fbpx

JavaScript jest znany jako język skryptowy, który powszechnie używany jest w tworzeniu stron internetowych. Do roku 2017  uważany za jeden z najlepszych języków do nauki IBM. Jest szeroko stosowany podczas programowania „po stronie klienta” i serwera w celu projektowania interfejsów, dodawania różnych funkcji do aplikacji internetowych oraz edycji stron internetowych w czasie rzeczywistym.

Doczekał się mnóstwo frameworków. Dziś przybliżymy Wam najważniejsze frameworki, które warto poznać, pracując z JS.

Podejmując decyzję o tym, jaki framework JavaScript dla tworzenia stron internetowych powinieneś wybrać, najlepiej pamiętać o tym, aby nie podążać za modą. Najważniejsze jest wybrać taką strukturę, która spełnia Twoje konkretne wymagania i potrzeby. W ten sposób uda Ci się stworzyć to co zamierzasz, z przyjemnością i satysfakcją kodowania.

Programowanie w oparciu o React

Można powiedzieć, że jest bardziej biblioteką niż strukturą, ReactJS wciąż stoi za najważniejszymi interfejsami sieci społecznościowych, co pokazuje jego wydajność w aplikacjach o dużym natężeniu ruchu.

Najważniejsze cechy ReactJS

 • W modelu wzorzec-kontroler (MVC) ReactJS z pewnością oznacza „V”, co ułatwia integrację z każdą architekturą.
 • Poważny wzrost wydajności w porównaniu do Angular 1.x, a wynika to ze stosowania wirtualnego DOM.
 • Możliwość ponownego wykorzystania i transferu komponentów kodu pomiędzy różnymi aplikacjami.

W efekcie, programiści ReactJS otrzymują wszechstronny i potężny framework do budowy poważnego i złożonego oprogramowania.

Programowanie w oparciu o Angular

Po długo oczekiwanej premierze w 2016 roku, Angular.js osiągnął bardzo dobre wyniki jeśli chodzi o popularność – wzniósł się na naprawdę wysoki poziom. Angular.js jest znany jako framework MV *, który może pochwalić się następującymi cechami:

 • szybka produkcja kodu,
 • dwukierunkowe wiązanie danych
 • łatwe testowanie dowolnej części aplikacji, dzięki czemu jest odpowiedni dla startupów i średnich firm.

W tej chwili, bezsprzecznie jest to najbardziej rozpowszechniona struktura JS dla aplikacji opartych na jednej stronie i charakteryzuje się największą liczbą użytkowników.

Angular (ng2, Angular2) to zestaw funkcji, które pozwalają budować niemal wszystko – począwszy od internetowe aplikacji po mobilne. Wykorzystuje również TypeScript, dzięki czemu charakteryzuje się dużą elastycznością i zwinnością – za sprawą takich cech z pewnością będzie odpowiadać przede wszystkim dużym projektom. Ng2 posiada również architekturę opartą na komponentach, komunikację między komponentami i wydajną usługę rejestrowania. Angulara najlepiej używać w aplikacjach korporacyjnych i w środowiskach ściśle programistycznych o wysokich standardach czytelności kodu.

Programowanie w oparciu o Ember

Uznany za najlepszą platformę JS dla aplikacji internetowych w 2015 r., Ember pozostawił Angular i React daleko w tyle, przewyższając te dwie platformy bardzo znacząco. W tej chwili Ember może pochwalić się ogromną  społecznością, regularnymi aktualizacjami i wdrażaniem najlepszych praktyk JavaScript, zapewniając najlepsze doświadczenia.

Ember – cechy charakterystyczne

 • dwukierunkowe powiązanie danych jak w AngularJS, synchronizując zarówno model, jak i widok.
 • posiadanie modułu Fastboot.js pod ręką sprawia, że ​​renderowanie DOM po stronie serwera jest szybkie i poprawia złożoną wydajność interfejsu.

Dzięki powyższym cechom, Ember znajduje zastosowanie w złożonych i wielofunkcyjnych aplikacjach internetowych i witrynach internetowych. Wykorzystywane Ember przez takich gigantów jak LinkedIn, Netflix, Kickstarter, okazało się bardzo dobrym i przede wszystkim skutecznym ruchem.

Programowanie w oparciu o Vue.js

Vue to kolejna próba pokonania poprzedników, która rzeczywiście się udała. Wprowadzona w 2016 roku platforma przejęła najlepsze cechy Angulara, Reacta i Embera.  Przez co Vue to połączenie ich w jeden poręczny pakiet „all-in-one”. Oprócz tego Vue jest również znacznie szybszy od swoich poprzedników.

Vue – dlaczego warto?

 • renderowanie po stronie serwera (cecha zaczerpnięta od Angular2, ReactJS),
 • dwukierunkowe powiązanie danych (pomysł wykorzystany w AngularJS i Ember),
 • obsługa JSX i Vue-cli – narzędzie do tworzenia rusztowań.

Twórca tej platformy twierdzi bezsprzecznie, iż Vue 2 jest jednym z najszybszych frameworków, jakie istnieją i jakie kiedykolwiek istniały. Poza tym Vue jest uważany za najlepszy wybór dla zaawansowanych witryn internetowych opartych na jednej stronie oraz gdy trzeba skupić się przede wszystkim na wydajności i szybkości.

Programowanie w oparciu o Meteor

Meteor to opcja, która pojawiła się już w 2012 roku i od tego czasu bardzo mocno się rozwija. Oferuje wiele przydatnych funkcji do tworzenia backendu, renderowania frontendu, logiki biznesowej i zarządzania bazami danych. Szybkie tworzenie aplikacji mobilnych i aplikacji internetowych w języku JavaScript jest możliwe dzięki platformie Full-Stack. Wszystkie moduły i pakiety są tutaj łatwo dostępne dzięki modułowej strukturze. Zmiany w bazie danych są natychmiast przesyłane do interfejsu użytkownika i na odwrót.

Meteor jest używany na wszystkich etapach cyklu rozwoju, obejmując procesy takie jak łączenie plików i wielu innych elementów. Na ten typ programowania postawiło wiele cenionych na rynku międzynarodowym firm, takich jak chociażby IKEA, Mazda i Honeywell, którzy zdecydowali się na stworzenie stron w oparciu o czas rzeczywisty.

Wnioski?

W ciągu ostatnich kilku lat, frameworki JavaScript osiągnęły dobre wyniki, jeśli chodzi o szybki rozwój sieci lub tworzenie prototypów, a sytuacja prawdopodobnie nie ulegnie zmianie. Wybór najlepszych frameworków JavaScript to niezwykle istotne zadanie, które powinno być wykonywane biorąc pod uwagę cele i potrzeby konkretnego projektu.