fbpx

Odpowiedni program do przetwarzania zdjęć powinien umożliwiać wiele działań. Na rynku najpopularniejszymi programami do edycji zdjęć są Affinity Photo praz Adobe Photoshop. Każdy z nich posiada szereg narzędzi, za pomocą których można dokładnie przetworzyć każde zdjęcia RAW.

Mimo podobnego zastosowania, programy Affinity Photo oraz Adobe Photoshop różnią się między sobą. Poniżej przybliżymy specyfikę każdego z nich i podpowiemy, który warto wybrać.

Adobe Photoshop – jakie daje możliwości?

Program Adobe Photoshop to wyjątkowo szczegółowe narzędzie, które pozwala na edycję zdjęć i grafik. Za jego pomocą możemy stworzyć własne grafiki, projekty artystyczne czy projekty, które będą użyte w marketingu. Oprogramowanie to posiada złożony, chociaż prosty w użyciu zestaw narzędzi do edycji.

Z użyciem programu Photoshop można edytować każde zdjęcie pod wieloma względami. Precyzyjne narzędzia umożliwiają udoskonalenie nawet najmniejszych szczegółów. Można w kilku krokach usunąć niechciane elementy, co często jest stosowane przy retuszu zdjęć. Dzięki obszernym zastosowaniu Adobe Photoshop jest bardzo chętnie wybierany przez konsumentów.

Zanim jednak zdecydujemy się na ten wybór, musimy pamiętać o pewnych mankamentach. Do wygodnego zarządzania zdjęciami rozwiązanie to wymaga zastosowania dodatkowego programu. Najczęściej jest to program Bridge lub Lightroom.

Posiadamy w ofercie kilkadziesiąt godzin wideo kursów, które nauczą Ci Photoshopa. Na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Affinity Photo – na co pozwala nam program?

Na samym początku warto podkreślić, że Affinity Photo jest znacznie tańszy niż Adobe Photoshop. Mimo to program zachowuje szereg cenionych możliwości. Dzięki temu, że jest łatwiej dostępny dla szeregu konsumentów, ma szczególnie pewną pozycję na rynku.

Z jego pomocą można edytować zdjęcia RAW. Co ciekawe, program ten świetnie funkcjonuje na komputerach, które niekiedy nie chcą współpracować z innymi programami do edycji zdjęć. Oznacza to także, że produkt nie wymaga wyspecjalizowanego sprzętu.

Program Affinity Photo podobnie jak Adobe Photoshop nie umożliwia wygodnego zarządzania zdjęciami. Do tego również przyda się oddzielny program ułatwiający organizację.

Mimo tej niedogodności, posiada on zaawansowane narzędzia do eksportowania plików. Za jego pomocą można dokładnie przetworzyć fotografie, pod wieloma względami. Dostęp do narzędzi związanych z edycją grafik jest bardzo rozbudowany i wygodny w użyciu.

Chcesz poznać wszystkie możliwości Affinity Photo? Sięgnij po nasze kursy Affinity.

Wydajność

Wydajność jest ważna w przypadku oprogramowania do edycji. Podczas pracy z dużymi plikami RAW chcesz, aby program działał płynnie.

Wymagania dla Photoshopa:
  • Procesor: Intel lub AMD z obsługą 64-bitów i szybkością 2 GHz.
  • RAM: 8 GB.
  • Karta graficzna: DirectX 12, 2 GB dedykowanej pamięci.
  • Dysk twardy: 4 GB wolnego miejsca na dysku twardym.
Wymagania dla Affinity:
  • Procesor: obsługa 64-bitów.
  • RAM: 2 GB.
  • Karta graficzna: DirectX 10.
  • Dysk twardy: 953 MB miejsca na dysku twardym.

W związku z powyższym istnieje wyraźna różnica w wymaganiach systemowych. Photoshop wymaga znacznie większej mocy obliczeniowej i pamięci. Podczas testowania programów Photoshop rzeczywiście bardziej obciążał 24 GB pamięci RAM w moim komputerze. Jeśli masz tylko podstawowy komputer, Affinity Photo jest lepszą opcją, ponieważ jego niższa specyfikacja nie spowoduje poważnego obciążenia komputera.

Przejdźmy do konkretów czyli edycja zdjęć

Zarówno Affinity Photo, jak i Photoshop mają doskonałe narzędzia do edycji RAW. Obydwa obsługują różne typy plików RAW.

Wadą obu tych programów jest brak narzędzi do zarządzania zdjęciami. Nieco w tym temacie przoduje Affinity za sprawą zakładki persona.

W przypadku kreatywnych filtrów i efektów oba programy mają przyzwoity wybór. Affinity Photo ma tutaj niewielką przewagę, ponieważ ma szereg gotowych „stylów”, które wystarczy nałożyć na zdjęcie.

Jeśli chodzi o retusz, to również te dwa programy poradzą sobie podobnie. Photoshop w ostatnim czasie mocno ulepszył narzędzia do usuwania niechcianych elementów ze zdjęcia i w tej dziedzinie nie ma sobie równych. Dzięki wprowadzeniu AI, które automatycznie usuwa zaznaczony obszar i zastępuje go najlepiej dopasowanym tłem, Photoshop wygrywa w tym temacie.

Cena

Photoshop wymaga miesięcznej lub rocznej subskrypcji, w Affinity Photo płacisz za program tylko raz, często można go nabyć w promocji np. przy okazji czarnego piątku.

  • Affinity – Mac/Windows: w promocji około 23,99 USD (zwykła pełna cena 48,99 USD)
  • Photoshop – Plan fotograficzny: 9,98 USD miesięcznie. Abonament Photoshop: 19,97 USD miesięcznie.

Affinity Photo czy Adobe Photoshop – co wybrać?

Podjęcie ostatecznej decyzji przy wyborze powinno być ściśle związane z potrzebami konsumenta. Affinity Photo to program, który jest znacznie tańszy niż popularny Adobe Photoshop przy zachowaniu podobnej specyfiki. Z tego powodu jest bardzo często wybierany i w tej cenie nie znajdziesz nic lepszego.

Jeśli szukasz niedrogiego programu do edycji, który nadal zapewnia fantastyczny zakres funkcji i kontroli, Affinity Photo jest lepszym wyborem i jedną z najlepszych alternatyw dla Photoshopa.

Jeśli potrzebujesz programu do bardziej zaawansowanej edycji, retuszu i o większej różnorodności, Photoshop jest lepszym wyborem. Ma po prostu więcej do zaoferowania niż Affinity Photo jeśli mówimy o zaawansowanej edycji. Posiada też większe możliwości przy projektowaniu grafiki. Ma jeszcze jedną zaletę, czyli fakt, że doskonale współpracuje z Lightroomem.

Zależnie od tego czy oprogramowanie będzie stosowane do edycji zdjęć, czy tworzenia amatorskich grafik, każdy z nich będzie miał inne parametry. Należy sprawdzić szczegółowe dane na ten temat i określić, czy spełnią one oczekiwania.