fbpx

Jako fotograf ślubny masz znaczący wpływ to na czy zdjęcia z sesji ślubnej będą udane i czy nie będą nudne. Pamiętaj, że większość ludzi nie czuje się komfortowo przed obiektywem, niektórzy czują skrępowanie, nie wiedzą jak się zachować, jak stanąć, jaką postawę przyjąć, gdzie skierować głowę, gdzie ułożyć ręce. Musisz więc zadbać o wszystkie detale, ustawiając odpowiedni parę młodą jak i gości. Wiedz, że istnieją trzy obszary, które są szczególne w pozowaniu do sesji ślubnej lub narzeczeńskiej. Możemy do nich zaliczyć biodra, ręce oraz wysokość. Dlatego tez kwestie pozowania pary młodej zaczniemy od omówienia tych elementów.

 

 

Biodra

Ułożenie bioder to jedna z podstawowych zasad jaką musisz opanować chcąc robić dobre zdjęcia w parach. Idealnie gdy biodra są nieco oddalone od aparatu, po to aby były mniejsze. Oznacza to, że najlepiej jeśli jedna noga będzie nieco z tyłu. Staraj się unikać płaskiego efektu czyli ułożenie bioder na jednym poziomie. Następnym razem poproś modela o przeniesienie ciężaru ciała na jedną stronę, przez co jedno biodro będzie niżej. Taka pozycja będzie ciekawsza niż tradycyjne stanie na baczność.

 

 

Ręce

Ręce to element, z którym mają kłopot nie tylko fotografowie ślubni ale i cała reszta. Przy pracy z modelami często po prostu nie wiemy co zrobić z rękami. Musisz wiedzieć, że ręce to jeden z ważniejszych elementów ciała, który wpływa na odbiór zdjęcia. Mogą pokazać męskość, kobiecość, siłę, uczucie, miłość i przywiązanie. Jedną z zasad przy portretach ślubnych to unikanie wyprostowanych jednocześnie dwóch dłoni. Staraj się, by na jednej z dłoni palce były choć trochę zgięte. Zgięte ręce wyglądają o wiele lepiej niż wyprostowane, zwłaszcza u kobiet. Dlatego staraj się przełamać linię prostą i każ modelce zgiąć rękę w łokciu wydobywając tym samym piękno naturalnej krzywizny.

 

Para młoda zazwyczaj nie wie co zrobić z rękami, dlatego Ty jako fotograf musisz o to zadbać. Spróbuj zająć czymś ręce i wpraw je w ruch. Daj do potrzymania bukiet ślubny, obrączki, welon, niech ręce dotykają partnera. Oczywiście musisz uważać, by nie wyglądało to sztucznie. Za pomocą rąk pokażesz uczucie łączące parę młodą. Pani młoda niech ułoży ręce na klatce piersiowej partnera, przedramieniu lub delikatnie dotyka jego twarzy. Staraj się nie ucinać rąk. Dłonie powinny być widoczne na zdjęciu. Czasem nieświadomie splatamy dłonie ze sobą lub chowamy jedną rękę za siebie. Nie dopuść do sytuacji, że jedna ręka jest „amputowana”.


 

W przypadku pana młodego ręce są nieco trudniejszym elementem do opanowania, wszak nie ma on bukietu czy welonu. Jeśli fotografujesz w parze to pan młody może robić z rekami dokładnie to samo co pani młoda czyli dotykać twarzy, szyi, bioder partnerki. Jednak w przypadku gdy fotografujesz pana młodego samego np. podczas przygotowań to możesz dać mu do ręki szklankę whisky, marynarkę lub po prostu niech zapina guzik marynarki. Pokaż podczas przygotowań jak zapina muszkę, wiąże krawat lub poprawia mankiety. Dobrze sprawdza się również pokazanie jak mama lub tata poprawiają krawat.

 

 

 

Wysokość

Fotografując pary w większości przypadków spotkamy się z problemem różnego wzrostu naszych modeli. Jeśli różnica między nimi to tylko parę centymetrów to idealnie. Jednak czasem zdarza się, że pan młody ma dwa metry, a jego żona półtora metra. Jak zatem zniwelować taką różnicę między nimi ?  Fotografując od pasa gdzie nogi nie są widoczne możesz kazać panu młodemu stanąć w rozkroku co odrobinę go obniży. Postaw na pozycje siedzące, ponieważ siedząc różnica wzrostu nie jest widoczna. Osoby, które chcesz by były wizualnie mniejsze mogą oprzeć się o ścianę, drzewo , murek.

