fbpx

Wybór odpowiedniego programu do edycji wideo to bardzo ciężka decyzja. Nie ułatwiają jej producenci, którzy co rusz wypuszczają nowsze wersje swoich programów prześcigając się w ich możliwościach i nowych funkcjach. Jeśli stoisz przed tą trudną decyzją i zastanawiasz się jaki program do montażu wideo wybrać, to zapoznaj się z tym artykułem. Jego celem nie jest narzucanie naszej woli i sugerowanie Ci programu. Nie musisz traktować naszych wyborów jako wyrocznie. Jednak nasze porównanie na pewno przyśpieszy czytanie o wszystkich najważniejszych funkcjach oraz ocenieniu czy program jest wart Twojej uwagi.

Corel Studio – zbyt prosty do bardzo skomplikowanych zastosowań
Davinci Resolve – długo walczył o pozycję lidera ale możliwości konkurentów są nieco wyższe. Jednak proszę Was przetestujcie to darmowe narzędzie bo jest naprawdę świetne
Avid Media – mimo, że darmowy i profesjonalny to nadal posiada pewne ograniczenia
Sony Vegas – świetny program jednak w porównaniu z Premiere przegrywa.  Wygrywa natomiast lekkością oraz prostotą obsługi. Warto dać mu szanse !
Edius – mimo, że profesjonalny i przeznaczony zarówno do montaży jak i efektów specjalnych to programy w chmurze Adobe wygrywają Premiere razem After Effects, Photoshopem potrafią zdziałać cuda.

Jak za chwile przeczytasz, w tym artykule zostały dodane wyłącznie najwięksi gracze na rynku ponieważ to głównie wokół tych pozycji przyjdzie Ci wybierać. Oczywiście istnieje szereg mniejszych alternatyw, o wiele mniej znanych. Czasem nawet zupełnie darmowych. Na to przyjdzie pora w innym artykule tymczasem masz przed sobą porównanie największych kombajnów w świecie montażu.

Zanim jednak zdecydujesz się na zakup programu mamy dla Ciebie jedną bardzo ważną radę. Naszą radą jest wypróbowanie darmowych wersji oprogramowania,  – w ten sposób otrzymasz namiastkę tego co oferuje program, co niewątpliwie ułatwi Ci podjęcie decyzji. Przetestowanie próbnych wersji pozwoli ci zapoznać się z większością narzędzi, ocenić wydajność programu i zobaczyć, który program najbardziej Ci leży. A trzeba pamiętać, że każdemu podejdzie co innego.

Corel Video Studio – dobry wybór dla początkujących

Oprogramowanie upraszcza cały proces edycji wideo oraz posiada intuicyjną funkcję przechwytywania wideo oraz udostępniania. To dobra wiadomość dla początkujących, którzy często poszukują szybkim i łatwych rozwiązań. Wgrać plik, dokonać podstawowej edycji i zapisać bez problemu. Taki właśnie jest ten program. W porównaniu do innych programów, ten program nie ma rozbudowanej biblioteki efektów i przejść. Może to i jego zaleta ? Wszak kto dzisiaj przy nowoczesnym montażu używa jeszcze wymyślnych przejść ?

Program Corel VideoStudio ma wszystkie podstawowe cechy innych najlepszych programów z tej listy, w tym 360-stopniową obsługę VR oraz wsparcie formatu 4k. Co warte podkreślenia wyróżnia się także jako pierwszy program oferujący śledzenie ruchu – to funkcja, która pozwala śledzić określone obiekty w całym ujęciu dzięki temu możesz np. dodać podążający za obiektem napis. Dzięki tej funkcji możesz też wskazać fragment na sylwetce aktora i dla przykładu zamazać twarz lub dodać pokolorować mu włosy. Owszem większość programów na tej liście jest wyposażona w śledzenie ruchu, ale VideoStudio wciąż może pochwalić się jednym z najlepszych systemów śledzenia ruchu spośród konkurencji.

Jednym z problemów w VideoStudio jest jego szybkość, która pozostaje w tyle za niektórymi szybszymi programami na tej liście.

