fbpx

Po opanowaniu tajemnych funkcji w Twoim aparacie, nagrałeś swój pierwszy klip wideo. Przyszła więc pora na jego edycję w programie. Na wciągający przekaz wideo składa się wiele czynników, a jednym z ważniejszych jest prawidłowe i kreatywne cięcie scen. W tym artykule poznasz te znane jak i mniej znane sposoby na łączenie ze sobą fragmentów wideo. Zapraszamy do lektury każdą osobę, zajmującą się filmowaniem i obróbką wideo.

 

Skok

Cięcie nazwaliśmy skok ponieważ można to przyrównać do szybkiego skakania po scenach. W tym przykładzie widzimy wczesną wersję tej techniki gdzie pancernik wystrzeliwuje pocisk, po czym oglądamy zniszczenie z różnych kątów. Kamera szybko przeskakuje z jednego do drugiego. Tego typu cięcie jest też bardzo często wykorzystywane w wywiadach gdzie widzimy mówiąca osobę z różnej pozycji kamer.

 

 

 

 

Nawiązanie do sceny

W tym przykładzie cięcie klipów polega na takim zakończeniu sceny, by następna scena zaczęła się podobnym motywem. Dla przykładu możesz dać zbliżenie na wirująca wirówkę, która przenosi do następnej sceny gdzie tancerze poruszają się w koło. Technika polega na takim dopasowaniu sceny – czyli jej wyglądu lub ruchu – tak żeby nawiązywała do kolejnej.

 

 

I & J

Ten efekt jest bardzo często wykorzystywany w serialach i filmach. Bardzo prosta technika cięcia klipów polegająca na rozpoczęciu dźwięku z drugiej sceny, zanim zakończy się pierwsza scena. Widz cały czas ogląda obraz pierwszej sceny ale słyszalny jest już w tle dźwięk sceny, która za chwile nastąpi. Słyszalny jest najpierw dźwięk, a potem dopiero wjeżdża obraz.  Oczywiście tą technikę można też odwrócić czyli dźwięk ze sceny pierwszej trwa, a wchodzi już scena druga.

 

 

 

 

Upływ czasu

Ta technika montażu dotyczy kilku scen i ma sugerować przede wszystkim upływ czasu oraz wywołanie emocji. Często stosowana przez osoby filmujące wesela. Chodzi tutaj o wolne wprowadzenie do klipu, które dodatkowo uzupełnione jest spokojną, nostalgiczną muzyką. W międzyczasie słyszalny jest głos lektora lub bohaterów. Po wolniejszej części następuje przyśpieszenie, z energiczną, pozytywną muzyką i dynamiczniejszą sceną.

 

 

 

Przesunięcie

Technika cięcia polegająca na szybkim przesunięciu kamery z jednej strony na drugą lub z góry na dół. W efekcie czego otrzymujemy rozmazany obraz, który daje dynamiczne przejście między scenami. Efekt tego typu często stosowany jest, by stworzyć atmosferę szaleństwa i dynamiczności. Widać to doskonale na poniższym przykładzie.

 

 

 

Poza tematem

“Cutaways” ma odciągnąć na chwile widzów od głównego tematu sceny. Cięcie to, często stosowane jako element przejściowy, aby dać widzom obraz tego, co dzieje się poza głównym wątkiem. Dotyczy to również sytuacji gdy scena drugoplanowa odgrywa równie ważną rolę co główny wątek. Przykładem jest tutaj poniższy film gdzie główny motyw odcina skierowanie kamery na wskazówki zegara. Jednocześnie zegar podkreśla upływający czas i pomaga uzyskać dramatyczność tej sceny.

 

 

 

Zanikanie

Kiedyś tego typu cięcia stosowana bardzo często, dziś powoli twórcy filmowi odchodzą od tej techniki. Polega ona na subtelnym i płynnym zanikaniu sceny i przenikaniu drugiej. Tego typu efekt jest obecny chyba w każdym programie edycyjnym. Najbardziej znanym przykładem tego typu przejścia jest film Kosmiczne jaja .

 

 

Skok w przyszłość/przeszłość

Kolejny typ łączenia scen. To  cięcie, które przenosi widza w czasie do przyszłości lub przeszłości. Zazwyczaj tego typu ujęcie jest pokazywane w ramie ujęcia teraźniejszego. Dla przykładu ktoś ogląda filmy z wakacji na laptopie przez co scena przenosi się do momentu wydarzeń z  tych wakacji. Poniżej przykład tego typu cięć, znajdziecie je w 13 oraz 20 sekundzie.

 

 

 

Scena równoległa

Bardzo ciekawa i często stosowana technika, dzięki której możemy pokazać kilka scen dziejących się w tym samym czasie. Polega na przeskakiwaniu do innej sceny, która ma sugerować akcje dziejącą się równolegle do sceny bazowej. Tego typu ujęcia często służą budowaniu napięcia. Dla przykładu: złodziej włamuje się do sklepu, a w równoległej scenie pokazano policjanta, który idzie chodnikiem i zbliża się do sklepu. W poniższym przykładzie mamy w pierwszej scenie rozmowę dwóch aktorów, natomiast równoległa scena pokazuje wydarzenia z bitwy, która odbywa się podczas tej rozmowy.

 

 

 

 

Rozbite cięcie

Jeśli masz dosyć spokojną i cichą scenę ale chcesz przejść do głośnej i dynamicznej lub odwrotnie, to tego typu technika może się sprawdzić. Zastosuj ją gdy chcesz przejść pomiędzy dwiema całkowicie różnymi od siebie scenami: z emocji i szybkości do spokojnej narracji. Cały trik polega na szybkim wpleceniu ujęć, które występują pomiędzy tymi dwiema scenami. Tworzysz migawkę ujęć, które mają za zadanie szybkie przekazanie sensu tego co dzieje się pomiędzy scenami. Zresztą popatrz na poniższy przykład.

 

 

 

Niewidzialne cięcie

Celem tego rodzaju cięć jest utrzymanie ciągłości sceny jako jednej całości. Kamera cały czas wykonuje jeden ruch, a mimo tego scena się zmienia. Tą technikę można stosować na różne sposoby np. kamera skierowania jest na obiekt po czym przesuwam się w stronę Słońca na niebie, które na moment oślepia widza, po czym następuje kolejna scena. Bardzo często też tego typu cięcia tworzone są przy pomocy obiektów stojących na drodze ruchu kamery. Dla przykładu kamera filmuje jakiś obiekt, następnie najeżdża na mur i wyłania się już w nowym otoczeniu. Ten przykład doskonale widać w poniższym klipie.