 

 

 

Naturalność i zabawa

Fotografując grupowo zazwyczaj każdy ma taki sam uśmiech. W przypadku zdjęć grupowych fotograf każe uśmiechać się na zawołanie. Nic więc dziwnego, że w takim wypadku uśmiechy będą takie same. Istnieje jednak metoda, która pokaże naturalny, szczery uśmiech, a nawet śmiech gości oraz pary młodej. Tutaj jako fotograf masz do wykonania pewne zadanie. Zazwyczaj na weselu jest przynajmniej jedna osoba, która wyróżnia się z tłumu swoim humorem, żartami, osobowością. Każdy z nas ma wujka, który lubi wychodzić przed szereg. Namierz taką osobę i po cichu powiedz mu, żeby podczas zdjęcia grupowego powiedział coś śmiesznego. Zobaczysz wtedy naturalność uśmiechu swoich modeli.

 

 

 

Zdjęcia grupowe więcej bliskości

Zdjęcia ze świadkami, z rodziną, z wujkami to standard jeśli chodzi o zdjęcia grupowe. Jednak wszystkie wyglądają tak samo. Osoby stoją sztywno obok pary młodej, większość z nich nie wie jak i gdzie się ustawić. Często na takich zdjęciach często widoczny jest dystans między gośćmi a para młodą. Następnym razem powiedz gościom, żeby przysunęli się bliżej pary młodej, pochylili w jej stronę. Niech na zdjęciu widoczna będzie zabawa, przytulanie, obejmowanie pary młodej. To nie jest zdjęcie klasowe gdzie każdy musi stać równo w rządku.

 

 

Glamour pani młodej

Welon, biała sukienka, kobiecość to elementy, które trzeba pokazać w sesji ślubnej. Robiąc zdjęcie pani młodej spróbuj zrobić jej fotkę w stylu glamour. Jednym z trików na osiągnięcie takiej pozy jest poproszenie, by skierowała ona swój wzrok nieco w dół przechylając głowę. Możesz jej powiedzieć „popatrz przez ramie na swoje buty lub rant sukienki”.

 

 

 

Spójrz na mnie

Większość portrecistów wie jak ulotna jest chwila, która następuje na moment przed tym zanim dana osoba koncertuje się na tym, że robimy jej zdjęcie. Trwa to ułamek sekundy gdzie mamy całkowitą naturalność, bez sztucznego pozowania. W tym momencie dana osoba jeszcze nie podjęła decyzji jaką mimikę twarzy chce przyjąć do zdjęcia. W tym momencie większość z nas ma zupełnie naturalny wyraz twarzy, który warto pokazać. Wystarczy z zaskoczenia powiedzieć do osoby, odwróć się i wykorzystać moment zaraz po odwróceniu głowy.

 

 

Naturalność uśmiechu

Jak wydobyć naturalny uśmiech u pani młodej, mamy, babci, cioci ? Tak jak u każdej kobiety. Powiedz jej komplement. Nie szkodzi, że jesteś na imprezie fotografem, śmiało możesz powiedzieć jej komplement. Jednak masz tylko chwile na złapanie jej naturalnego uśmiechu zanim zorientuje się, że robisz jej zdjęcie. Nawet jeśli jesteś żonaty, to nie ma w tym nic takiego, że powiesz komplement pani młodej. Bez obaw.

 

 

 

Prawie pocałunek

Pocałunki to jeden z elementów miłości dlatego też chętnie pokazywane są na zdjęciach ślubnych.  Pocałunki są w porządku, ale czasami mogą wyjść trochę zaniedbane,  zbyt intymne, a do tego odkrywają całą historię od razu. Dlatego spróbuj sfotografować moment tuż przed pocałunkiem gdzie para młoda zbliża usta do siebie ale jeszcze się nie całuje. Taki „prawie pocałunek” daje niesamowite zobrazowanie uczucia na ujęciu. O wiele bardziej niż sam pocałunek.