fbpx

Podczas montażu filmu, jednym z najważniejszych aspektów całego procesu jest wybór odpowiedniej muzyki i efektów dźwiękowych. Idealne dopasowanie soundtracka może przenieść widza do innego wymiaru i pomóc mu poczuć się jakby był w innej rzeczywistości, właściwie jakby był częścią tego filmu.

Jeśli tworzysz produkcję niskobudżetową lub bawisz się filmem amatorsko z pewnością przydadzą Ci się darmowe źródła ze samplami. Ważne jest jednak to, aby dokładnie zapoznać się z wszystkimi licencjami na temat każdego z nich, aby upewnić się, że możesz spokojnie korzystać z danego utworu, ponieważ niektóre utwory mogą być stosowane tylko wtedy, gdy Twoja produkcja nie jest komercyjna.

 

 

 

Freesound

sampleaudio

Wszystkie media na Freesound są udostępniane na licencji Creative Commons, co oznacza, że są one bezpłatne do wykorzystania w celach twórczych. Będziesz mógł przeglądać w ramach obszernej listy różne sample i efekty dźwiękowe. Znajdziesz tam również wiele innych unikalnych elementów audio, które można dodać do Twojego filmu. Wszystkie sample będą dostępne w formatach .wav, .ogg, .flac, .fla lub .mp3. Wszystko tutaj można łatwo przeglądać w zależności od typu pliku, który Cię interesuje. Istnieją też inne parametry wyszukiwania, takie jak gatunek, licencja, top pobrane, a także ostatnio dodane. Gdy znajdziesz efekt dźwiękowy, którym jesteś zainteresowany można również przeglądać inne efekty dźwiękowe, które brzmią podobnie.

 

 

FlashKit

Chyba jedna z najstarszych strona oferująca darmowe sample. Pamiętam ją sprzed kilku lat i ciągle wygląda tak samo. Wygląd może i nie zachwyca ale dzięki prostocie strona jest szybka i dosyć dobrze odsłuchuje się kolejne dźwięki.  Oferta strony to ponad  10,000  brzmień na licencji royalty free.

 

 

Find Sound

Nie jest to portal gdzie mamy podział na kategorie, katalog sampli. Jest to wyszukiwarka gdzie sami musimy zdecydować czego szukamy. Wpisujemy nazwę dźwięku np. wind i odsłuchujemy. Dla jednym zaleta dla drugich wada takiego rozwiążania. Osobiście wolę formę katalogu ale może komuś przypadnie do gustu.

 

 

Audionautix

sampleaudio6

Dosyć duża baza sampli audio. Co zasługuje na uwagę to fakt, że utwory na tej stronie tworzy tylko jeden artysta. Strona wygląda jak z lat 90 ale nie mamy co narzekać skoro wszystko działa prawidłowo, a same dźwięki są dosyć dobrej jakości.

 

 

BenSound

sampleaudio7

Oj gdyby właśnie tak wyglądała każda strona oferująca darmowe dźwięki. Jej design i podział na kategorie, ąz zachęca do ściągania muzyki. Niestety jest to strona jednego artysty, a utworów jest tam zaledwie kilkadziesiąt. Jednak same wykonanie dźwięków stoi na naprawdę bardzo wysokim poziomie przez co strona zasługuje na wyróżnienie.

 

 

SoundBible

sampleaudio3
Efekty dźwiękowe dostępne na stronie internetowej SoundBible są całkowicie nieodpłatne i można ich używać zarówno w celach osobistych, jak i komercyjnych, bez konieczności płacenia ani grosza. Być może trzeba będzie dać odnośnik do twórcy, w zależności od tego, co mówią warunki licencji, ale można znaleźć więcej informacji co do każdego nagrania audio, które Cię interesują tak by obyło się bez jakichkolwiek komplikacji. Utwory są dostępne w obu formatach – .mp3 lub .wav. Najlepszym sposobem, aby znaleźć pliki audio, których szukasz jest uporządkować ich wybór przez znacznik. Niektóre z najpopularniejszych efektów dźwiękowych jakie tam znajdziesz to: śmiech, odgłosy walki, oraz dźwięki maszyny.

 

 

joshwoodward

soundsample

Strona oferująca darmowe nagrania niezależnych artystów. Zatem jeśli potrzebujesz pełnych piosenek i do tego z wokalem to na pewno coś znajdziesz. Sama jakość utworów jest naprawdę bardzo dobra.

 

 

SoundSnap

sound9

Bardzo dobrze zaprojektowania wyszukiwarka sampli. Baza na chwilę obecną zawiera 431,181,953 dźwięków co jest naprawdę imponujące.

 

 

Open Game Art

sampleaudio4
Coś dla twórców gier. Open Game Art jest to all-inclusive narzędzie, które przypadnie zwłaszcza twórcóm gier wideo. Strona oprócz dźwięków charakterystycznych dla gier oferuje również tekstury do gier. Bogata biblioteka efektów dźwiękowych i muzyki, które zostały opracowane przez wielu różnych artystów. Można spojrzeć na wykaz konkretnych plików audio, którymi możesz być zainteresowany, przeszukując za pomocą tagów.

 

 

Indie Game Music

sampleaudio1
Głównym celem Indie Game Music było stworzyć miejsce dla niezależnych twórców w których będą mogli odszukać treści audio, potrzebne, aby wzbogacić swoje gry. Właściciel strony, Roald Strauss działał jako deweloper gier i zdał sobie sprawę, że mało jest zasobów audio dla twórców gier, dlatego stworzył taką stronę internetową. W efekcie otrzymujemy łatwo darmową muzykę do gier, bez konieczności martwienia się o jakąkolwiek informację zapisaną drobnym drukiem.

 

 

Teknoaxe

soundsample

A teraz coś zupełnie innego. Nie jest to strona, nie jest to wyszukiwarka, a po prostu kanał użytkownika na Youtube. Tworzy on muzykę i pozwala pobierać ją zupełnie za darmo do wykorzystania w filmach. Pod każdym jego utworem znajdziemy link do pobrania dźwięku.

 

 

Audacity

Jeśli pracujesz z dźwiękiem, Audacity może być właśnie tym, czego szukasz. Nie jest to kolejna strona z różnymi efektami dźwiękowymi, ale jest to program typu open source, który pozwala na edycję i nagrywanie własnych dźwięków. Większość funkcji w programie jest równoważnych do tych, które można znaleźć w czołowych drogich edytorach audio. Niezależnie od tego czy chcesz tworzyć własne dźwięki czy też edytować nagrania, które zostały znalezione w innym miejscu, ten program może być przydatny.