Im bardziej korzystasz z VideoStudio, tym więcej zauważysz pozytywów. To doskonała opcja dla początkujących, a także całkiem dobra opcja dla bardziej doświadczonych edytorów wideo, którzy po prostu chcą program oferujący najważniejsze funkcje.

 • Wyróżniające się funkcje:
  Śledzenie ruchu
  Naprawdę łatwe do odbioru
  Niedrogi !!
 • Minusy:
  Będzie zbyt prosty dla profesjonalistów
 • Cena:
  Jednorazowa w wysokości około 300 zł!

Adobe Premiere Pro – wybierz jeśli szukasz prawdziwego kombajnu i budżet nie ma dla Ciebie znaczenia

Kolejna pozycja to od razu przywalenie z grubej rury, które w większości wypadków miażdży konkurencję. Jeśli zapytasz filmowca o jego podstawowe narzędzie to najpewniej odpowie Ci: Adobe Premiere.

Dzięki praktycznie niezrównanej gamie funkcji, obsłudze 360 ​​VR i 4k oraz nowo wprowadzonej funkcji przechowywania, organizowania i udostępniania zasobów online zespołowi program Adobe Premiere Pro jest prawdopodobnie najbardziej kompletnym oprogramowaniem do edycji wideo. Znajdziesz tu praktycznie wszystkie funkcje jakich potrzebujesz do zaawansowanej edycji wideo.

Jednym z bardziej olśniewających narzędzi Premiere Pro jest narzędzie Lumetri Color, które oferuje świetne funkcje do koloryzacji materiału wideo. Można je porównać do Photoshopa, a jego obsługa jest dosyć łatwa. Funkcja multi-cam jest również warta podkreślenia – podczas gdy większość systemów pozwala pracować z ograniczoną liczbą kątów kamery, najnowsza iteracja Premiere Pro pozwala na nieograniczoną ilość.

Adobe Premiere to jeden z pierwszych wyborów jaki testują świeżo upieczeni kadeci sztuki filmowania i obróbki. I często ten pierwszy wybór to strzał w dziesiątkę ponieważ zostają z programem na długie lata. Łatwo zrozumieć, dlaczego jest tak popularny wśród użytkowników – może obsłużyć nieograniczoną ilość ścieżek wideo, które można zaimportować z praktycznie dowolnego źródła: plików, taśm,aparaty wszystkich standardów, a nawet VR.

Pomyśl o funkcji lub narzędziu, której możesz potrzebować w procesie montażu wideo. Założę się, że  program Premiere ma ją wbudowaną lub jest dostępna za pomocą dodatkowego pluginu.

Mimo niezliczonych funkcji program posiada przejrzysty interfejs. Ale,najlepszą częścią korzystania z Adobe Premiere Pro jest ekosystem, który obsługuje. Każde inne narzędzie, które oferuje Adobe, łączy się bezproblemowo z Premiere Pro. Niezależnie od tego, czy używasz Photoshopa do zdjęć, czy After Effects do animacji, lub Adobe Audition do edycji dźwięku, wszystko bezproblemowo współpracuje z Premiere Pro. Kiedy więc decydujesz się na Premiere Pro, nie kupujesz tylko edytora wideo, lecz wchodzisz do ekosystemu Adobe, który daje Ci dostęp do najlepszych narzędzi. na rynku.

Nie ma jednak róży bez kolców ponieważ tyle funkcji oraz możliwości często sprawia kłopoty ze stabilnością. Dlatego bez komputera o dobrej wydajności nawet nie podchodź do Premiere ponieważ na wyrendowanie filmu w 4k będziesz potrzebował kilku godzin. Problem na słabszych sprzętach zaczyna się również gdy na osi czasu pojawią się większa ilość ścieżek wideo. To z kolei narzuca pewne ograniczenia. O ile dla osób, pracujących na komputerze stacjonarnym może nie mieć to takiego znaczenia, ponieważ stacjonarkę można w miarę szybko rozbudować, tak w przypadku osób montujących na laptopie sprawa nie będzie taka prosta. Mobilni montażyści muszą przygotować się na spory wydatek ponieważ laptopy nadal są o wiele droższe niż stacjonarne komputery. Wybierając więc Premierkę pomyśl czy Twój komputer uciągnie większą ilość ścieżek z efektami oraz czy często pracujesz mobilnie.

