fbpx

Dodatki, wtyczki, pluginy – jakby o nich nie mówić łączy je jedna cecha. Ułatwiają i przyśpieszają pracę bez względu na to w jakim programie je zainstalujemy. Tym razem chcemy pokazać Wam listę dodatków, które usprawnią Wasze poczynania w Blenderze. Pamiętajcie, że nie zawsze trzeba pobierać dodatek osobno, ponieważ bardzo często ciekawe rozwiązania są wbudowane w Blendera. Wystarczy je tylko aktywować w panelu ustawień.

 

 

Asset-Flinger

Dodatek pozwala na szybkie i łatwe importowanie obiektów do innych scen. Prawdopodobnie jeden z najfajniejszych darmowych dodatków wspomagający pracę w programie. Działa poprzez dodanie nowego toolshelf w Blenderze, który pozwala uzyskać dostęp do zasobów i łatwo zaimportować je do sceny tylko jednym kliknięciem. Twórcy cały czas pracują nad nowymi

 

 

RetopoFlow

Ułatwia pracę z siatką. Otrzymujemy tutaj kilka narzędzi do sprawniejszego korzystania z siatki podczas modelowania. Narzędzia automatycznie generują geometrię poprzez wykorzystanie istniejącej powierzchni. Obecnie cena wtyczki to 72$

 

 

The Groove

Tym razem coś dla osób tworzących drzewa. Działa to podobnie jak dodatek , który mamy w Blenderze, jednak ma bardziej ulepszone funkcje i uproszczony interfejs dla łatwiejszego tworzenia drzew. Dzięki wbudowanym presetom mamy do wyboru rożne gatunki drzew oraz otrzymujemy możliwość zasymulowania zachowania drzewa w naturze np. uginania się starych gałęzi pod ich ciężarem. Jest to obecnie najlepsze narzędzie do tworzenia drzew w Blenderze.

 

 

Easyfix

Jest to darmowy dodatek do Blendera, która pozwala na wykonywanie postprodukcję bezpośrednio z edytora obrazu.  Wtyczka przyśpiesza rendeirng, dzięki niej dodasz efekty rozmycia, błysk flary oraz ustawisz efekty kolorystyczne.

 

 

Mirage

Tworzenie terenów jeszcze nigdy nie było tak proste jak z tym dodatkiem. Jest on łatwy do zrozumienia i każdy szybko go przyswoi. Utworzysz tereny o rożnym ukształtowaniu i różnych poziomach szczegółowości. Ustaw wierzchołki, nachylenie i wiele więcej.

 

 

Animation Nodes Showreel

Wtyczka usprawnia animację w Blenderze.

 

 

Efekty Ik-text

Jak sama nazwa wskazuje wtyczka dodaje efekty specjalne do dowolnego tekstu w Blenderze. Jeśli marzysz o efektach tekstowych takich jak w After Effects to z tym dodatkiem takie rzeczy są możliwe. Efekty IK-Text pozwala na tworzenie złożonych animacji tesktu bez matematyki lub używania klatek kluczowych.

 

 

Gaffer Light Menager

Ten dodatek sprawia, że praca z oświetleniem sceny jest o wiele łatwiejsza. Domyślna praca ze światłem w Blenderze może być frustrująca gdy masz do opanowania wiele źródeł światła. Ten dodatek daje kontrolę nad światłem z jednego panelu.

 

 

Archimesh – wbudowany

Dodatek dla wszystkich tworzących budowle. W szybki sposób usprawnia pracę przy modelowaniu pomieszczeń oraz całych budowli. Posiada możliwość dodania elementów zewnętrznych budynku jak okna, drzwi oraz wewnętrznych jak meble oraz dodatki wyposażenia.

 

 

Measurement tools – wbudowany

Prosty dodatek, który zmierzy odległość między obiektami. Taka linijka w Blenderze.

 

 

 IvyGen – wbudowany

Jeśli lubisz wszelkiego rodzaju pnącza, które porastają dany obiekt to ten dodatek będzie dla Ciebie. Świetny podczas tworzenia scen na potrzeby gier.

 

 

ANT Landscape – wbudowany

Wcześniej omawialiśmy płatną wersję wtyczki. tutaj jej nieco okrojony ale darmowy odpowiednik wbudowany w program. Dla wszystkich, którzy pracują z ukształtowaniem terenu.

 

 

Images As Plane – wbudowany

Jeśli chcesz dodać obraz do tworzonej sceny ten dodatek będzie idealny. Pozwala na importowanie obrazów np. zdjęcia jpg.