fbpx

Chcąc tworzyć dostępne dla wszystkich projekty musisz pamiętać o użytkownikach, którzy mogą mieć różne problemy ze wzrokiem lub po prostu nie potrafią odróżniać barw.

Kolor jest bardzo dobrym sposobem na wyróżnienie jakiegoś elementu i przekazanie ważnej informacji np. czerwona ikona ostrzegawcza lub zielony komunikat mówiący o powodzeniu.

Oznaczając kolorem dany element ułatwiasz zrozumienie, ale musisz być przy tym ostrożny ponieważ nie wszyscy Twoi użytkownicy mogą polegać na kolorze. Dla daltonistów oznaczenie kolorem danego komunikatu będzie trudne do zinterpretowania.

Weźmy za przykład te komunikaty, które bardzo często można zobaczyć w projektach stron. Często oznaczone są tylko za pomocą kolorów.

Zobacz teraz jak daltoniści zobaczą te komunikaty:

Jak widzisz ślepota na kolory jest tutaj problemem i dla takich użytkowników tego typu komunikaty są bezużyteczne.

Co można tutaj poprawić? Kolor jest tylko jednym z elementów, które wzmacniają przekaz. Zatem spróbuj wykorzystać inny element, a może być nim np. zastosowanie ikony.

Kolejny przykład to okno dialogowe z informacją o błędzie.

Osoby, z daltonizmem muszą przeczytać cały komunikat okna, żeby dowiedzieć się, że okno mówi o jakimś błędzie. Dobrze jest projektować wybrany element rozpoczynając od braku nasycenia. Dzięki temu będziesz o wiele lepiej widział jak elementy kontrastują między sobą i czy ich przekaz jest odpowiedni.

Dlatego tutaj również warto dodać kolejny wyznacznik w postaci ikony:

I na koniec jeszcze jeden przykład tym razem będzie to wykres ze statystykami. Dla osób, które rozróżniają wszystkie kolory jest on jak najbardziej czytelny.

Jednak gdy usuniemy z niego kolory to jego przekaz nie jest już tak oczywisty.

Czy radą będzie tutaj zmiana koloru? Niestety nie, ponieważ w dalszym ciągu nie ma tutaj kontrastu między elementami.

Dla osób z daltonizmem o wiele lepiej jest rozróżnić kontrast między jasnością i ciemnością niż między kolorami.

Jeśli spodobały Ci się porady z tego artykułu, to zapraszam Cię do zapoznania się z naszym ebookiem “przeprojektowani”, gdzie znajdziesz mnóstwo wiedzy z zakresu projektowania Ui/Ux.