fbpx

Niezależność i swoboda, które daje praca zdalna, mają swoją cenę. Freelancer musi pamiętać o wydatkach, które zwykle nie dotyczą etatowych pracowników. Kiedy pracujesz na zlecenie tylko od Ciebie zależy, kiedy i czy pójdziesz na urlop, w jaki sposób się ubezpieczysz, jak będziesz odkładać na emeryturę albo z jakich narzędzi, programów i sprzętu będziesz korzystać. W sytuacji freelancera specyficzne jest również to, że tylko w przybliżeniu może określić wysokość swoich zarobków każdego miesiąca. Zawsze może coś pójść nie po Twojej myśli np. klient nie opłaci faktury, choroba skutecznie odetnie Cię od pracy, będziesz musiał pilnie wyjechać – te wszystkie rzeczy mogą sprawić, że po prostu utracisz płynność finansową.

Dlatego oszczędzanie pieniędzy i zarządzanie budżetem u freelancerów jest jeszcze ważniejsze niż u pracowników zatrudnionych na etacie.

 

 

5 tricków oszczędzania pieniędzy dla freelancerów

Zarobki różnej wysokości w skali miesiąca nie muszą być dla ciebie utrudnieniem ani przeszkodą w planowaniu wydatków i oszczędzaniu. Istnieje kilka punktów, które na pierwszy rzut oka są banałem, lecz bardzo często mimo ich oczywistości, mało która samozatrudniona osoba sumiennie ich przestrzega.

 

 

Ustal wysokość swojej pensji i sprawdź, na co wydajesz

Dla początkujących freelancerów największym wyzwaniem jest zachowanie płynności finansowej: pierwszy duży przelew od klienta jest jak zaproszenie do spontanicznych zakupów. Nie wszystkie miesiące są jednakowo dobre – freelancerzy z dłuższym stażem wiedzą, które okresy roku są słabsze i potrafią się przed nimi zabezpieczyć. Aby określić swoją stabilność finansową, oblicz średnią wysokość miesięcznych zarobków i sprawdź, na co wydajesz pieniądze. Dzięki takim aplikacjom jak Moje Finanse lub Domowy Budżet sprawdzisz, czy rzeczywiście drobne, nieplanowane wydatki są tak niewinne, jak ci się wydaje. Ale co polecamy ze swojej strony ? Zwykłą tabelką stworzoną w Excelu gdzie tworzysz dwie rubryki: przychody oraz wydatki.  Dodatkowo kolumnę wydatki rozdzielasz sobie na: stałe i nieplanowane. W rubryce stałe znajdą się wszystkie oczywiste wydatki, które każdego miesiąca musisz ponieść np. Zus, podatki, koszty oprogramowania, księgowa, papier do drukarki, opłaty za internet, opłaty za serwer i domeny. W rubryce nieplanowane umieszczasz wszystkie koszty firmowe, które są ruchome np. nowy laptop, wypłata na rzecz podwykonawcy lub

Każdą kolumnę podsumowujesz formułą Excela i dzięki temu każdego miesiąca masz pod kontrola faktyczne zarobki i wydatki. Tak prowadzona tabela po krótkim czasie pokaże Ci Twoje średnie zarobki i pozwoli jeszcze lepiej rozplanować budżet. Uwierzcie mi, że jest to prosta rzecz, a często może zaskoczyć i pomóc. Każdy właściciel firmy powinien mieć wydatki pod kontrolą i wiedzieć jak wygląda niego płynność finansowa.

 

 

 

Obniżaj koszty „firmowe”

Jeśli dopiero zaczynasz i nie wiesz czy zarobisz na te wszystkie opłaty, zalecam na początek popracować bez zakładania działalności. Oczywiście nie pracuj na czarno. Istnieje mnóstwo alternatyw dla osób, które na początek nie chcą zakładać działalności. Jako freelancer nie musisz mieć własnej firmy i opłacać ZUS’u niezależnie od tego, ile zarobisz. Ograniczysz w ten sposób bardzo duże wydatki związane z opłatami. Kolejnymi wydatkami, z którymi muszą radzić sobie osoby pracujące w branży kreatywnej są wszelkie opłaty za oprogramowanie oraz sprzęt i narzędzia potrzebne do pracy.  Gdzie możesz szukać oszczędności?

 • Przejdź na współdzielenie
  Korzystasz z banków zdjęć, źródeł dla grafików lub innych płatnych subskrypcji? Jeśli masz kolegów po fachu, możesz zaproponować im współdzielenie dostępu do źródła i zrzutkę na abonament.
 • Szukaj zamienników
  Nie do każdej pracy będzie Ci potrzebny kosztowny pakiet Adobe. Jeśli mniejsze zlecenie wymaga użycia specyficznego programu, spróbuj poszukać tańszego zamiennika komercyjnego narzędzia np. pakiet Affinity. Na zakup droższych narzędzi zdecyduj się dopiero, kiedy wiesz, że inwestycja się zwróci. Zapraszamy do lektury naszego artykułu gdzie omówiliśmy darmowe zamienniki dla komercyjnych programów.
 • Korzystaj z useme.eu
  Jako freelancer nie musisz zakładać firmy i co miesiąc opłacać ZUS lub stawać się płatnikiem VAT. Aby wystawić fakturę bez prowadzenia firmy, możesz skorzystać ze strony Useme.eu. Oprócz wystawienia faktury w twoim imieniu, Useme rozliczy również twoje podatki od umów, a to wszystko bez konieczności zakładania firmy.
 • Wynajmij lokal ze wspólnikiem
  Większa część freelancerów pracuje u siebie w domu. Jednak nie zawsze jest to dobre rozwiązanie, a czasem wręcz niemożliwe. Wtedy musisz wynająć sobie biuro. Jednak samodzielne wynajęcie lokalu pod biuro może znacznie uszczuplić Twój firmowy portfel. Dlatego też rozważ modny ostatnio coworking czyli opłatę za biurko, w otoczeniu innych freelancerów. Jeśli natomiast uważasz, że tyle osób wokół będzie Cię rozpraszać i zmniejszy się Twoja wydajność to wynajmij lokal na spółkę z innym freelancerem. Zawsze możecie się dogadać, że pracujecie w różnych godzinach.

