fbpx

Programista to osoba, która specjalizuje się w tworzeniu stron internetowych lub aplikacji. Istnieją trzy podstawowe typy takich twórców, którzy pracują skupiając się na nieco innych aspektach strony internetowej. Te typy to programiści Front-end, Ci, którzy pracują na podstawie Back End i Ci, którzy tworzą w oparciu o Full Stack. Poniżej prezentujemy różnicę pomiędzy tymi trzema typami i wyjaśniamy jakie umiejętności są potrzebne dla każdego z tych typów pracy.

 

Front End

Sformułowanie to odnosi się do tego, co faktycznie widzisz na stronie internetowej w przeglądarce, a więc programista jest tutaj odpowiedzialny za wszystko, co widzisz podczas nawigacji po Internecie – od czcionek i kolorów po menu rozwijane i suwaki. Często określa się to mianem “po stronie klienta”.

UI-Developers (interfejs użytkownika) działa po stronie klienta. UI-Developerzy podobnie używają HTML, CSS, JavaScript i innych technologii. Jednak mniejszy nacisk kładzie się na języki skryptowe, takie jak JavaScript, a większy nacisk na HTML i CSS. Głównym zadaniem programisty w kwestii interfejsu jest tutaj sprawdzenie, jak witryna będzie wyglądać i jak będzie zachowywać się w różnych sytuacjach. Przede wszystkim trzeba wczuć się w potencjalnego użytkownika.

Wymagane umiejętności: JavaScript, HTML, CSS, JQuery, HTML5, CSS3, Ajax, UI (interfejs użytkownika), UX (user experience), JavaScript Frameworks, takie jak Angular-s, Angular.js, ReactJS, vue.js, Ember.js i Meteor.js

 

Back End

Podczas gdy front-end to wszystko, z czym użytkownik styka się bezpośrednio, “Back End” zazwyczaj odnosi się do wnętrza aplikacji, które żyją na serwerze i często określa się go mianem “po stronie serwera”. Back-end strony internetowej składa się z serwera, aplikacji i bazy danych. Programiści zazwyczaj współpracują z programistami front end, aby ich kod działał w ramach projektu strony (lub, jeśli to konieczne, dostrajania tego projektu) i interfejsu użytkownika.

Wymagane umiejętności: JavaScript, HTML, CSS, JQuery, SQL, Java, Linux, Python, Ruby, PHP.

 

Full Stack

Tworzenie stron internetowych Full Stack to połączenie zarówno front-endu, jak i back-endu. “Stack” oznacza w tym przypadku warstwę. Twórca stron internetowych z pełną obsługą ma doświadczenie we wszystkich warstwach rozwoju witryny. Obejmuje to między innymi: serwer, klienta i hosting, formę strukturyzacji danych lub modelowania, interfejs użytkownika i doświadczenie, a także potrzeby rzeczywistej firmy.

Wymagane umiejętności: JavaScript, HTML, CSS, JQuery, PHP, SQL, Java, HTML5, Ajax, CSS3, Linux, Python, Ruby, UI (interfejs użytkownika).