fbpx

Idealny program do pracy związanej z tworzeniem grafik, czy projektów powinien posiadać szereg funkcji. Najpopularniejszymi propozycjami są obecnie Affinity Designer oraz Adobe ilustrator. Każdy z programów jest chętnie wybierany przez konsumentów, ale pod niektórymi względami różnią się one od siebie.

Podjęcie decyzji o wyborze i inwestycji w konkretne narzędzie musi być dobrze przemyślane. Poniżej przedstawiamy specyfikę każdego z oprogramowania oraz podsumowanie, które pomoże określenie ostatecznej decyzji.

Affinity Designer – jakie daje możliwości?

Oprogramowanie, jakim jest Affinity Designer, to z pewnością bardzo dobry wybór, który posiada wiele możliwości. Świetnie sprawdzi się do tworzenia projektów graficznych. Wcześniej był dostępny wyłącznie na urządzenia Mac, ale niedługo po tym twórcy umożliwili także korzystanie z niego na Windowsie.

Program Affinity Designer posiada wszystkie potrzebne narzędzia i funkcje, które są konieczne do projektowania każdej grafiki. Ma znacznie przyjaźniejszy interfejs niż Adobe Illustrator, ale tym samym nie posiada wszystkich takich samych opcji. Co istotne, program jest oferowany w bardzo atrakcyjnej cenie, co czyni go lepiej dostępnym dla większości konsumentów. Jednak to co wyróżnia go od Illustratora to niska cena. Tym samym jest to najbardziej zbliżony do Illustratora program, pozostawiając w tle darmowe oraz płatne alternatywy.

Obejrzyj nasze kursy dla programu Affinity Designer i poznaj jego możliwości.

Adobe Illustrator – na co pozwala program?

Adobe Illustrator to obecnie najpowszechniej stosowany program do pracy przy grafice wektorowej. Produkt ten znajduje się na rynku już od 1987 roku, dzięki czemu zdążył przejść wiele aktualizacji i udoskonaleń, które dzisiaj umożliwiają dokonywanie wielu działań z jego pomocą.

Jest droższy niż Affinity Designer, ale w zamian za wysoką cenę daje dostęp do wielu funkcji. Warto podkreślić, że jest on także bardzo wydajny i pozwala na sprawną pracę przy grafikach. Nie bez powodu jest stosowany przy tworzeniu plakatów filmowych, czy innych szeroko stosowanych nośnikach graficznych.

Wybierając to rozwiązanie, ważne jest odpowiednie przygotowanie i nastawienie do pracy z programem. Skomplikowany interfejs może początkowo zniechęcić użytkowników, dlatego warto wspomagać się filmami instruktażowymi.

Zobacz nasze kursy wideo dla Illustratora i przekonaj się, jakie posiada możliwości.

Porównanie Illustratora i Affinity Designer

Łatwość obsługi – te dwa programy dla początkujących mogą wydawać się trudniejsze do opanowania. Z jednej strony Affinity jest nieco łatwiejszy i przyjaźniejszy, jednak to dla programu Illustrator znajdziesz o wiele więcej tutoriali i kursów. Na tym polu remis.

Narzędzie i funkcje – z racji dłuższego stażu na rynku, to Illustrator posiada więcej funkcji, które Affinity Designer stara się dogonić. Można powiedzieć, że Affinity jest o krok dalej niż Illustrator. Ale to zupełnie nie przeszkadza, zwłaszcza dla początkujących grafików.

Affinity Designer ma również funkcję o nazwie Personas. Co pozwala przełączać się między projektami wektorowymi i pikselowymi. To tak, jakby program Photoshop i Illustrator znajdowały się w tym samym miejscu.

Illustrator ma dedykowane narzędzie do tworzenia obszarów roboczych w locie i dostosowywania ich do własnych preferencji. Affinity Designer nie radzi sobie w tej dziedzinie.

Typy plików – Jeśli chodzi o obsługiwane typy plików, Affinity Designer znacznie wyprzedza program Illustrator. Oprócz wszystkich innych popularnych formatów plików, oprogramowanie obsługuje również formaty plików Adobe Illustrator AI i Photoshop PSD.

Cena – To kluczowy element, dzięki którym Affinity Designer wygrywa tę walkę. Aby korzystać tylko z oprogramowania Illustrator, musisz płacić 25 Euro miesięcznie. W przypadku programu Affinity ponosisz jednorazowy koszt w okolicach 230 zł.

Affinity Designer czy Adobe Illustrator – co wybrać?

Przez ekspertów w dziedzinie oprogramowań, to Adobe Illustrator jest tym, który zdobywa pierwsze miejsce w zestawieniach. Oprogramowanie to posiada pełen pakiet narzędzi, które wciąż nie są dostępne w wielu konkurencyjnych ofertach. Dodatkowo Adobe Illustrator umożliwia projektowanie wektorów za pomocą specjalnych funkcji.

Dla osób, które jednak dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grafiką, program Affinity Designer w zupełności wystarczy.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wypróbować każdy z programów w bezpłatnej kilkudniowej wersji. Bezpośrednia styczność z narzędziami pozwoli na zweryfikowanie, które z nich spełnia oczekiwania. W Internecie dostępne są nagrania, które stanowią znakomitą instrukcję obsługi programów. Skorzystanie z nich przyspieszy proces poznawania specyfiki każdego z oprogramowań.