 • Wyróżniające się funkcje:
  Multi-cam
  Opcje kolorowania
  Narzędzie tekstowe
  Łatwa integracja z produktami Adobe
  Prosty interfejs
  Multum poradników
  Dodatkowe pluginy, presety
 • Minusy:
  Cena
  Spore wymagania systemowe
 • Cena:
   comiesięczna opłata w Adobe – 25 Euro / miesiąc  lub 61 Euro za cały pakiet Adobe / miesiąc

Final Cut pro – najlepszy wybór na platformę MAC

Jeśli jesteś użytkownikiem Maca, to ta pozycja jest jedną z najrozsądniejszych. Final Cut Pro X to doskonały kombajn wideo stworzony z myślą o platformie MAC. Jedynym powodem wyboru innego oprogramowania, takiego jak np Premiere Pro, zamiast Final Cut, jest to, że zainwestowałeś już sporo czas na naukę innego edytora wideo i po prostu przeszedłeś się na Maca. Jesli znasz już podstawy innego narzędzia to oczywiście jest to zrozumiałe.

Jednak, jeśli dopiero zaczynasz, Final Cut Pro to najlepsza opcja dla Ciebie, ponieważ jest to bestia na Macu. Oprogramowanie Apple jest tak zsynchronizowane z ich sprzętem, że otrzymujesz najlepszą możliwą wydajność, której na Macu nie dadzą Ci inne programy. Jednak wydajność nie zawsze jest najważniejsza. Final Cut jest poteżny i nie musisz się marstwić, że zabraknie Ci w nim jakiejś funkcji, która dostępna jest np.  Premiere.

Jeśli jesteś początkującym i gotowym zainwestować czas i pieniądze w to oprogramowanie to poznasz jego kolejną zaletę. Okazuje się, że jest to jedno z łatwiejszych narzędzi w świecie edycji wideo. Jeśli więc pracujesz na Macu i możesz sobie na to pozwolić, kup go bez wahania.

 • Wyróżniające się funkcje:
  Narzędzia tekstowe
  Szybkość
  Łatwość obsługi
 • Minusy:
  Cena
 • Cena:
  jednorazowa 1400 zł

Davini resolve – wybierz jeśli interesuje Cię przede wszystkim korekta kolorów

DaVinci Resolve to profesjonalny pakiet do edycji wideo, który jest używany do produkcji filmów i programów telewizyjnych przez profesjonalistów. Jest szczególnie przydatny w przypadku korekcji kolorów i dźwięku – więc jeśli są to priorytety w twoim projekcie, może to być oprogramowanie dla ciebie.

Oprócz tradycyjnych funkcji kolorystycznych, takich jak edytory krzywych i koła kolorów, posiada funkcje, takie jak rozpoznawanie twarzy i śledzenie, dzięki czemu można dostosować odcienie skóry, oczu i warg. Audio to druga dziedzina specjalizacji: DaVinci Resolve. Zawiera Fairlight audio, który jest zestawem wysokiej klasy narzędzi do edycji audio, umożliwiających miksowanie do 1000 kanałów. Jednak co najbardziej niesamowite to fakt, że program jest darmowy ! Posiada wszystkie najważniejsze funkcje płatnych konkurentów, a mimo to możesz cieszyć się nim zupełnie za darmo.

Jeśli szukasz najlepszego bezpłatnego oprogramowania do edycji wideo dla systemu Windows lub Mac, to wybór może być tylko jeden i jest nim Davinci.

Praktycznie większość programów do edycji wideo oferuje wbudowane narzędzia do korekcji kolorów, jednak żaden z nich nie oferuje tak szerokiej kontroli nad korektą kolorów jak DaVinci Resolve. Nic dziwnego ponieważ ten edytor wideo rozpoczął swoją przygodę jako narzędzie do korekcji kolorów, które powoli przekształciło się w pełnoprawny edytor wideo. Nie trzeba dodawać że, korekta kolorów wciąż pozostaje największą bronią, którą szczyci się to narzędzie. Jego narzędzia korekcji kolorów są tak dobre, że są częstym wyborem w profesjonalnych produkcjach filmowych i seriali telewizyjnych. Używany był nawet w hollywoodzkich filmach, takich jak Alien: Covenant, The Mummy and Wonder Woman.