 

 

Dywersyfikuj dochody

Ponieważ zarobki freelancerów nie zawsze są regularne, ważną kwestią jest bezpieczeństwo finansowe. Możesz zapewnić je sobie na trzy sposoby:

 • tworzenie finansowej poduszki bezpieczeństwa, czyli oszczędności, które odpowiadają wysokości twoich zarobków z trzech miesięcy. Po prostu musisz odkładać nadwyżki, tak by na Twoim koncie bankowym nazbierała się suma, która pokryje wypłaty na 3 miesiące do przodu. Pozwoli to firmie uzyskać ciągłość i czas na rozwiązanie kłopotów finansowych. Bardzo mało freelancerów sumiennie odkłada oszczędności, żyjąc z miesiąca na miesiąc. Jednak to właśnie oszczędności dadzą Ci spokój ducha i pozwolą przetrzymać kryzys. Najlepiej gdybyś co miesiąc określił sobie, że na konto oszczędnościowe trafia jakiś stały procent z Twojej wypłaty np 10% tego co zarobiłeś.
 • stworzenie bazy stałych klientów, którzy regularnie raz na miesiąc lub dwa miesiące zlecają Ci określone prace – taki układ pozwala na określenie minimalnego stałego poziomu dochodów.  Taka baza klientów pozwoli również wysłać do nich zapytanie w czasach gdy będziesz szukał zleceniodawców.
 • dywersyfikacja dochodów i zdobycie źródeł dochodów pasywnych.
  Nie możesz w nieskończoność zwiększać stawek i poświęcać całej doby na pracę. Wraz z rozwojem twojej kariery freelancera na pewno pojawią się niewykorzystane materiały, które możesz sprzedać innym – niewykorzystane grafiki, presety, pędzle, fonty, zdjęcia, nieopłacone projekty. Warto przemyśleć również stworzenie swojego e-booka lub nawiązanie współpracy z platformą e-learningową: przy odpowiednim marketingu taka inwestycja może przynosić Ci stały miesięczny dochód.

 

 

Korzystaj z dwóch kont

Dwa konta zwiększają przejrzystość budżetowania. Kiedy widzisz wysokie saldo jednego rachunku, trudno jednocześnie zauważać w nim fundusz kryzysowy, fundusz wakacyjny, oszczędności na inwestycje w sprzęt i stałe opłaty. Dlatego załóż przynajmniej dwa konta: jedno ogólne, na które będą przychodziły przelewy od klientów i na którym będziesz odkładał, oraz drugie, na które regularnie będziesz przelewał sobie pensję na codzienne osobiste wydatki. Dzięki temu rozwiązaniu łatwiej Ci będzie kontrolować wydatki i zachować płynność finansową oraz regularnie odkładać pieniądze.

 

 

Wyznacz sobie cel

Połowa Polaków oszczędza na „czarną godzinę” i taka finansowa zapobiegliwość jest niewątpliwie pozytywna, tylko… stanowi raczej słabą motywację do oszczędzania. Jeśli do Ciebie też nie bardzo przemawia pomysł odmawiania sobie drobnych przyjemności na rzecz bliżej nieokreślonych „wszelkich wypadków”, wyznacz sobie cel, na który będziesz odkładać: coś, na czym naprawdę ci zależy. Wymarzone wakacje? Nowy komputer? Zmiana samochodu ?

 

 

Jak oszczędzać pieniądze będąc freelancerem?

Oszczędzanie pieniędzy nie musi być wyrzeczeniem i odmawianiem sobie wszystkich przyjemności. Możesz odłożyć spore kwoty dzięki mądremu budżetowaniu. Przede wszystkim przyjrzyj się temu, ile średnio zarabiasz w ciągu miesiąca, a następnie temu, jak i na co wydajesz pieniądze. Prowadź tabelkę lub wykres w Excelu.
Kolejny krok to poszukanie oszczędności. Na ogół obszar, w którym możesz znacząco zmniejszyć wydatki, to twoja firma. Zrezygnuj ze wszystkich zbędnych płatnych subskrypcji, zaproponuj znajomym dzielnie kosztów np. za dostępy do banków zdjęć i rozsądnie planuj inwestycje. W oszczędzaniu może ci pomóc również zmiana w prowadzeniu firmy – dzięki useme.eu nie musisz być płatnikiem VAT ani prowadzić własnej firmy, aby wystawiać fakturę VAT. W utrzymaniu płynności finansowej i oszczędzaniu pomoże Ci także posiadanie dwóch niezależnych kont i wyznaczenie celu, na który odkładasz.