fbpx

Memphis to trend wzorniczy, który rozpoczął się w 1981 roku. Nazwa może być myląca i wskazuje raczej na Stany Zjednoczone tymczasem swój początek ma w Mediolanie we Włoszech. Wywodzi się od projektanta Ettore Sottsass, który założył Memphis Group z innymi projektantami i architektami. Nazwę wzięli od piosenki Boba Dylana zatytułowanej Stuck Inside of Mobile z Memphis Blues Again, która była grana na okrągło podczas ich pierwszego wspólnego spotkania. W ostatnim czasie trend ten wszedł do projektowania graficznego bardzo mocno dlatego warto przyjrzeć się mu nieco uważniej.

Podobnie jak wiele twórczych ruchów, Memphis był odpowiedzią na stagnację. Był to bunt na minimalistyczną estetyką lat 70-tych gdzie posługiwano się wyłącznie liniami prostymi. Aby temu przeciwdziałać, Sottsass skoncentrował myślenie wokół “radykalnej, zabawnej i oburzającej” – w zasadzie pomijając wszystko to, co w tamtym czasie było uważane za “dobry gust”. Geometryczne figury Art Deco, paleta kolorów Pop Art oraz kicz z lat 50-tych zainspirowały tego projektanta.

Tak naprawdę, Memphis czerpał inspirację z kilku istniejących już ruchów projektowych, które na pewno znasz:

  • Art Deco: dobrze zarysowane kształtów geometrycznych
  • Pop Art: odważne palety kolorów
  • 1900’s Kitsch: całkowite odejście od ograniczonego, minimalistycznego designu z lat 70

Co by nie mówić ten styl nie jest dla każdego i nie taki jest jego zamiar aby zadowolić wszystkich. Wystarczy spojrzeć na pierwsze zaprojektowane przez twórców grupy Mephis meble. Jak na tamte czasy były dziwne i szokujące. Niektórzy twierdzą, że mieszkanie urządzone w ten sposób wyglądało jak na placu zabaw. I trochę racji w tym mają.

 

 

 

Jak projektować w stylu memphis design ?

Jak połączyć cechy tego stylu, aby zaprojektować coś, co bawi tą kapryśną, buntowniczą estetyką? Projektowanie warto rozłożyć na trzy czynniki, które pomogą uzyskać charakterystyczne cechy tego stylu.

 

1. Typografia

Jednym z najbardziej zabawnych elementów projektowania Memphis jest typografia. W tym stylu możesz używać krojów, których nigdy nie dotykałeś w przypadku większości projektów. Pasuje tu zarówno pismo retro z lat 80, grube bezszeryfowe kroje jak i kroje pisane odręcznie. Typografia powinna naśladować pozostałe elementy projektu, więc dobrze jest posługiwać się fontami, które mają kształt litery o niemal geometrycznym wyglądzie. Więc jeśli w Twoim projekcie będą dominować koła, to wybierz krój zaokrąglony. Jeśli postawisz na trójkąty to krój powinien być bardziej ostry. Musisz wybrać fonty, które dopełniają geometryczny styl. Fonty inspirowane stylem Art Deco to idealne typy, ponieważ posiadają zarówno ostre krawędzie, jak i gładkie krzywe, które podkreślają geometryczne kształty. Przypominają one również czas, który inspirował także założycieli grupy Memphis. Jeśli zastanawiasz się nad doborem fontu wybierz krój bezszeryfowy.

 

Jak widzimy w doborze fontów ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Tutaj mamy napis stworzony z figur geometrycznych.

 

 

2.Wzory

Tutaj jest trochę trudniej. W przeciwieństwie do wcześniejszych ruchów projektowych, Memphis przyjął nieco chaotyczne, swobodne podejście do tła. Nierzadko spotyka się cienkie, proste linie w jaskrawym kontraście ze swobodnie przeplatającymi się kropkami i strukturalnymi kształtami 3D.  W stylu tym dominują ostre zygzaki, trójkąty, kropki oraz krzyżujące się figury geometryczne. Tak czy inaczej, elementy te często mają charakter swobodny i tak naprawdę nie ma jasnego wzoru na to w jaki sposób mają być ułożone. Dla dodatkowego podkreślenia, wiele z tych kształtów często zawiera ciężkie, w pełni nasycone cienie. Często cienie dają efekt trójwymiarowości. Tak więc z jednej strony możesz posłużyć się stylem płaskim jak i bardzo cieniowanym przechodzącym w 3d. Aby uzyskać nowoczesne odwzorowanie wzorów i geometrii w projekcie Memphis, spróbuj zastosować elementy warstwowe wzorując się na Material Design.

 

W tym wzorze kształty i elementy posiadają bardzo wyraźniejsze linie oraz symetrię. Tego typu wzór świetnie wygląda dobrze w sieci i projektowaniu graficznym.

 

 

3. Kolor

Nie pozwól żeby kolory były wyblakłe. Szukaj palet kolorów, które przynoszą jaskrawość, dynamikę, i radość. Kolory do tego stylu nie musza być dobierane według zasad, które znasz do tej pory. Postaw na śmiałe barwy: pomarańczowy, turkusowy, magenta, limonka. Wszystkie te kolory idealnie nadają się do tego stylu i mało tego ! Możesz je połączyć wszystkie razem w jednym projekcie. Dobierając barwy do tego stylu warto wybrać jasne wręcz neonowe barwy. Mają one wywołać silne emocje, radość oraz szczęście, zachęcając do intereakcji oraz zaangażowania. Nic więc dziwnego, że styl ten co raz częściej wybierany jest w projektowaniu stron.

 

Ten wzór wykorzystuje neonową paletę kolorów, ale bez przesadnego blasku, zachowując nowoczesny płaski wygląd.

 

Zauważ, że w memphis design dobrze odnajdą się również gradienty. Mamy tu pomieszczane płaskich kolorów z gradientami. Całość kompozycji daje lekki efekt 3d.

 

Memphis design w przykładach

Trend zaczął Memphis odnalazł się w dzisiejszych czasach przede wszystkim w produktach, meblach, wnętrzach i projektowaniu mody. Każdy na pewno nie raz widział go w nowoczesnych wnętrzach gdzie dominują figury geometryczne. Tak samo jest i z modą. Na pewno nie raz widzieliście T-shirty we wzorek dokładnie taki jak użyty za przykład w tym tekście. Tego typu wzorki na ubraniach są teraz bardzo popularne. Jednak Memphis rozszerza się także na projektowanie stron internetowych oraz grafiki.

 

Genialnie zaprojektowana strona w duchu tego stylu. Na pierwszy rzut oka styl nie jest tak dobrze widoczny ale poklikajcie sobie na literki w słowie, a zobaczycie magię mamphis. http://www.cartoonnetworkstudios.com

 

 

 

Świetnie wykonana strona w duchu nowoczesnego memphis design. Wykorzystuje zarówno kontrastowe barwy, figury geometryczne jak i bezszeryfowy prosty font, który pasuje do całości. https://teleset.plus

 

 

Tu mamy natomiast przykład prosto z naszego kraju. Posługiwanie się geometrią oraz kolory z palety popartu dają w całości świetny obraz Memphisdesign. http://projections.pl

 

 

Połączenie neonowych barw z gradientami oraz nieco ciemniejszym tłem również świetnie sprawdza się w tym stylu. Jak widać nie ma tutaj ograniczeń. http://www.playup.com.ar

 

 

A na koniec przykład ikon zaprojektowanych w tym stylu. Kolory oraz geometryczne kształty znów górą.