagle. Jasmine to narzędzie, które prócz testowania kodu, ocenia także jego poprawność behawioralną (poprzez testy intuicyjności). Bardzo przydatne narzędzie, które prócz poprawności kodu, oznacza także klasy i obiekty nie zawsze spełniające swoją rolę w kodzie. MochaJS natomiast pozwala korzystać z biblioteki sinon.js, niezbędnej dla programistów chcących skorzystać ze spy framework.

 

 

Protractor

Programiści Angulara, którzy szukają narzędzia kompatybilnego i jednocześnie pozwalającego na więcej z pewnością nie mogą przejść obok Protractora. To narzędzie działające w trybie e2e (End to End), które kompleksowo analizuje poprawność kodu i testuje jego kompatybilność a także optymalizację. Protractor łączy w sobie funkcje takich narzędzi, jak MochaJS, Jasmine, webDriver, Cucumber i wiele innych.

 

 

ng-inspector

Programiści Angulara bardzo często podczas pisania kodu sprawdzają wyniki w przeglądarce. Dodatek do Chrome o nazwie ng-inspector pozwala na szybsze i dokładniejsze analizowanie kodu w czasie rzeczywistym – wtyczka dodaje boczny panel, w którym wyświetlany jest kod z zaznaczeniem obiektów pojawiających się na stronie.