Mimo że Magic Bullet Suite przez dłuższy czas uważany był za wiodącego gracza w świecie kolor gradingu, take DaVinci przejął pałeczkę lidera w 2018 roku.

Program oferuje także mnóstwo przejść wideo i efektów, a także takie funkcje, jak edytowanie wielu kamer, klatki kluczowe, efekty prędkości i wiele innych. DaVinci Resolve mimo, że darmowe jest kompletnym narzędziem edycyjnym.

 • Wyróżniające się funkcje:
  Narzędzia korekcji kolorów
  Narzędzia audio
  Wsparcie wielu formatów
 • Cena:
  Darmowy

HitFilm Express oraz Pro – wybierz jeśli masz ograniczony budżet

Nasza lista edytorów wideo nie byłaby kompletna bez wzmianki o Hitfilm Express. Program jest w stanie tworzyć filmy fabularne lub teledyski z efektami 3D, ale jest także przydatny do tworzenia filmów szybkich filmów np. na YouTube, ponieważ posiada funkcje bezpośredniego przesyłania.

Darmowa wersja Hitfilm Express zawiera wszystko, czego potrzeba do montażu wideo. Edytor obsługuje niemal każdy znany format wideo oraz audio i posiada ponad 180 efektów wizualnych. Jednak jego płatny odpowiednik w wersji Pro dodaje kilka dodatkowych funkcji jeszcze bardziej rozbudowując to narzędzie np. o funkcje kluczowania kolorem.

HitFilm udowadnia, że oprogramowanie do edycji wideo nie musi być drogie. Niezależnie od tego, czy jesteś doświadczonym kamerzystą filmowym, czy też dopiero wybierasz program do obróbki wideo, warto przetestować darmową wersję HitFilm.

Jeśli chcesz wyciąć klip na wymiar lub dodać nową ścieżkę dźwiękową,istnieją lekkie edytory, które pomogą Ci wykonać pracę w kilka sekund i wyeksportować wideo w formacie odpowiednim do przesłania online lub grania na dowolnym komputerze lub urządzeniu mobilnym. Jeśli szukasz profesjonalnego edytora filmów wideo, jednak nie chcesz wydawać na niego fortuny to ten program będzie odpowiedni dla Ciebie.

Na co należy jednak zwrócić uwagę to fakt, że program jest trochę ciężki co przekłada się na obciążenie systemu. Dlatego mile widziany dobry komputer. Kolejnym minusem może być fakt, że bardzo mało jest tutoriali dla tego programu w języku polskim.

 • Wyróżniające się funkcje:
  Efekty
  Spore możliwości w darmowej
  LUT
  Tracker
  Mocha
  3D
  Particles
  Proxy
 • Minusy:
  Duże wymagania systemowe
  Słaba społeczność w Polsce
  Brak wsparcia CUDA
 • Cena:
  Darmowy

Jeśli chcesz nauczyć się tego programu polecamy nasze kursy dla Hitfilm

Avid media Composer first – wybierz jeśli masz ograniczony budżet i zadowala Cię praca na 4 ścieżkach

Generalnie do tej pory nie poleciłbym Avid Media Composer nikomu, ponieważ jest to produkt wysokiej klasy używany przed profesjonalne studia filmowe. Edytowano nim między innymi film Marsjanin czy Baby Driver. Jednak wszystko uległo zmianie gdy firma Avid wydała bezpłatną wersję swojego edytora  o nazwie “Avid Media Composer First. Wiadomość ta jest doskonałą informacją dla wszystkich początkujących filmowców.

Jeśli wcześniej nie słyszałeś o Avid,dzieje się tak dlatego, że jest to oprogramowanie używane przez profesjonalistów realizujących duże projekty przez co bariera wejścia w ten program była ogromna. Koszt zaczyna się od 50$ za miesiąc.

