fbpx

Dostęp do narzędzi umożliwiających tworzenie projektów w formie 2D, czy 3D to podstawa wielu dziedzin. Odpowiedni program do projektowania na komputerze przekłada się na większe zyski w pracy. Decydując się na odpowiedni wybór, warto zainwestować w narzędzie, które z pewnością ułatwi pracę i przyniesie korzyści. Który program wybrać? Fusion, czy Inventor? Prezentujemy najważniejsze informacje na ich temat.

Czym jest program Fusion 360?

Fusion to oprogramowanie pozwalające na szereg działań. Za jego pomocą można tworzyć modele 3D, projektować niewielkie elementy, korzystać z możliwości rzeźbienia, czy pracować z siatką brył.

Najważniejsze cechy oprogramowania Fusion 360:
 • Często znajduje swoje zastosowanie w pracy zespołowej. Umożliwia ono dostęp do projektów z większości urządzeń komputerowych i mobilnych. Co istotne, wszystkie zapisy przechowywane są w chmurze. Dzięki temu szybko można do nich dotrzeć.
 • Jest doskonałym narzędziem do analizy wielu czynników. Pozwala na testowanie działania drgań czy temperatury na projektowany model. Dzięki niemu twórcy mogą przeprowadzać różnorodne symulacje.
 • Pozwala także na łączenie wielu elementów w całość. Jest to możliwe dzięki dostępowi do konkretnych narzędzi i płaszczyzn. To umożliwia także utworzenie pełnego zakresu ruchów projektowanego elementu.
 • Model Fusion 360 pozwala na symulację Twojego projektu, gdy zbliżasz się do ukończenia, dzięki czemu wiesz, że wydrukowany model będzie działał prawidłowo.
 • Autodesk Fusion 360 działa w systemie Windows, macOS i przeglądarce internetowej. Możesz także pobierać aplikacje zarówno na Androida, jak i iOS. Po prostu wybierz platformę, która najlepiej odpowiada Twoim potrzebom projektowym.

Za pomocą oprogramowania Fusion można stworzyć animację lub model 3D gotowy do wydruku. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie można na początku przetestować program bezpłatnie przez 30 dni.

Zobacz nasze kursy dla programu Fusion 360 i naucz się projektowania.

Czym jest program Inventor?

Program Inventor to narzędzie stosunkowo starsze niż Fusion. Jest oparty na starym, chociaż sprawdzonym i niezawodnym systemie. Posiada nowoczesne udogodnienia, dzięki czemu można z niego w pełni korzystać.

Najważniejszy cechy programu Inventor
 • Świetnie sprawdza się do tworzenia tradycyjnych projektów, czy przy pracy dla dużych firm zajmujących się produkcją.
 • Umożliwia modelowanie CAD 3D przy tworzeniu modeli konstrukcji.
 • Doskonale nadaje się do projektowania poszczególnych elementów mechanicznych.
 • Funkcja sterowania formą 3D umożliwia tworzenie obiektów o pożądanej funkcjonalności, podczas gdy podejście panelowe pozwala przełączać się między szkicem a elementem bez wychodzenia z jakichkolwiek operacji.
 • Udostępnia narzędzia zarówno do modelowania bryłowego, jak i powierzchniowego. Posiada również zestaw narzędzi do modelowania stylu powierzchni, dowolnych form i modelowania podpodziałowego.
 • Oferuje narzędzia do rozpakowywania, dzięki czemu można oszacować rozmiar i formę wykroju wraz z możliwością składania części. Można wybrać ciągłe powierzchnie, zablokować krawędzie i oznaczyć krawędzie jako sztywne.
 • Możliwość prowadzenia złożonych symulacji pozwala na przetestowanie utworzonego modelu. To szczególnie istotna funkcja, która ma znaczenie w przemyśle produkcyjnym. Za pomocą programu można także testować reakcje projektu na szereg czynników zewnętrznych.

Zobacz nasz wideo poradnik do programu Inventor.

Główne różnice

 • Fusion 360 to kompletne narzędzie CAD, CAM i CAE, Inventor to tradycyjne oprogramowanie CAD.
 • Fusion 360 jest wyposażony w integracje pozwalające na komentowanie, historie zmian, używanie online i offline i wiele więcej, Inventor nie.
 • Inventor nie ma rewolucyjnych możliwości współpracy, podczas gdy Fusion 360 ma.
 • Inventor działa tylko w systemach operacyjnych Microsoft, podczas gdy Fusion 360 jest kompatybilny z systemami Windows, macOS, Android i iOS.
 • Fusion 360 oferuje bezpłatną subskrypcję na okres do trzech lat dla studentów i do jednego roku dla małych firm. Obejmuje to projekty niekomercyjne.

Co wybrać, co lepsze – Fusion 360 czy Inventor?

Oba programy są często wybierane przez małe i duże firmy. Ich działanie oparte jest na wspomaganiu komputerowym projektowania (CAD) producenta Autodesk. Mimo to, każdy z programów charakteryzują pewne różnice.

 • Dla prywatnego użytkownika znacznie lepiej sprawdzi się program Fusion 360. Jest elastycznym, bardziej nowocześniejszym i wygodnym w użyciu narzędziem z optymalnym interfejsem. Ogromną zaletą jest możliwość przetestowania programu bezpłatnie przez aż 30 dni oraz możliwość darmowego wykorzystania w celach niekomercyjnych.
 • Jeżeli jednak program ma służyć do wspomagania produkcji w większej firmie, czy do tworzenia modeli produktów, o wiele lepiej sprawdzi się Inventor. Program ten nie ma takiej samej kompatybilności sprzętowej ani rozwiązań do projektowania mobilnego jak Fusion 360, jednak jest częściej wykorzystywany przez duże firmy z branży. Być może wynika to z faktu, że jest dłużej na rynku, przez co posiada większe doświadczenie.

Ostateczny wybór powinien być ściśle związany z indywidualnymi możliwościami. Najczęściej pod uwagę brana jest kwota, którą można przeznaczyć na zakup.