fbpx

Człowiek uczy się całe życie. Nawet jeśli wydaje Ci się, że znasz jakiś temat od podszewki, zawsze  jest coś co może Cię zaskoczyć. Photoshop jest tego idealnym przykładem. Jego ogrom funkcji co rusz zaskakuje, nawet tych wprawionych. Dzisiaj mamy dla Ciebie zestaw 10 ciekawostek, które usprawnią pracę z tym programem i przyśpieszą czas.  Jeśli spodobały Ci się te wskazówki, mamy dla Ciebie kurs Photoshopa gdzie znajdziesz wiele innych trików oraz sztuczek.

 

 

1. Wielkość miniaturek

W prawym górnym rogu każdego panelu jest mała ikona, która ukazuje dodatkowe menu z dodatkowymi opcjami.Możesz użyć tych opcji, by ustawić miniatury warstw i dostosować ich rozmiar według własnych preferencji.

 

 

2. Kopiowanie w tym samym miejscu

Kopiowanie i wklejanie jest jedną z funkcji, których w Photoshopie będziesz używał cały czas. Na pewno znacie polecenie do kopiowania Ctrl + C czyli kopiuj oraz Ctrl + V czyli wklej. Jednak spróbuj podczas wklejania użyć skrót Ctrl + Shift + V. Dzięki temu wkleisz skopiowany fragment dokładnie w tej samem pozycji co z oryginału.

 

 

3. Chwilowy podgląd podczas pracy z przybliżeniem

Jeśli pracujesz nad detalem np. retuszujesz skórę często przyjdzie Ci pracować na dużym przybliżeniu zdjęcia. Każdorazowe oddalanie i przybliżanie danego fragmentu może być męczące. Oczywiście mamy na to radę. Wystarczy przytrzymać przycisk H oraz kliknąć lewym przyciskiem myszy. Dzięki temu na chwilę zobaczysz podgląd całego dokumentu. Pozwoli to ocenić czy zmiany wyglądają dobrze w oddaleniu.

 

 

4. Ręczne ustawienia cienia

Gdy tworzysz cień stosując opcje mieszania warstwy, nie musisz ustawiać parametrów cienia za pomocą suwaków. Możesz zrobić to ręcznie przesuwając dany element w górę, w dół i na boki. W zależności od tego jak chcesz by padał cień.

 

 

5. Powtórz transformację

Po dokonaniu transformacji na warstwie lub obiekcie przy użyciu „Edycja> Przekształć”, można bardzo szybko powtórzyć tę samą transformację na innej warstwie lub obiekcie. Wystarczy nacisnąć cmd + SHIFT + T i Photoshop powtórzy tę samą transformację na aktualnie aktywnej warstwie.

 

 

6. Szybki podgląd jednej warstwy

Jeśli masz dużo warstw w projekcie i chcesz na chwilę wyłączyć ich widoczność i pozostawić aktywną tylko jedną z nich to kliknięcie na symbol oka przy każdej z nich może być irytujące. Dlatego przytrzymaj klawisz ALT na ikonce oka, przy warstwie, która ma pozostać widoczna. Spowoduje to wyłączenie wszystkich pozostałych.

 

7. Linia prosta

Chcąc stworzyć prostą linię za pomocą pędzla lub za pomocą narzędzi do obrysu wystarczy przytrzymać Shift w jednym punkcie początkowym i w drugim punkcie tam gdzie ma kończyć się Twoja linia.

 

 

8. Lorem Ipsum

Oj ktory grafik nie zna wypełniacza tekstu Lorem Ipsum. Czy wiesz, że Photoshop posiada wbudowany wzór Lorem Ipsum ? Wybierz narzędzie tekstowe i stwórz ramkę do wpisywanie tekstu. Teraz wybierz polecenie Tekst–>Lorem Ipsum.

 

 

9. Styl tekstu

Jeśli chcesz uzyskać spójną stylistykę tekstu w całym projekcie, a zarazem nie chce Ci się ustawić parametrów tekstu za każdym razem, z pomocą przychodzi pewne polecenie. Wybierz Okno> Style akapitu, aby otworzyć panel, a następnie kliknij nową ikonę stylu, aby utworzyć nowy styl. Tutaj możesz poustawiać font oraz jego parametry. Aby zastosować ten styl w innym tekście, wystarczy zaznaczyć tekst i kliknąć na wybranym stylu, który przed chwila utworzyłeś.

 

 

10. Tryb mieszania na wielu warstwach

Jedną z cech, które można zaoszczędzić trochę czasu jest możliwość ustawienia trybów mieszania na wielu warstw jednocześnie. Wybierz więcej niż jedną warstwę- zaznacz warstwy trzymając przycisk CTRL. Następnie zmień tryb mieszania.


Pokaz komentarzZamknij komentarze

1 Komentarze

  • Sting
    Posted 17 lutego 2019 at 13:50 0Likes

    Świetne zestawienie. Wiele trików było mi znanych, ale część poznałem dopiero teraz. Będę stosować 🙂

Komentarze wyłączone