fbpx

Początkowy okres prowadzenia własnej firmy nie należy do najłatwiejszych pod względem finansowym. Nowego przedsiębiorcę co rusz czekają niespodziewane wydatki. Praktycznie z każdej strony przyjdzie nam płacić jakieś rachunki, abonamenty oraz inne zobowiązania. Nic więc dziwnego, że osoby posiadające własną firmę cały czas szukają sposobów na obniżenie tego typu płatności. Pracując w branży kreatywnej jednym z większych wydatków jakie musimy ponieść to zakup oprogramowania do pracy. Niektóre kwoty za licencję na program są bardzo wysokie, sięgają nawet kilkunastu tysięcy złotych. Dla wielu rozwijających się przedsiębiorców jest do granica nie do przeskoczenia.

Jednak czy zawsze musimy wydawać fortunę, by posiadać legalne oprogramowanie? Czy faktycznie każdy potrzebuje pełnego dostępu do pakietu Adobe ? Branża kreatywne niejako wymusza na nas używanie komercyjnych programów, ponieważ takie są standardy. Normą jest, że klient podeśle projekt w rozszerzeniu psd czy ai gdzie niestety musimy mieć dostęp do pakietu Adobe. Ale być może to właśnie my, przedsiębiorcy, jako przykład powinniśmy zachęcać resztę ludzi do darmowych alternatyw. Nikt nie skazuje nas na drogie oprogramowanie w czasach gdy  istnieje mnóstwo, równie dobrych, darmowych odpowiedników.

W naszym tekście chcemy Wam pokazać, że praktycznie nie wydając wiele można mieć świetnie wyposażone stanowisko do pracy w najlepsze programy. Poniżej przedstawiamy Wam płatne oprogramowanie oraz darmowe lub o wiele tańsze zamienniki. Zachęcamy Was do testów bo naprawdę funkcjonalnością nie odstają tak mocno od komercyjnego oprogramowania.

Zamiast Photoshopa – Affinity Photo

Nie jest to darmowy program ale jego przystępna cena w porównaniu do możliwości jakie oferuje program jest wyznacznikiem faktu, że ta pozycja nie mogła być inna. Pracuję na tym programie jakiś czas i zapewniam Was, że warto wydać te 240 zł na licencję. Przerabiałem już wiele programów, które chciały naśladować Photoshopa.

Jednak za każdym razem coś nie grało, czegoś brakowało lub po prostu praca w programie była skomplikowana. Z Affinity Photo jest inaczej i jeśli pracowałeś kiedyś z Photoshopem to odnajdziesz się w tym programie niemal od razu. Według mnie jest to obecnie na rynku jedyny program, który tak bardzo przypomina Photoshopa. Co warte uwagi za program płacimy jednorazowo, a nie tak jak w przypadku Adobe za miesięczny dostęp.

Zamiast Adobe Premiere – Hitfilm

Jeśli zajmujesz się montażem wideo to na pewno pracowałeś na Adobe Premiere. Jednak czy istnieje godna alternatywa dla tego narzędzia ? Oczywiście, że tak. Kto powiedział, że jak montować filmy to tylko w Premiere. Masz ogromny wybór wśród darmowych odpowiedników. Świetny Davinci Resolve lub Hitfilm na pewno swoimi funkcjami nie odstają od płatnego oprogramowania.

Nasz wybór padł na Hitlfilm w darmowej wersji oznaczonej przyrostkiem Express. Jest ona nieco okrojona ale do podstawowego montażu jest jak najbardziej wystarczająca. Co warte zaznaczenia to fakt, że program jest naprawdę prosty oraz intuicyjny. obsługuje wiele ścieżek oraz prawie wszystkie znane formaty wideo.

Posiada również wiele wbudowanych efektów. A czego nie znajdziemy w darmowej wersji? Stosowania efektów typu particle, rozbudowanych narzędzi do color gradingu. Wielkim minusem darmowej wersji jest również brak wsparcia dla formatu 4k.

