fbpx

Niezależnie od tego, czy jesteś studentem, czy zawodowym grafikiem, szukanie oszczędności, to jeden z aspektów prowadzenia własnej działalności. Szukasz tańszych alternatyw, gdzie tylko możesz, w tym w programach i zasobach projektowych. Tym samym nie chcesz rezygnować z jakości swojej pracy. Ale dobra wiadomość jest taka, że ​​jeśli chodzi o fonty, wcale nie musisz! Istnieje szereg świetnych, darmowych alternatyw dla płatnych fontów.

Wszystkie fonty w tym artykule są bezpłatne zarówno do użytku osobistego, jak i komercyjnego , na podstawie licencji SIL Open Font License.

Akkurat Mono –> Hanken Grotesk

Zaprojektowany przez Laurenza Brunnera w 2004 roku, Akkurat to niezawodny font o doskonałej czytelności, wywodzący się ze szwajcarskiej typografii. Został wykonany z dbałością o szczegóły, starannie rozmieszczony, aby zapewnić optymalną czytelność tekstu w dowolnym rozmiarze. Choć od kilku lat jest popularny w świecie druku, obecnie coraz częściej pojawia się w projektach stron i aplikacji. Jego cena to 570 franków za całą rodzinę.

Darmowe alternatywy to: Alliance, Hanken Grotesk, Inter UI, Karmilla, Wonder Unit Sans, Assistant

Sabon –> Crimson Text

Sabon to krój pisma szeryfowego w starym stylu, zaprojektowany przez urodzonego w Niemczech typografa i projektanta Jana Tschicholda w latach 1964–1967. Dzięki 4 stylom i eleganckiemu wyglądowi Sabon jest idealny do wszelkiego rodzaju celów projektowych. Jego cena to 99$ za całą rodzinę.

Darmowe alternatywy to: Crimson Text, Nanum Myeongjo, EB Garamond, Amiri, Cardo, Halant

Canela –> Butler

Canela to krój, który wymyka się tradycyjnym klasyfikacjom, z formami zarówno miękkimi, jak i ostrymi, nowoczesnymi, ale z wyraźnymi klasycznymi korzeniami. Jest gdzieś pomiędzy fontem szeryfowym, a bezszeryfowym, co sprawia, że ​​znalezienie alternatywy jest bardzo ciężkie. Ale istnieje kilka dobrych szeryfów, które można użyć jako zamienniki w projektach, w przypadku gdy Canela nie mieści się w Twoim budżecie. Jej cena to 800$.

Darmowe alternatywy to: Butler, Calluna, Gandhi Serif, Nanum Myeongjo, Gilda Display, Lora, Erato.

Graphic –> Hanken Grotesk –> Rubik –> Roboto

Graphic to przez wielu projektantów ideał jeśli chodzi o fonty bezszeryfowe. Doskonale nadaje się do projektowania graficznego i publikacji. Jest bardzo czytelny i stanowi częsty wybór w nowoczesnych projektach aplikacji i stron. Jego cena to 7,25 euro za miesiąc.

Darmowe alternatywy to: Hanken Grotesk, Rubik, Nunito Sans, Questrial, Roboto, Arimo, Cambay, Tajawal, Muli, Biryani.

Aperçu –> Mukta

Aperçu to niezwykle przyjazny krój, nadaje się do wszystkich celów projektowych. Projektanci często używają tego fontu w swoich projektach. Możesz go zastosować do projektowania logo, druku, projektów ulotek oraz stron i aplikacji. Sprawdzi się we wszystkich dziedzinach, od dokumentów urzędowych po drukowanie. Możesz pobrać go za darmo jednak wyłącznie do celów niekomercyjnych. Natomiast cena dla celów komercyjnych to 62 euro za jeden styl. A trzeba zaznaczyć, że font posiada 20 dostępnych styli.


Darmowe alternatywy to: Hanken Grotesk, HK Concentrate, Okomito, Questa Sans, Proba Pro, Mukta, Cotham Sans

GT America –> IBM Plex Sans

GT America to brakujący pomost między XIX-wieczną amerykańską gotycką, a XX-wieczną europejską czcionką neo-groteskową. Wykorzystuje najlepsze cechy z obu tradycji w zakresie szerokości i ciężaru, przez co jest niesamowicie czytelny i wszechstronny. Jeśli tylko budżet projektu na to pozwala, warto zainwestować w ten font. Cała rodzina kosztuje 945 dolarów, natomiast pojedynczy styl to koszt 75 dolarów.

Darmowe alternatywy to: IBM Plex Sans, Work Sans, Source Sans Pro, Libre Franklin, Hanken Grotesk, Molengo, Mukta.

