fbpx

Nauka nowych umiejętności jeszcze nigdy nie tak łatwa i przystępna jak dzisiaj. Nawet tak skomplikowane zagadnienia jak programowanie można dziś opanować nie wychodząc z domu. Nie trzeba dojeżdżać do szkoły czy stacjonarne szkolenia. Wystarczy zapisać się na kurs wideo lub Bootcamp. Dwie metody nauki, na pozór podobne do siebie ponieważ łączy je forma prowadzenia: uczysz się przy komputerze. Istnieje jednak wiele różnić, które sprawiają, ze dla jednym optymalnym wyborem będzie samodzielna nauka z kursem wideo, a dla drugich szkolenie z mentorem czyli bootcamp.

Które z nich należy wybrać ? Co będzie działać lepsze dla Ciebie ? Czy wybrać kurs wideo czy lepiej bootcamp ? Wystarczy, że odpowiesz sobie na kilka pytań, które pomogą Ci podjąć właściwy wybór.

 

 

Kursy wideo – korzyści

 

1. Harmonogram dopasowany pod Ciebie

Jedną z największych zalet kursów wideo jest określony harmonogram, który realizujesz według własnego indywidualnego trybu uczenia się. Możesz dopasować go do stylu życia i uczyć się np. w środku nocy, weekendy czy w czasie gdy Twoje dziecko zaśnie. Nikt nie będzie Cię poganiał i czekał aż zakończyć daną lekcję. Nauka we własnym tempie to ogromna przewaga kursów nad resztą form nauki. 

 

2. Przystępna cena

Internet sprawił, że ​​zasoby edukacyjne są łatwo dostępne i można zacząć naukę niemal natychmiast. Istnieje ogromny wachlarz kursów, z dowolną tematyką. Cena pojedynczego kursu jest o wiele niższa niż bootcampu. Przez to możesz sobie pozwolić na nowy kurs przykładowo 2 razy w miesiącu. Zamiast sześciopaka piwa lub wizyty u fryzjera, kieszonkowe możesz przeznaczyć na nowy kurs i zdobycie nowych umiejętności. Niska cena kursów, które kosztują zazwyczaj poniżej 100 zł pozwala spontanicznie dokonać zakupu i wydana kwota, które mogła być wydana na głupoty, zostanie dobrze spożytkowana.

 

3. Wybierasz tematy pod własne potrzeby

Wideo kursy pozwalają dobrać precyzyjnie temat, którego chcesz się nauczyć i skupić się na pojedynczych technologiach i programach, zamiast uczyć się wszystkiego na raz. Załóżmy, że chcesz poznać JavaScirpt. Niski poziom inwestycji dla początkujących programistów pozwala za pomocą wideo kursu nauczyć się konkretnego tematu. W przypadku bootcampu uczysz się wszystkiego co jest w harmonogramie. Może się okazać, że część z tych rzeczy nie będzie Ci potrzebna. Jednak przy kursach musisz samemu pilnować tego co jest obecnie warte poznania na rynku, tak żeby dobrać odpowiedni temat kursu.

 

4. Indywidualizm

Kursy to najlepszy wybór dla wszystkich, którzy nie lubią pracować pod presją czasu i grupy. Przy kursach masz nad wszystkim kontrole i to wyłącznie od Ciebie zależy jak potoczy się Twoja nauka. Czy przerobisz kurs w jeden dzień czy będziesz dawkował lekcję i rozłożysz ją na parę dni.  To dobra opcja dla osób, które nie chcą tracić czasu na rozmowy z innymi na tematy powiązane z przerabianym materiałem. Jest to zarówno zaleta jak i wada ponieważ często ucząc się w grupie ktoś może odpowiedzieć na Twoje wątpliwości i dodatkowe pytania, które nie są zawarte w kursie.

 

 

 

 

Bootcamp korzyści

 

Szybsza nauka w grupach

Przyswajanie wiedzy jest o wiele szybsze w grupie. Gdy uczysz się z innymi osobami, które chcą zgłębić ten sam temat, Twoja koncentracja jest o wiele większa niż przy samodzielnym zdobywania wiedzy gdzie co chwile masz jakieś rozpraszacze. Komunikacja z innymi członkami grupy daje nowe okazje do rozmów i poszerzania tematów, które nie są ujęte w harmonogramie. W bootcampie wszyscy starają się dać z siebie maksymalnie wszystko i nie ma tu miejsca, że ktoś podczas nauki puści sobie Youtuba dla rozluźnienia.

 

Zaplanowana nauka

W bootcampie masz z góry ustalony temat i zakres wiedzy jaki warto poznać w danej dziedzinie. Nie musisz sam zdobywać informacji o tym czego się warto uczyć. Mentor prowadzi Cię przez wszystkie zagadnienia. Tym samym nadaje odpowiednie tempo, które razem z grupa musicie utrzymać. To sprawia, że nauka przebiega intensywnie i w krótkim czasie jesteś w stanie opanować o wiele więcej wiedzy niż ucząc się samodzielnie. Mentor oraz grupa stanowią motywację, której sam sobie nie wyrobisz, ucząc się na własną rękę.

 

Pełne zaangażowanie

Bootcamp przeznaczony jest dla osób, które przez określony czas chcą żyć danym tematem. Otoczenie się grupą oraz mentorem ułatwi Ci to zadanie i sprawi, że najbliższe dni będziesz żył danym tematem. Dzięki tej intensywnej metodzie nauki opanujesz nowe technologie w tempie, w którym nie było by to możliwe chodząc do szkoły stacjonarnej czy ucząc się samodzielnie. Wymaga to też wiele wyrzeczeń ponieważ wykłady online odbywają się o danych godzinach i musisz mieć na nie zarezerwowany czas. Tak więc Twoje życie towarzyskie i rodzinne musisz dostosować do tych godzin. Pamiętaj, żeby wyprowadzić wcześniej psa, bo w trakcie wykładu nie będzie na to czasu.

 

Widzisz efekty od razu

Nauka w formie bootcampu  pokaże Ci efekty od razu. Z racji tego, że na bieżąco wykonujecie z grupą określone zadania, zobaczysz jak szybko powstaje Twoja pierwsza strona internetowa. Nie będziesz tylko teoretykiem ale przede wszystkim wykorzystasz swoje umiejętności w praktyce. Daje to ogromne poczucie pewności siebie bo nic tak nie uczy jak praktyka. Wielu jest osób, które poznały dany temat w teorii, lecz gdy przychodzi do użycia umiejętności w codziennym życiu, nie wiedzą za co się zabrać. Bootcamp uczy Cię pracy z grupą oraz samodzielnego tworzenia projektów.