Jednak darmowa wersja wszystko zmienia i pozwala się cieszyć niemal wszystkimi narzędziami jakie oferuje płatna wersja. Jedną z ważniejszych różnic między wersją darmową, a płatną jest ograniczenie w postaci możliwości pracy z maksymalnie czterema ścieżkami wideo oraz ośmioma ścieżkami audio. Dlatego wersja darmowa przy skomplikowanych projektach nie będzie dobrym wyborem.

 • Wyróżniające się funkcje:
  Spore możliwości w darmowej wersji
 • Minusy:
  Ograniczenia do 4 ścieżek wideo
 • Cena:
  Darmowy

Jesteś ciekaw możliwości programu? Obejrzyj ten kurs Avid Media.

 

Sony Vegas – jeśli cenisz prostotę oraz dodatkowe narzędzia edycji audio

Sony Vegas Pro zawsze było jednym z najlepszych programów do edycji wideo na rynku. Powoli wypieraja go konkurencja ale w dalszym ciągu Vegas walczy o podium na  rynku. Uwielbiam Sony Vegas Pro ze względu na wbudowane funkcje edycji dźwięku.

Podczas gdy inne programy do edycji, takie jak Final Cut i Premiere Pro, zapewniają dobrą kontrolę nad edycją audio, Vegas Pro oferuje pełnoprawny edytor audio. Umożliwia edycję wysokiej dźwięku za pomocą wbudowanych funkcji.

Vegas Pro oferuje wiele nowych funkcji, w tym wsparcie dla wysokiej klasy kart graficznych, całkowicie elastyczne środowisko pracy, nowe, potężne narzędzia oraz inne drobne ulepszenia, które sprawią, że Twoja edycja będzie bardzo płynna. Oprogramowanie jest dostarczane w 3 różnych wersjach, z których każda to jednorazową płatność więc unikasz tutaj abonamentu. Inne funkcje programu to synchronizacja wideo z wielu kamer, narzędzie korekcji barw, możliwość maskowania krzywymi, obsługę wielu ścieżek, obsługa materiału 4k oraz słynna opcja przygotowania płyty DVD.

 • Wyróżniające się funkcje:
  Edytor audio
 • Minusy:
  Spory rozrzut cenowy między wersjami
 • Cena:
  VEGAS Pro Edit bez narzędzi do authoringu – 900 zł
  DVD VEGAS Pro z komponentem DVD Architect, stabilizacją obrazu i filtrami NewBlueFX – 1500 zł
  VEGAS Pro Suite z DVD Architectem, możliwością pracy z obiektami 3D i śledzeniem ruchu – 2300 zł

Przekonaj się jakie możliwości kryje Sony Vegas z tymi kursami.

Edius – wybierz jeśli szukasz alternatywy dla tandemu Premiere oraz After Effects

Edius jest wykorzystywany przez profesjonalnych filmowców od wielu lat, jednak wybierany co raz rzadziej na rzecz konkurentów omawianych powyżej. hociaż oferuje wiele funkcji, których poszukuje profesjonalny edytor wideo mamy tutaj brak wsparcia dla wideo VR / 360, a także brak wsparcia z innym oprogramowaniem. ( jak kooperacja Premiere z Afterem ). Dlatego mimo tego, że program znakowany jest jako narzędzie dla profesjonalistów to częściej wybór pada na produkty Adobe.

W Edius, możesz edytować naprawdę wszystko szybko – idealne narzędzie do szybkiej realizacji wideo. Jeśli potrzebujesz montażu wideo na już to Edius Ci w tym nie będzie przeszkadzał.

Dzięki Edius nie ma żadnych opłat abonamentowych – kupujesz i masz – z darmowymi aktualizacjami przez cały okres użytkowania EDIUS Pro.

Jednak co wyróżnia Ediusa na tle konkurencji?  Najważniejszą cechą tego programu są dostępne efekty, program ma szeroką gamę efektów, takich jak świetna korekcja kolorów, wysokiej jakości zwolnione tempo i kluczowanie kolorem. Jego efekty sprawiają, że w jednym narzędziu otrzymuje zarówno funkcjonalność Premiere oraz After Effects. Jego narzędzia pozwalają zarówno edytować filmy jak i tworzyć animację.

