fbpx

Zarobki programisty

Jak wszyscy doskonale wiemy, godzina pracy programisty jest z pewnością bardzo cenna. Zaznaczyć jednakże należy, że programista – rzecz jasna – programiście nie jest równy i zarobki różnią się zależnie od wybranej specjalizacji czy technologii. W tym wpisie dowiesz się, jak wygląda praca trzech rodzajów programistów – web developera (full stack developera), Java developera oraz architekta oprogramowania. Jeśli brzmi to dla Ciebie na start egzotycznie, nie martw się – wszystko zostanie wytłumaczone. Dlaczego taki akurat podział? Dlatego, że jakiś po prostu musiał zostać wprowadzony dla przejrzystości. Tekst ten zawiera więc jedynie przykłady, ale może akurat zawiera informacje, których szukasz. Co jeszcze wymaga podkreślenia to to, iż artykuł będzie podzielony na części odpowiadające etapom pracy programistów – na juniorów, seniorów oraz tych, którzy kodują w ramach własnej działalności. Dane będą dotyczyć 2018 roku i będą opierać się głównie na umowach o pracę przy pełnym etacie. To co, zaczynamy?

 

 

Ile zarabia junior web developer?

Każdy kiedyś zaczyna, a z pewnością junior, nierzadko kompletnie bez doświadczenia. Ile kosztuje godzina pracy na takim stanowisku? Jak wynika z raportu Sedlak&Sedlak dla branży IT, jest to około 3.846 tys. netto, co oznacza niecałe 25 złotych za godzinę przy pełnym etacie składającym się ze 160 godzin (umowa o pracę). Początkujący programista tworzący strony internetowe w ramach front endu i back endu może liczyć właśnie na takie zarobki.

 

 

Ile zarabia junior Java developer?

Jak podaje portal Pracuj.pl, junior Java developer może liczyć na zarobki bardzo podobne do junior web developera, co nieco dziwi z uwagi na fakt posiadania umiejętności kodowania jednym z najpopularniejszych, a zarazem najtrudniejszych, języków programowania, jakim niewątpliwie jest Java. Jest to dokładnie 3620.0 tys. netto, co daje niecałe 23 złote za godzinę. Portal wynagrodzenia.pl podaje nieco wyższą kwotę, 3655.0 tys. netto – czyli znowu niecałe 23 złote za godzinę kodowania.

 

 

Ile zarabia senior web developer?

Po około 5-letnim stażu junior może liczyć na awans na seniora. Senior web developer może oczywiście liczyć na o wiele większe zarobki – jakie? Piotr Nalepa z „Bloga Webmasterskiego” -znawca tej branży i specjalizacji – informuje, że są to zarobki od 6 tys. w górę, przy braku wyraźnej górnej granicy. Przyjmijmy więc, że jest to około 8 tys. netto, a więc godzina pracy kodowania senior web developera to już równe 50 złotych, a więc dwa razy więcej niż junior.

 

 

Ile zarabia senior Java developer?

Średnie zarobki senior Java developera, również po około 5-letnim stażu jako junior Java developer, mogą sięgać – jak podaje portal Pracuj.pl – nawet ok. 10 tys. złotych miesięcznie.Dokładnie jest to kwota 9.821 tys. na rękę, co przy 160 godzinach kodowania w miesiącu daje prawie 62 złote za godzinę. Jak widać, jest to jak na razie najbardziej opłacalna pozycja ze wszystkich przytoczonych.

 

 

Ile zarabia architekt oprogramowania?

A właściwie na początek – kim jest architekt oprogramowania? Wokół tego stanowiska narosło wiele niejasności i kontrowersji. Dla porządku przyjmijmy, że jest to osoba, która czuwa nad całym projektem i zespołem, pracującym nad wykonaniem aplikacji czy też programu. Jest odpowiedzialna za cały proces. Na jakie zarobki może liczyć? Pracuj.pl podaje, że jest to 10.519tys. na rękę, co oznacza ponad 65 złotych za godzinę pracy. Przebija więc senior Java developera.

 

 

Ile zarabia programista-freelancer na własnej działalności?

Jeśli będziesz na tyle dobry, odpowiedzialny i samodzielny, by założyć własną firmę i pracować na zasadach Business to Business (B2B), możesz liczyć na największe zarobki w branży. Gdy jesteś full stack developerem, możesz zarabiać około 80 złotych na godzinę; gdy Java developerem –około 100 złotych za godzinę, a z kolei architektem oprogramowania – nawet 150 do 200 złotych za godzinę. Są to zarobki uśrednione, zebrane z różnych portali. Kiedy będziesz już na takim etapie,właściwie nie musisz się martwić o nic – jedynie dobrze i odpowiedzialnie wykorzystywać swoje wyuczone na ścieżce kariery umiejętności.

 

 

Od zera do developera

Aby zostać programistą, są właściwie trzy drogi: studia informatyczne, bootcamp programistyczny albo samodzielna nauka na własny rachunek. Ważne jest, że znasz dany język programowania i możesz go wykorzystać do budowy projektów. Warto na starcie mieć swoje portfolio, by pokazywać je rekruterom. Droga do bycia programistą jest – nie da się ukryć – trudna i wyboista,ale jak pokazuje ten zbiorczy raport – bardzo się opłaca. Można powiedzieć, iż trud zostaje wynagrodzony. Potrzeba jednakże bardzo silnej woli, motywacji i samozaparcia. Jak mówią programiści, najważniejsza jest jednakże sama pasja. Bez lubienia tego, co robisz, po prostu nie zajdziesz daleko. Innymi słowy, pieniądze nie powinny być Twoją jedyną motywacją. Jeśli jednak postarasz się być dobry, a nawet bardzo dobry, na pewno zwróci się Twoja inwestycja – i pieniędzy, i czasu, i trudu nauki. Powodzenia!