fbpx

Jeśli musisz stworzyć jakiś projekt wizualizacji w szybkim czasie lub przy ograniczonym budżecie to wyjściem z sytuacji na pewno mogą być darmowe zasoby gotowych modeli 3d. Takie gotowce pomogą Ci zaoszczędzić czasu gdy np. modelujesz jakieś wnętrze i chcesz zaoszczędzić pracy przy modelowaniu detali wystroju. Jeśli pracujesz już jakiś czas w zawodzie grafika to na pewno masz już swoje własne źródła.  Jednak jak wiadomo każde źródło się kiedyś kończy i jeśli Twoje zasoby są już nudne i masz dość wstawiania wciąż tego samego modelu do projektu to zapoznaj się z naszą listą. Jest to zbiór stron, na których możecie znaleźć darmowe modele 3d.  Oczywiście jeśli macie swoje zasoby to chętnie poznamy je w komentarzu 😉

 

 

turbosquid

TurboSquid jest największą biblioteką modeli 3D na świecie. Znajdziecie tam ponad 300 darmowych modeli 3D do pobrania. Baza to w większości płatne zasoby jednak wystarczy wpisać w wyszukiwarce słowo free i mamy kilkadziesiąt podstron z darmowymi zasobami. Bardzo fajnie posortowane wyszukiwanie na podstawie programu oraz formatu pliku. Strona obsługuje większość dostępnych formatów: Max, 3DS, oth, OBJ, LWO, mb.

 

 

free3d

Na tej stronie na pewno znajdziesz to czego szukasz. Zasoby są tak duże, że trudno wymienić wszystkie kategorie modeli. Taka mała ciekawostka: model Lamborghini pobrany został ze strony aż 200k razy !

 

 

archive3d

Strona nie zachwyca swoim wyglądem ale niech nie zrazi to Was do przeglądania jej zasobów. Znajdziecie tam przede wszystkim wszelkiego rodzaju elementy wyposażenia wnętrz. Pisząc elementy wyposażenia mam na myśli nie tylko meble ale również takie detale jak elementy sanitarne, zabawki. Jeśli więc szukasz wazonu, kubka lub mebli to na tej stronie znajdziesz je na pewno.

 

 

NASA

Dla niektórych to może być małe zaskoczenie ale organizacja NASA udostępnia własne trójwymiarowe modele. Jak się można domyślać nie znajdziesz tu takich elementów jak meble czy dywany. Jednak jeśli szukasz ciekawych elementów na potrzeby gier komputerowych lub potrzebujesz tło dla wizualizacji kosmosu, odwiedź stronę NASA i skorzystaj ze sprawdzonych modeli i obiektów astronomicznych.

 

 

artist-3d

Stronka prosta, trochę jak z dawnej epoki. Jednak niech nie zmyli Cię jej wygląd ponieważ jest to kolejne źródło darmowych zasobów, które powinien znać grafik 3d. Co tutaj znajdziesz ? Właściwie kategorie są bardzo różnorodne. Znajdziesz tu zarówno elementy wyposażenia wnętrza oraz pojedyncze elementy takie jak długopis, pojazdy, budynki. Bardzo fajną sprawą jest to, że można oceniać dany model przez co wiadomo już przed pobraniem czy jest on warty uwagi czy nie.

 

 

cgtrader

Wreszcie strona, która zachęca swoim wyglądem do przeglądania jej zasobów. Mamy tu zarówno płatne jak i darmowe modele wysokiej jakości. Modele dostępne w wielu formatach, w tym MAX, OBJ, FBX, 3DS, STL, C4D. Rozrzut kategorii również bardzo wysoki od pojazdów, budynków po przez detale wnętrz oraz ludzkiego ciała.

 

 

3delicious

Kategoria to przede wszystkim wyposażenie wnętrz. Jeśli więc pracujesz nad wizualizacją domów oraz mieszkań lub bawisz się w Autocadzie to powinieneś znać tą stronę. Wygląd trochę odpycha, do tego na minus brak podziału na kategorie. Należy również uważać na myląca wyszukiwarkę u góry, jest to tylko reklama AdWords. Baza oferuje formatu plików 3ds, gsm.

 

 

3dwarehouse.sketchup

Jeśli pracujesz w Sketchupie to musisz znać tą stronę. Zawiera setki tysięcy modeli do tego programu. Na plus wygląd strony, intuicyjne pobieranie, wyraźne modle widoczne przed pobraniem. Jednak ogromny minus za brak podziału na kategorie. Mamy dostępna tylko wyszukiwarkę co przy tysiącach modeli jest stanowczo za mało jeśli chodzi o szukanie modeli.

 

 

polantis

Jeśli projektujesz wnętrza to zdajesz sobie sprawę, że Twoi klienci często będą wyposażać swoje domy w dodatki z Ikei. Ta strona oferuje Ci możliwość pobrania rzeczy z Ikei w postaci trójwymiarowych modeli. Dosyć dobrze rozwiązano tutaj sortowanie modeli dzięki czemu szybko znajdziemy interesujący model. Rozszerzenia plików: .3ds .max .obj .blend .fbx .gsm .dwg .dxf

 

 

3dmodelfree

Tworzysz wizualizację mieszkania w 3ds Maxie ? Ta strona na pewno Ci pomoże. Mnóstwo obiektów wyposażenia wnętrz.

 

 

free3dbase

Kolejna strona oferująca nam dodatki do wnętrz. Co warte uwagi to polska wersja językowa strony. Tak więc z nawigacją nikt nie powinien mieć problemów. Znajdziemy tu mnóstwo elementów dla domu począwszy od mebli, a skończywszy na detalach armatury łazienkowej.

 

 

flyingarchitecture

Strona bardzo mało znana, nawet wprawionym grafikom. Jednak warto dodać ją do swoich zasobów. Nie ze względu na ilość materiałów ale przede wszystkim na ich jakość. Modele wykonane są naprawdę perfekcyjnie w każdym detalu. Jeśli więc projektujesz dom to musisz tu zajrzeć ! Stronka działa intuicyjnie i bardzo szybko. Podgląd modeli jest naprawdę duży i można zobaczyć detale jeszcze przed pobraniem.

 

 

dmi-3d

Tym razem coś dla fanów motoryzacji czyli darmowe modele samochodów. Dużo amerykańskich marek. Znajdziesz tu zarówno pojazdy sportowe jak i komunikacji publicznej oraz militarne.

 

 

vieridivani

Polski producent mebli, który z myślą o projektantach wnętrz postanowił podzielić się za darmo swoimi modeli. Trzeba przyznać, że modele wyglądają świetnie i na pewno pomogą urozmaicić nie jedną wizualizację. Formaty plików to ob, 3ds, stl.