Brandon Grotesque –> Josefin Sans

Brandon Grotesque ma funkcjonalny wygląd z ciepłym akcentem. Cienkie i grube style świetnie sprawdzają się w projektowaniu aplikacji, natomiast lekkie, zwykłe i średnie style dobrze nadają się do dłuższych tekstów. Mała wysokość x i powściągliwe formy nadają mu charakterystycznej elegancji. Jego cena to 40 dolarów za styl.

Znalezienie odpowiednika dla Brandona Grotesque z jego unikalnymi zaokrąglonymi rogami jest naprawdę trudne. Jednak Josefin Sans jest dość blisko, jeśli chodzi o ogólny wygląd geometryczny.

Darmowa alternatywa to: Josefin Sans

Sofia Pro –> Poppins

Sofia Pro to kolejny popularny geometryczny krój pisma bezszeryfowego. Stworzony w 2009 roku i całkowicie przeprojektowany w 2012 roku, z czasem stał się popularny i otrzymał wiele pochwał od profesjonalistów z branży graficznej. Ma zaokrąglone krzywe z bardzo otwartymi końcówkami, dzięki czemu ta rodzina czcionek jest elegancka, przyjazna i nowoczesna. Idealnie sprawdzi się w małych formatach jak wizytówki czy aplikacje mobilne. Jego cena to 25 dolarów za styl.

Darmowa alternatywa to: Poppins

Avenir –> Lato

Słowo Avenir po francusku oznacza „przyszłość” i wskazuje, że krój pisma był inspirowany fontem Futura. Ale w przeciwieństwie do Futury, Avenir nie jest czysto geometryczny; ma pionowe kreski, które są grubsze niż poziome, „o”, które nie jest idealnym okręgiem, oraz skrócone wznoszenia.

Te niuanse pomagają w czytelności i nadają Avenirowi harmonijny i rozsądny wygląd zarówno tekstów, jak i nagłówków.

Avenir to nowoczesny klasyk i tak naprawdę ciężko go zastąpić. Lato wygląda bardzo podobnie, zwłaszcza duże litery, ale ogólnie jest mniej geometryczny.

Darmowa alternatywa to: Lato

Proxima Nova –> Montserrat

Proxima Nova to hybryda łącząca humanistyczne proporcje, tym samym utrzymująca geometryczny styl. Sprawdza się w projektach stron jak i w druku. Jej cena to 5,10 dolarów za styl, podczas gdy cała rodzina to wydatek 734 dolarów.

Proxima Nova jest bardzo częstym wyborem wśród projektantów. Tak samo jest z Montserrat. Te dwa kroje mają podobny wygląd, ale Montserrat jest nieco szerszy w swoich formach liter.

Darmowa alternatywa to: Montserrat.

Proxima Soft –> Nunito

Proxima Soft bazuje na Proxima Nova, ale posiada o wiele bardziej zaokrąglone narożniki. Przez co sprawdzi się w projektach, gdy chcesz osiągnąć nieco cieplejszy i zabawny styl niż przy kroju Proxima Nova. Cena fontu to 25 dolarów za styl.

Bardzo podobnym krojem jest Nunito, można nawet powiedzieć, że jest nieco łatwiejszy do odczytania, ponieważ jego litery są wyższe. Nunito, w ostatnim czasie stał się bardzo popularny w łagodnych i przyjemnych projektach. O wiele mniej sprawdzi się w projektach poważnych, biznesowych.

Darmowa alternatywa: Nunito

Museo Slab –> Zilla Slab

Jeśli szukasz nowoczesnego fontu, ale jednocześnie chcesz zachować szeryfową czytelność, to Museo Slab jest idealnym wyborem. Koszt fontu to 14 dolarów za jeden styl lub 87 dolarów za całą rodzinę.

Zilla Slab jest podstawowym krojem pisma Mozilli, używanym w tekście Mozilli, nagłówkach i we wszystkich projektach. Stanowi świetną, darmową alternatywę.

Darmowa alternatywa to: Zilla Slab

Franklin Gothic –> Libre Franklin

Franklin Gothic ma klasyczny charakter „gazetowy”, co czyni go doskonałą czcionką do przy długich tekstach i blogach. Cena to 39 dolarów za styl.

Libre Franklin to darmowa interpretacja i rozszerzenie klasycznego kroju Franklin Gothic. Jest dobrym wyborem na nagłówki i reklamy.

Darmowa alternatywa: Libre Franklin

Jeśli spodobały Ci się porady z tego artykułu, to zapraszam Cię do zapoznania się z naszym ebookiem “przeprojektowani”, gdzie znajdziesz mnóstwo wiedzy z zakresu projektowania Ui/Ux.