Zamiast Lightrooma – DXO Optics

To pozycja dla wszystkim fotografów, którzy pracują z formatem RAW. Myśląc o tym formacie nie sposób nie wspomnieć o Lightroomie, który do tej pory był niekwestionowanym liderem wśród programów do wywoływania i segregowania plików RAW. Jak to bywa z programami Adobe dostęp do niego jest oczywiście płatny.

Do tego ostatnie zamieszanie i niepewność w jaką stronę program będzie się dalej rozwijał, sprawiła, że wielu fotografów zaczęło rozglądać się za alternatywą. I owszem, istnieje taka, która z powodzeniem może go zastąpić. W dodatku jest darmowa.

DXO posiada wersję darmową oraz płatną. Jednak tak naprawdę płatna wersja nie posiada, aż tak wiele udogodnień w stosunku do darmowej. A co znajdziemy w tym programie ? Wszystko to, co potrzebne jest do wywołania pliku RAW. Czyli suwaczki kolorystyczne, ekspozycji itd.

Twórcy programu chwalą się również niezwykłą funkcją odszumiania i wyostrzania. W programie nie zabraknie również wielu kolorowych styli oraz możliwości zapisu własnych. Czy warto ? Oczywiście, zwłaszcza, że nic nas to nie kosztuje.

Zamiast 3ds Maxa – Blender

Spór o to, który program jest lepszy trwa od bardzo dawna. Obydwie pozycje posiadają tyle samo zwolenników jak i przeciwników. Jak wiadomo każdy wybierze narzędzie pod siebie. Ale jeśli jesteś grafikiem, który nie może sobie pozwolić na 3ds Maxa i wydatek 8200 zł to wiedz, że masz świetną alternatywę.

Jest nim oczywiście darmowy program Blender. Jego darmowość nie znaczy wcale, że jest gorszy od reszty. Wręcz przeciwnie ! Posiada praktycznie te same funkcje oraz możliwości co płatne oprogramowanie. Niech świadczy o tym fakt, że co raz więcej grafików przeprasza się z Blenderem.

Efektem tego są naprawdę świetne prace i projekty, które zostały stworzone przy pomocy tego narzędzia. Jeśli raz go poznasz, na pewno zostaniesz z nim na dłużej. Jeszcze do niedawna polska scena Blendera troszkę kulała. Jednak dziś program zadomowił się u nas tak bardzo, że w intrenecie jest mnóstwo porad, wsparcia i dodatkowych narzędzi dla tego programu.

Zamiast Auto Cada – Sketchup

Jedni mówią, że program Skeetchup jest alternatywą dla Auto Cada, inni twierdzą, że nie. Co by nie mówić, potrafi on w jakimś stopniu go zastąpić na pewno. Przy jego pomocy jesteśmy w stanie zaprojektować oraz dokonać wizualizacji projektu. Do tego należy dodać funkcje opisywania elementów.

Program mimo swoich rozbudowanych funkcji jest dosyć prosty i łatwy w przyswojeniu. Wiele młodych architektów, projektantów oraz osób z branży budowlanej przesiadło się na ten program. Warto się nim zainteresować zwłaszcza gdy nie posiadamy kwoty 7500 zł na Auto Cada.

Zamiast Adobe Edge Animate – Koolmoves

Twórcy ruchomych animacji mają dosyć duży wybór wśród oprogramowania. Jeśli szukasz o wiele tańszego rozwiązania to polecamy Ci zapoznanie się z programem Koolmoves, który bez problemy pobierzesz z internatu. Jego pojedyncza licencją to wydatek jednorazowy na poziomie 25 dolarów.

Przy jego pomocy stworzysz animacje html, które możesz wykorzystać na swojej stronie. Tego typu animacje wyparły pogrzebanego już jakiś czas temu Flasha. Tworzenie interaktywnych, animowanych materiałów jest w tym programie naprawdę przyjemne.