fbpx

Z każdym rokiem na arenie oprogramowania pojawiają się kolejne ekscytujące narzędzia pozwalające na jeszcze lepsze wykorzystanie języka programowania JavaScript. Istnieją niezliczone nowe biblioteki, frameworki, wtyczki, których twórcy twierdzą, iż nie będziesz mógł bez nich funkcjonować i że pomogą Ci one poprawić wydajność pracy lub rozwiązać konkretny problem. Aby nie zgubić się w tym labiryncie możliwości, przygotowaliśmy dla Ciebie listę najnowszych, najbardziej praktycznych i przydatnych opcji dla programistów JavaScript, którzy chcą być na bieżąco

 

 

KUTE.js

KUTE.js to najwyższej klasy silnik animacji JavaScript. Wyposażony w modułowy kod oraz ogromną wydajność, dzięki czemu jest bardzo szybki w wykonaniu kodu. Umożliwia tworzenie super płynnych animacji, które potrafią zrobić nie małe wrażenie. Interfejs programowania aplikacji wygląda elegancko i naprawdę warto go wypróbować. Jest również kompatybilny ze wszystkimi przeglądarkami, nawet tymi starszymi, dzięki czemu nie musisz się martwić o animacje działające w jednej przeglądarce i awarie w drugiej. Zawiera liczne wtyczki zapewniające wydajne środowisko pracy.

 

 

BounceJS

BounceJS to kolejne narzędzie do tworzenia niestandardowych animacji. Możesz dodać własną bibliotekę do swojej witryny, co pozwala dodać tylko elementy kodu animacji, które faktycznie są potrzebne. Umożliwia projektantom tworzenie kodów rawJS w najbardziej przyjazny dla użytkownika sposób. Bounce.js jest jak mały plac zabaw, na którym możesz przeprowadzać eksperymenty z animacjami opartymi na CSS. Wystarczy dodać komponent i dostroić ustawienia, aby wszystko było gotowe do życia. Na koniec wyeksportujesz plik css.

 

 

Mojs

Mojs oferuje proste, szybkie i modułowe funkcje do wykonywania animowanej grafiki na twoich stronach internetowych. Zamień kształty, ikony, paski postępu, banery i inne statyczne elementy strony w fajną animację, aby przyciągnąć użytkowników i zwiększyć efektywność Twojej witryny. Aplikacja działa bez uzycia biblioteki jQuery lub innych bibliotek, a wszystko, co musisz zrobić, to zaimplementować plik JavaScript w strukturze. W pakiecie do pobrania znajduje się dokument HTML w wersji demonstracyjnej, w którym został ustawiony plik JavaScript oraz element “<div>”. Oznacza to, że możesz od razu zacząć i przeglądać wszystkie opcje programu mo.js.

 

 

AnijJS

AnijS pomaga w projektowaniu animacji interfejsu w bardzo intuicyjny sposób, używając prostych instrukcji, takich jak If, On, Do, To. Wspaniałą rzeczą jest to, że możesz używać własnych klas lub nawet genialnego narzędzia Animate.css. W narzędziu nie same animacje są interesujące, lecz ich składnia. Zamiast pisać rzeczywisty JavaScript, robisz to bezpośrednio w kodzie HTML, opisując, co chcesz wykonać.

 

 

SnabbtJS

Mniej znane narzędzie związane z animacją. Snabbt.js to biblioteka js autorstwa Daniela Lundina słynie z minimalistycznego podejścia, które zapewnia szybkie animacje i dużą wydajność. Waży zaledwie 5kb; jednak jest w stanie dać każdemu składnikowi ciekawy efekt poprzez translację, obracanie, pochylanie, skalowanie lub zmianę rozmiaru kształtu. Wykorzystuje nowoczesną przeglądarkę do wykonywania animacji tak szybko, jak to możliwe, bez uruchamiania zbyt wielu zasobów. Takie podejście idealnie pasuje do aplikacji mobilnych, zapewniając płynne i szybkie przejścia. Biblioteka snabbt.js działa w środowiskach zarówno z jQuery, jak i bez niego.

 

 

Timeline.js

TimelineJS to narzędzie niezwykłe, elastyczne,  użyteczne narzędzie o otwartym kodzie źródłowym, które umożliwia każdemu stworzenie estetycznych, interaktywnych osi czasu.  Umożliwia wstawianie dat, tytułów i opisów, treści multimedialnych (w tym “youtube, vimeo, soundcloud, dailymotion, instagram, twit pic, twitter status, google plus, wikipedia”). Narzędzia takie jak Timeline.js mogą zrewolucjonizować Twoje podejście do programowania, pozwalając Ci się rozwinąć w sposób, jaki do tej pory był niemożliwy. Dostępna wtyczka jQery wprowadziła niemałe zamieszanie, oferując wiele przydatnych funkcji, takich jak:

  • atrybuty
  • selektory
  • manipulowanie modelem DOM
  • AJAX
  • rozbudowa obsługi zdarzeń

jQuery pozwala na osiąganie bardzo interesujących efektów, kosztem tylko minimalnego spadku wydajności, jeśli chodzi o porównani do profesjonalnego kodu napisanego w JavaScript.

 

 

SweetAlert2

Zamiennik oryginalnego SweetAlert dla projektowania wyskakujących okienek JavaScript takich jak “alert ()” i “confirm ()”. Modalele są atrakcyjne, responsywne, konfigurowalne i dostępne. Oznacza to, że na każdym urządzeniu wyskakujące okienka będą zawsze  w centralnym miejscu, dobrze widoczne. Umożliwia tworzenie prostych powiadomień, jak i tych bardziej złożonych na przykład z polami do uzupełnienia, z obrazami, z pytaniami, odliczaniem itd.  Do tego otrzymujesz szereg efektów animacji, dzięki czemu wyróżnisz swojego popupa.

 

 

Muuri

Niestandardowe siatki to jedne z najtrudniejszych funkcji do stworzenia od zera. Muuri to aplikacja JavaScript, który pozwala budować wszelkiego rodzaju układy graficzne  i sprawiać, że są responsywne, sortowalne, filtrowalne, przeciągalne i / lub animowane. Prezentacje są naprawdę ładne i dostępnych jest wiele opcji dostosowywania siatki dla różnych typów układów.

 

 

Nieskończone przewijanie – infinite scroll

W przeciwieństwie do większości pozostałych propozycji, jest to stare narzędzie, ale zostało ono przekształcone na wersję 3. Nowa wersja zawiera zmiany adresów URL podczas przewijania, brak zależności jQuery i wiele opcjonalnych ustawień za pośrednictwem czystego interfejsu programowania aplikacji. Dzięki temu użytkownik witryny nie musi klikać, żeby przejść na kolejne podstrony. Wystarczy, że przewinie stronę, a zawartość zostanie załadowana automatycznie. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza na urządzeniach mobilnych.