 • Wyróżniające się funkcje:
  Efekty
 • Minusy:
  Brak niektórych funkcji w porównaniu z Premiere
 • Cena:
  2400 zł

Jaki więc program wybrać ?

Jak widzisz wybór odpowiedniego programu do edycji filmu nie jest łatwym zadaniem. W naszym podsumowaniu wyłoniliśmy dwa programy:  Premiere oraz Hitfilm. Dlaczego właśnie wybór padł na te narzędzia ? Po prostu drogą eliminacji.

Przy wyborze możesz również wspomóc się poniższymi kryteriami, które pozwolą Ci określić Twoje najważniejsze potrzeby.

Budżet

Pieniądze są dość ważnym czynnikiem w życiu. Budżet filmowca cały czas jest napięty ponieważ oprócz inwestycji w sprzęt oraz wiedzę trzeba inwestować w oprogramowanie.  Tego typu narzędzie nia należą do tajtańszych dlatego jednorazowy wydatek kilku tysięcy złotych lub opłacanie co miesięcznego abonamentu mogą zaboleć. Dlatego też w tym porównaniu zawarliśmy zarówno programy dla ludzi z większym budżetem jak i dla osób, które nie chcą przeznaczać góry pieniędzy na program.

Jeśli liczysz się z każdym groszem i nie chcesz wydawać dużej kwoty, a jednocześnie chcesz otrzymać duże możliwości edycyjne to wybierz program: HitFilm. Daje on ogromne możliwości w darmowej wersji. Jednak inwestując niewielką kwotę otrzymasz wersję premium, która nadaje się zarówno do montażu jak i efektów specjalnych. Tak więc za ułamek kwoty pakietu Adobe otrzymasz alternatywę dla Premiere oraz Aftera. Osoby szukające taniego programu do edycji filmów powinni zainteresować się również Sony Vegas, Davinci Resolve oraz Avid Media.

Jeśli natomiast budżet nie ma dla Ciebie znaczenia i jesteś gotów wydawać co miesiąc określoną pulę pieniędzy na program oraz dodatkowo co jakiś czas inwestować w lepszy komputer to wybierz pakiet od Adobe.

Początkujący czy ekspert ?  

Musisz odpowiedzieć sobie na pytanie: na jakim poziomie zaawansowania jesteś lub do jakiego poziomy chcesz dotrzeć ? Czy programu będziesz używał tylko do edycji filmów weselnych i rodzinnych czy może mierzysz nieco wyżej i w przyszłości Twoim celem będą Hollywodzkie produkcje z efektami specjalnymi.

Jeśli dopiero raczkujesz w świecie filmowania i do tej pory nie uczyłeś się żadnego programu to na początek swojej przygody wybierz Sony Vegas. Jest dosyć prosty w obsłudze i daje Ci większość potrzebnych funkcji, które w zupełności wystarczą dla większości zastosowań. Jeśli natomiast mierzysz nieco wyżej lub póki co nie wiesz jeszcze co będziesz montował w przyszłości to postaw na Hitfilm lub Adobe Premiere.

Co chcesz osiągnąć ?

Jeśli interesuje Cię przede wszystkim zaawansowany montaż lub szukasz neutralnego programu do wszystkiego to wybierz Adobe Premiere. W programie tym masz do  dyspozycji nie jeden program a całą gamę zintegrowanego softu. Najprostszym przykładem jest możliwość przejścia z timeline Premiere do edycji materiału w Photoshop, Audition, After Effect, SpeedGrade itd. Otrzymasz świętny panel Lumetri oraz Media Encoder. Często Adobe Premiere zastępuje kilka różnych programów, dzięki czemu nie musisz szukać odpowiednich narzędzi ponieważ wszystko masz w chmurze Adobe.

Jeśli Twoje kryteria są podobne czyli neutralny program do wszystkiego jednak z tym wyjątkiem, że nie chcesz płacić za chmurę Adobe to przy relatywnie niskim nakładzie finansowym otrzymasz HitFilm Pro czyli mix Adobe Premiere z After Effects. Przy jego pomocy wykonasz praktycznie wszystko co u konkurentów z Adobe.